نخست وزیر لهستان در آستانه انتخابات اتحادیه اروپا هشدار تند داد


سارا رینفورد،خبرنگار اروپای شرقی

EPA/EFE نخست وزیر لهستان دونالد تاسک EPA/EFE

دونالد تاسک از مردم می خواهد برای محافظت از خود به پای صندوق های رای بروند

اگه نمیخوای دعوا کنی برو رای بده

این یک انتخاب جدی است که دونالد تاسک، نخست وزیر لهستان در آستانه انتخابات پارلمان اروپا در آخر هفته جاری انجام می دهد. موضوع اصلی تیم او امنیت یا بهتر است بگوییم تهدید تجاوز روسیه است.

ائتلاف مدنی تاسک تاکید می کند که اتحادیه اروپا باید محکم بایستد و در برابر تهدیدات مسکو متحد شود، زیرا احزاب طرفدار روسیه به دنبال دستیابی به دستاوردهای دیگر از جمله در اروپای مرکزی هستند.

او از لهستانی ها می خواهد که برای محافظت از خود بیرون بروند و رای دهند.

این گزارش به نگرانی واقعی در میان رای دهندگان این کشور اشاره می کند، زیرا بسیاری از لهستانی ها به دلایل تاریخی و جغرافیایی به طور غریزی نسبت به همسایه غول پیکر خود محتاط هستند.

بیش از 230 کیلومتر (142 مایل) شمال لهستان، روبروی کالینینگراد، یک منطقه به شدت نظامی شده روسیه قرار دارد. با رول های ضخیم حصارهای سیم خاردار مشخص شده است، مرز توسط خودروهای مجهز به دوربین های تصویربرداری حرارتی نظارت می شود.

متیو گدارد/بی بی سی یک نگهبان امنیتی با دوربین دوچشمی در مرز با روسیهمتیو گدارد/بی بی سی

لهستان 232 کیلومتر (144 مایل) مرز با روسیه دارد

کلمه RUSSIA به وضوح با حروف قرمز در طرف دیگر پاسگاه اصلی نوشته شده است. هر اتوبوسی که مسافر را حمل می کند، قبل از اینکه بتواند سفر کند، توسط یک سگ سرویس بازرسی کامل می شود.

تدابیر امنیتی از قبل زمانی که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین بیش از دو سال پیش تهاجم تمام عیار به اوکراین را آغاز کرد، تشدید شده بود. اما پیش از انتخابات یورو، دونالد تاسک گفت که اقدامات بیشتری انجام خواهد داد.

سپر شرق یک پروژه 10 میلیارد زلوتی (1.992 میلیارد پوند) برای تقویت مرزهای لهستان با همه چیز از نظارت با فناوری پیشرفته گرفته تا سنگرها است. نخست وزیر اعلام کرد که او فراخوانده شده است تا مطمئن شود که “دشمنان” باید از لهستان “دور بمانند”.

باید با لیتوانی، لتونی و استونی، سه کشور بالتیک که دلایل خاص خود را برای احتیاط در برابر روسیه دارند، توافق شود.

در اسلواکی کوچکتر در جنوب و مجارستان، سیاستمداران در مورد نیاز به “سازش” با مسکو صحبت می کنند. این بدان معنی است که امتیازات کیف.

آنها اظهاراتی مملو از صحبت های کرملین می کنند.

اما لهستان در مورد خطر روسیه ولادیمیر پوتین در صورت شکست اوکراین در این جنگ کاملاً متقاعد بود.

در این انتخابات، در حالی که تیم دونالد تاسک در دستور کار امنیتی قرار گرفت، حزب اصلی مخالف قانون و عدالت، PiS، بر چیز دیگری تمرکز کرد.

او مشغول انتقاد از توافقنامه مهاجرت اتحادیه اروپا و مبهم بودن قرارداد سبز در برابر انتشار کربن بوده است، سیاست هایی که حزب در زمان قدرت از آن حمایت کامل می کرد.

اما لهستان در زمان دولت PiS به دلیل تهدید روسیه سرمایه گذاری زیادی در دفاع انجام داده است. و حزب اصلا این موضوع را رها نکرد.

یکی از کاندیدای PiS در این انتخابات با یک ویدیوی تبلیغاتی که نشان می‌دهد او به تنهایی یک تانک روسی به سبک میدان تیان‌آن‌من را متوقف می‌کند، در اینترنت به یک حس کوچک تبدیل شد.

کارول کارسکی، استاد ریشو با کت و شلوار و عینک با یک دست دراز شده به سمت تانکی که در جنگل در حال حرکت است، می‌گوید: «ما بارها جلوی شر را گرفته‌ایم و دوباره جلوی آن را خواهیم گرفت.

متیو گودارد/بی‌بی‌سی کلاس کمک‌های اولیه در لهستانمتیو گدارد/بی بی سی

در یکی از مدارس ورشو، کودکان مهارت های بقا را یاد می گیرند

در اینجا، در لهستان، حتی نسل جوان تر نیز تحت مراقبت قرار می گیرند.

در مدرسه ای نزدیک ورشو، بچه ها مهارت های بقا را یاد می گیرند. این بخشی از برنامه جدیدی است که سربازان دفاع سرزمینی در کلاس‌های درس در سراسر کشور تمرین‌های اضطراری را آموزش می‌دهند.

از تخلیه گرفته تا جهت گیری زمین و CPR، اینها مهارت های مفیدی هستند. اما نوجوانانی که با آنها آشنا شدیم متوجه شدند که چه چیزی یاد می‌گیرند.

سباستین 17 ساله در حین استراحت بین تمرینات به من گفت: “چون در اوکراین جنگ است و ما در خطر هستیم.”

عصبی نیست، فقط یک واقعیت است.

ایگور موافقت کرد: “روسیه به ما نزدیک است و فکر می کنم آنها می توانند به ما حمله کنند.” ما باید یاد بگیریم که از خود دفاع کنیم.»

کاپیتان دومینیک پیارسکی از تیپ 6 ماسوویان تأیید کرد: یکی از عوامل ایجاد این پروژه وضعیت مرز شرقی ما و واکنش دولت به یک تهدید واقعی است.

متیو گدارد/کاپیتان بی بی سی دومینیک پیارسکمتیو گدارد/بی بی سی

کاپیتان دومینیک پیارسکی می گوید لهستان از حمله روسیه به اوکراین درس گرفته است

پرسیدم که آیا او نگران تهدید نظامی روسیه است؟

سرباز پاسخ داد: «فقط احمق‌ها نمی‌ترسند» و افزود: «من معتقدم که تمام ملت درس‌های مناسبی را از آنچه اتفاق می‌افتد آموخته‌اند… و آماده می‌شوند تا در بالاترین سطح در برابر یک تهدید واقعی آماده شوند. “

اما احتیاط روسیه همیشه به حمایت بی قید و شرط از اوکراین تبدیل نمی شود.

یک رانندگی کوتاه از ورشو به اعماق کشور مزرعه و روستاهای کوچکی می‌رسد که با صلیب‌های بلند و زیارتگاه‌های کاتولیک مشخص شده‌اند.

اخیراً برخی از کشاورزان میوه، مزارع خود را برای اعتراض هم در مرز با اوکراین و هم در مرکز ورشو ترک کرده اند.

آنها از توافق سبز اتحادیه اروپا ناراحت هستند که هزینه های تولید آنها را افزایش می دهد.

اما آنها همچنین نگران رقابت کشاورزان اوکراینی هستند: صادرات بدون مالیات برخی کالاها به عنوان نوعی حمایت از اقتصاد جنگ زده.

متیو گدارد / بی بی سی ماریوش کانارژوسکیمتیو گدارد/بی بی سی

ماریوس کانارژفسکی می گوید کشاورزان اوکراینی بهره وری بیشتری دارند زیرا می توانند از مواد شیمیایی ممنوعه در اتحادیه اروپا استفاده کنند.

ماریوس کانارژفسکی، کشاورز که از 18 سالگی روی این زمین کار می‌کند و اکنون نگران امرار معاش خود است، می‌گوید: «رقابت اوکراین هیچ شانسی برای ما باقی نمی‌گذارد».

آقای کانارژفسکی توضیح می دهد که کشاورزان اوکراینی خاک بهتر و محصولات بیشتری دارند. آنها همچنین می توانند از مواد شیمیایی ممنوعه در اتحادیه اروپا استفاده کنند که باعث تولید بیشتر آنها می شود.

او این رقابت را اینگونه ارزیابی می کند: “به نظر می رسد اوکراین در دو جبهه جنگ می کند: با روسیه و با کشاورزان لهستانی.” اگر این روند ادامه پیدا کند، ما به سادگی نابود خواهیم شد.»

من می‌پرسم که آیا کشاورزان می‌خواهند از اوکراین حمایت کنند که مورد حمله روسیه قرار گرفته است یا خیر و آنها سریعاً موافقت می‌کنند که کی‌یف به کمک نیاز دارد. ولادیمیر پوتین را “دیوانه” می نامند.

اما زیر سخنان آنها کینه نهفته است.

لهستانی ها به هر طریق ممکن به اوکراینی ها کمک کردند. حالا به جای اینکه دست در دست هم راه بروند، جنگی آشکار علیه ما به راه انداختند.”

کشاورز دیگری به من می گوید: «البته از نظر نظامی باید کمک کنیم. اما ما هیچ اشتباهی نکردیم که به خاطر آن رنج ببریم.»

انتخابات اروپا هیجان چندانی ایجاد نمی کند. مشارکت به طور سنتی بسیار کمتر از یک رای ملی است و شهر تعداد پوسترهای تبلیغاتی یکسانی ندارد.

اما وقتی دونالد تاسک روز سه‌شنبه جمعیتی از حامیان خود را در ورشو برای گردهمایی نهایی قبل از رای‌گیری جمع کند، مطمئناً امنیت در دستور کار او قرار خواهد گرفت.

پیام: زندگی در همسایگی روسیه همچنان یک خطر است. و اینکه تمام اروپا باید مراقب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید