هزینه تغییر به رای دهندگان محیط زیست باعث واکنش شدید رای دهندگان می شود


عکس سازمان حفاظت محیط زیست از یک معترض چهره سبز در یک تجمع آب و هواEPA

یک معترض در راهپیمایی اعتصاب آب و هوا در برلین ماه گذشته

به آن “سبز سبز” می گویند.

مقاومت در برابر سیاست سبز در سرتاسر اروپا فوران کرد. در آخرین انتخابات اروپا پنج سال پیش، زمانی که رای دهندگان جوان به ویژه خواستار اقدام در مورد تغییرات آب و هوا بودند، بسیار متفاوت بود.

افزایش شدید قیمت انرژی به دلیل جنگ روسیه در اوکراین و بحران گسترده‌تر هزینه زندگی، بسیاری از اروپایی‌ها را مخالف دور شدن از سوخت‌های فسیلی کرده است. و کشاورزان در سراسر اروپا در خشم از اصلاحات زیست محیطی جاده ها را مسدود کردند.

این امر می تواند برای احزاب سبز اتحادیه اروپا در رای گیری 6 و 9 ژوئن مشکلاتی ایجاد کند.

احزاب سبزها/اتحاد آزاد اروپا (G/EFA) در حال حاضر چهارمین گروه بزرگ در پارلمان اروپا هستند، اما اکثر نظرسنجی ها نشان می دهد که آنها ممکن است تا 30 درصد از کرسی های خود را از دست بدهند.

تری رانتکه، نامزد پیشتاز سبزها، هشدار داد: «اگر دو گروه راست در نهایت از ما جلو بزنند و بخشی از روند اکثریت سازی شوند، بخش بزرگی از پارلمان را مسدود خواهند کرد».

این نتیجه می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر چگونگی اجرای بخشی از قرارداد سبز اتحادیه اروپا برای اقتصاد اروپا، که بخشی از قانون آب و هوا است، داشته باشد، که هدف آن خنثی کردن اروپا از کربن تا سال 2050 است.

بخشی از این توافقنامه قبلاً به عنوان بخشی از مجموعه اقداماتی برای کاهش انتشار خالص گازهای گلخانه ای به میزان 55 درصد از سطوح سال 1990 تا سال 2030 به تصویب رسیده است. این قوانین شامل یک بند بحث برانگیز است که فروش خودروهای بنزینی و دیزلی در اتحادیه اروپا را تا سال 2035 ممنوع می کند.

اما بیشتر سیاست هایی که تصمیم می گیرند اتحادیه اروپا چگونه به اهداف خود در سال 2040 دست یابد، هنوز باید در سال های آینده مورد توافق قرار گیرند. علاوه بر این، اگر فشار سیاسی کافی وجود داشته باشد، حتی بخشنامه های قبلاً تصویب شده نیز قابل تغییر است.

هم احزاب راست و هم احزاب راست افراطی در سراسر قاره به سرعت به نارضایتی عمومی واکنش نشان داده و کربن زدایی و سرمایه گذاری پرهزینه در انتقال سبز را در مقابل بحران هزینه زندگی قرار داده اند.

U ایتالیاماتئو سالوینی، رهبر راست افراطی لیگ، مدت‌ها است که شکایت کرده است که ممنوعیت خودروهای دیزلی و بنزینی در سال 2035 هم ضد اروپایی و هم “هدیه” به صنعت خودروهای برقی چین است – و او آن را به بخشی کلیدی از دستور کار خود تبدیل کرده است.

ویکتور اوربان مجارستان می تواند داشته باشد مشکلی با ارائه میلیاردها یورو سرمایه گذاری سبز توسط چین وجود ندارد در کشورش، اما به سرعت از کشاورزان معترض در بروکسل حمایت کرد و دیگر رهبران اروپایی را به جدی نگرفتن مردم عادی متهم کرد.

آلمان دولت ائتلافی در بحبوحه مخالفت‌ها بر سر برنامه‌هایش برای ممنوعیت سیستم‌های گرمایشی جدید نفت و گاز از سال 2024 تقریباً فروپاشید. زیرا رای‌دهندگان با عصبانیت به ایده کنار گذاشتن دیگ‌های بخار واکنش نشان دادند. حزب راست افراطی AfD از «دیکتاتوری زیست محیطی» شکایت کرده و در نظرسنجی ها مدعی مقام دوم است.

در روستا هلند، برنامه های دولت برای کاهش انتشار اکسید نیتروژن خشم کشاورزان را برانگیخته و منجر به افزایش حمایت از جنبش شهروندان کشاورزان (BBB) ​​شده است که اکنون قرار است بخشی از دولت جدید شود. این ائتلاف، که شامل حزب آزادی گیرت ویلدرز، پوپولیست ضد اسلامی است، قصد دارد تعدادی از سیاست های سبز، از جمله یارانه برای خودروهای الکتریکی و پنل های خورشیدی را لغو کند.

سوئد مدتهاست که آغازگر مبارزه اروپا با تغییرات آب و هوایی در نظر گرفته شده است. اما دولت، که به حمایت راست افراطی دموکرات‌های سوئد متکی است، توسط شورای سیاست آب و هوای سوئد به دلیل از دست دادن شتاب و پیگیری سیاست‌هایی که به معنای افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای بوده، مورد انتقاد قرار گرفته است.

U اسپانیایکی از کشورهای اروپایی که بیشتر تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته است، حزب راست افراطی Vox انکار می کند که تغییرات آب و هوایی ساخته دست بشر است و می خواهد سیاست های سبز اخیر را معکوس کند.

هانا نویمان، نماینده آلمان در اتحادیه 90/سبزها، می‌گوید روایتی که در جناح راست افراطی پدیدار شده است – که انتخاب این است که “یا از آب و هوا محافظت کنید یا با اقتصاد خود رقابت کنید” – کاملاً اشتباه است.

او به بی بی سی گفت: «این یک یا یا نیست، به وضوح یک و است.

او می گوید: “همه به سمت صفر خالص حرکت می کنند، نه فقط ما.” خانم نویمان می ترسد که اگر اتحادیه اروپا کند شود، عقب خواهد ماند و غیررقابتی می شود.

با این حال، احزاب راست میانه نیز به سرعت و هزینه انتقال سبز متکی نیستند.

EPA نمای هوایی از صف طولانی تراکتور در یک آزادراهEPA

کشاورزان لهستانی با تراکتورهای خود در اعتراض ماه مه شرکت می کنند

بزرگترین گروه در پارلمان اروپا، حزب محافظه کار خلق اروپا (EPP) مدت هاست که از ممنوعیت اتحادیه اروپا برای خودروهای بنزینی و دیزلی از سال 2035 ناراضی بوده است. این بخش بحث برانگیز از قرارداد سبز اتحادیه اروپا است و نه فقط برای احزاب راست.

اعتراض کشاورزان همچنین منجر به لغو سیاست معامله سبز شد. اوایل سال جاری، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا این برنامه ها را اعلام کرد معکوس کردن پیشنهاد برای کاهش استفاده از آفت کش ها به نصف در سراسر اتحادیه اروپا

جسیکا پولفجورور، نماینده پارلمان اروپا از حزب میانه‌رو سوئد می‌گوید احزاب راست میانه اروپا به همان اندازه که سبزها فوریت و اهمیت مسائل آب و هوایی را درک می‌کنند. اما او می گوید که انجام آن به طور مسئولانه و واقع بینانه، و همچنین یافتن تعادل مناسب، کلیدی است.

«سیاست سبز احزاب سبز در واقعیت کارساز نبود. آنها اهداف بالاتری می خواستند، آنها بیش از حد جاه طلب بودند.”

او استدلال می‌کند که آنها ابزار مناسبی را برای انتقال به صنعت نداده‌اند، او استدلال می‌کند: صنعت به فرصتی برای جبران نیاز دارد، و تأثیر اقدامات باید ابتدا ارزیابی شود.

علیرغم واکنش های منفی، تغییرات آب و هوا همچنان کانون توجه رای دهندگان اروپایی است.

در بررسی ماه گذشته یوروبارومتر اتحادیه اروپا درباره نگرش اروپایی ها به محیط زیست، 78 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که مسائل زیست محیطی مستقیماً بر زندگی روزمره آنها تأثیر می گذارد و 84 درصد موافق بودند که قوانین زیست محیطی اتحادیه اروپا برای حفاظت از محیط زیست در کشورشان ضروری است.

با این حال، طبق یک بررسی اخیر یوروبارومتر، اکثریت کمتری (58%) مایلند استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر و گذار به اقتصاد سبزتر را تسریع کنند.

اما مسائل مربوط به هزینه های زندگی نقش بسیار بیشتری در مبارزات انتخاباتی پیش از رای گیری این هفته ایفا کرده است – و به نظر می رسد سبزهای اروپا در روزهای آینده بسیاری از زمین هایی را که پنج سال پیش به دست آورده بودند از دست خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید