یک بانک انگلیسی به کمک مالی به تروریست ها متهم شده است


اندی وریتی،خبرنگار اقتصادی

دفتر مرکزی بانک استاندارد رویترز در بریتانیارویترز

دفتر مرکزی بانک استاندارد چارترد در شهر لندن قرار دارد

اسناد دادگاه ایالات متحده ادعا می کنند که یک بانک بریتانیایی که به دلیل پولشویی از پیگرد قانونی خودداری می کرد، میلیاردها دلار تراکنش برای حامیان مالی تروریسم انجام داده است.

استاندارد چارترد، یکی از بزرگترین بانک های بریتانیا، پس از مداخله دولت لرد کامرون در سال 2012، از پیگرد قانونی وزارت دادگستری ایالات متحده اجتناب کرد.

اسناد جدید ثبت شده در دادگاه نیویورک حاکی از آن است که هزاران تراکنش به ارزش بیش از 100 میلیارد دلار توسط این بانک بین سال های 2008 تا 2013 با نقض تحریم ها علیه ایران انجام شده است.

یک کارشناس مستقل 9.6 میلیارد دلار مبادلات ارزی با افراد و شرکت هایی که توسط دولت آمریکا به عنوان تامین مالی «گروه های تروریستی» از جمله حزب الله، حماس، القاعده و طالبان شناسایی شده اند، شناسایی کرد.

این بانک در بیانیه ای اعلام کرد که ادعاهای افشاگران را رد کرده و گفته است که ادعاهای قبلی آنها توسط مقامات آمریکایی “کاملا بی اعتبار” شده است.

تحریم ها نقض می شود

استاندارد چارترد به طور علنی به جعل داده های تراکنش در سوئیفت – سیستم پرداخت بین المللی که توسط هزاران موسسه مالی استفاده می شود – برای انتقال میلیاردها دلار از طریق شعبه نیویورک خود به نمایندگی از نهادهای تحریم شده مانند بانک مرکزی ایران متهم شده است.

اما در سپتامبر 2012، جورج آزبورن، صدراعظم وقت در دولت لرد کامرون، مخفیانه از طرف بانک مداخله کرد.

سه ماه بعد، وزارت دادگستری ایالات متحده تصمیم گرفت که این بانک را تحت پیگرد قانونی قرار ندهد.

معاملات مبادله ای که در اسناد دادگاه فاش شده است هنوز مشخص نشده است و هیچ پیشنهادی وجود ندارد که آقای آزبورن یا لرد کامرون در آن زمان از این معاملات اطلاع داشته باشند.

این بانک دو بار نقض تحریم ها علیه ایران و سایر کشورها را به رسمیت شناخت – اولین بار در سال 2012 و سپس در سال 2019 – پرداخت جریمه بیش از 1.7 میلیارد دلار. اما او انجام عملیات برای سازمان های “تروریستی” را نپذیرفت.

این تراکنش ها در جداول بانکی محرمانه پنهان شده بود که اولین بار در سال 2012 توسط دو افشاگر، از جمله جولیان نایت، رئیس سابق استاندارد چارترد، به مقامات آمریکایی تحویل داده شد.

آنها ادعا می کنند که سازمان های دولتی ایالات متحده اظهارات نادرستی به دادگاه ارائه کرده اند تا شکایت آنها برای پاداش افشاگر رد شود.

مقامات آمریکایی درگیر در تحقیقات این بانک با موفقیت برای رد پرونده خود در سال 2019 درخواست دادند. یکی از ماموران اف‌بی‌آی به دادگاه گفت که هیچ چیزی نشان نمی‌دهد که «بانک در معاملات نادرست دلار آمریکا» پس از سال 2007 نشان دهد.

مقامات ایالات متحده استدلال کردند که اظهارات افشاگر “به کشف تخلفات جدید منجر نشده است” و دادگاه این پرونده را “بی اساس” رد کرد.

با این حال، یک تحلیل مستقل توسط دیوید اسکانتلینگ، متخصص با یک دهه تجربه در بررسی تراکنش‌های بانکی غیرقانونی برای سیا، با این موضوع تناقض دارد.

در یک پرونده قضایی در جمعه گذشته، او می‌گوید صفحات گسترده حاوی سوابق بیش از نیم میلیون تراکنش جداگانه بین سال‌های 2008 و 2013 هستند که “مبهم” بودند، به این معنی که آنها بلافاصله در صفحات گسترده قابل مشاهده نبودند اما می‌توان آنها را با استفاده از یک تکنیک ساده بازیابی کرد. . – یک تحلیلگر مشهور در حوزه کاری خود.

در بیانیه وی آمده است که این سوابق شامل تراکنش‌های متعدد توسط بانک استاندارد چارترد (SCB) با یا از طرف بانک‌های ایرانی، شرکت‌های ایرانی و صرافی‌های خاورمیانه است که طبق [the US government]توسط سازمان های تروریستی خارجی تامین مالی می شوند.”

دیوید اسکانتلینگ

دیوید اسکانتلینگ سال ها تجربه تحقیق در مورد تراکنش های بانکی غیرقانونی برای سیا دارد

او می گوید SCB تراکنش های این بانک را پردازش می کند که به عنوان نماینده بانک مرکزی ایران عمل می کند، پس از اینکه بانک مرکزی اعلام کرد فعالیت خود را در ایران در سال 2007 متوقف کرده است.

این در همان زمان اتفاق افتاد که به طور متوسط ​​روزانه 2 میلیارد دلار از حراج اضطراری، یک برنامه اضطراری که توسط دولت ایالات متحده برای حمایت از بانک ها در طول بحران مالی جهانی 2007-2009 ایجاد شد، وام گرفت.

«داده‌های به‌دست‌آمده اخیر به سادگی با ادعای دولت در دادگاه در این مورد مطابقت ندارد [whistleblowers’ evidence] اسکانتلینگ در این بیانیه گفت: هیچ مدرکی مبنی بر نقض تحریم‌های شناسایی نشده وجود ندارد.

این معاملات شامل معاملات شرکت کود کود پاکستانی Fatima Fertiliser می شود که به فروش مواد منفجره مورد استفاده طالبان در بمب های کنار جاده ای معروف است که هزاران سرباز انگلیسی و آمریکایی را در افغانستان کشته یا معلول کرده است.

SCB، حامی پیراهن باشگاه لیورپول، همچنین 73 معامله را برای یک شرکت پوسته گامبیایی متعلق به محمد ابراهیم بازی، سرمایه‌دار کلیدی حزب‌الله، تسهیل کرده است.

پیراهن گتی ایماژ لیورپول اف سی با مارک استاندارد چارتردگتی ایماژ

استاندارد چارترد اسپانسر اصلی پیراهن باشگاه لیورپول است.

دانیل آلتر، مشاور عمومی سابق دپارتمان خدمات مالی نیویورک، که اولین بار SCB را به دلیل نقض تحریم ها تحت پیگرد قانونی قرار داد، افشای اطلاعات جدید را “تکان دهنده” و “بسیار بدتر” از آنچه این بانک در سال 2012 اعتراف کرد، خواند.

این نشان دهنده ارتباط وحشتناکی نه تنها با نهادهای تجاری، بلکه با سازمان های تروریستی، شرکت های جبهه تروریستی برای سازمان هایی مانند حماس، حزب الله، القاعده، طالبان — چیزهایی که برای تنظیم کنندگان کابوس است — و ما نمی دانستیم. : هرگز برای ما آشکار نشد. آقای آلتر به بی بی سی گفت و این در داده هایی که ما داشتیم قابل مشاهده نبود. “این داستان کاملاً دیگری است.”

SCB که مقر آن در لندن است، عمدتاً به مشتریان در آفریقا، خاورمیانه و آسیا خدمات می دهد.

زمانی که آقای آزبورن مخفیانه از طرف بانک مداخله کرد، وزارت دادگستری ایالات متحده در خطر پیگرد قانونی برای پولشویی قرار گرفت.

در 10 سپتامبر 2012، آقای آزبورن به بن برنانکی، رئیس وقت فدرال رزرو ایالات متحده، و به تیم گیتنر، وزیر خزانه داری وقت باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، نامه نوشت. ماه بعد با آنها ملاقات کرد.

دو ماه بعد، بانک 300 میلیون دلار جریمه شد، اما با انعقاد قرارداد تعویق تعقیب قضایی (DPA)، که نوعی مشروط برای شرکت‌ها بود، از پیگرد قانونی اجتناب کرد. حتی یک مدیر بانک تحت تعقیب قرار نگرفت.

در همان ماه، آقای نایت با شواهدی به مقامات ایالات متحده مراجعه کرد که نشان می‌داد تخلفات بانک بسیار بدتر از آن چیزی است که او اعتراف کرده بود و پس از سال 2007 ادامه یافت.

در سال 2019، SCB با DPA دیگری در رابطه با تراکنش‌های بین سال‌های 2007 و 2011 موافقت کرد و 1.1 میلیارد دلار دیگر جریمه شد.

“بدون شایستگی”

هم اف‌بی‌آی و هم وزارت دادگستری آمریکا از اظهارنظر در این باره خودداری کردند. نه لرد کامرون و نه آقای آزبورن درباره این رکورد اظهار نظری نکردند.

SCB گفت که “اطمینان دارد که دادگاه ها این ادعاها را رد خواهند کرد”. در این بیانیه آمده است که مقامات آمریکایی قبلاً به این نتیجه رسیده بودند که ادعاهای افشاگران “بی اساس” بوده و “هیچ گونه نقض تحریم های ایالات متحده را نشان نمی دهند.”

اما افشاگران ادعا می کنند که مقامات ایالات متحده با انکار نادرست ارائه “شواهد ناشناخته قبلی” توسط افشاگران “یک کلاهبرداری عظیم در این دادگاه” انجام داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید