استرالیا پرونده ایکس را به خاطر ویدیوی چاقو لغو کرد


استرالیا از نبرد حقوقی برای حذف تصاویر گرافیکی چاقوکشی در کلیسای سیدنی از پلتفرم شبکه اجتماعی ایکس ایلان ماسک صرفنظر کرده است.

حمله به اسقف مار ماری امانوئل در ماه آوریل که توسط پلیس یک حمله تروریستی اعلام شد، به صورت آنلاین پخش شد و به شورش هایی در خارج از کلیسا منجر شد.

کمیسر ایمنی الکترونیک استرالیا، یک تنظیم کننده مستقل، X و دیگر شرکت های رسانه های اجتماعی را تهدید کرده است که در صورت عدم حذف ویدیوهای چاقوکشی، جریمه های سنگینی خواهند داشت، زیرا نگران هستند که این امر باعث تحریک خشونت بیشتر شود.

این پرونده به عنوان آزمونی برای توانایی استرالیا در اجرای قوانین ایمنی آنلاین خود در غول های رسانه های اجتماعی تلقی می شد.

یک دادگاه فدرال به طور موقت به X دستور داد تا ویدیو را مخفی کند، اما از اجرای آن خودداری کرد و گفت که این دستور نامعتبر است.

X، که قبلا توییتر بود، در نهایت دسترسی به ویدیو را در استرالیا مسدود کرد، اما کاربران به راحتی می‌توانستند با VPN از آن عبور کنند.

کمیسر جولی اینمن گرانت، که خود زمانی در توییتر کار می‌کرد، خواستار حذف این ویدئو در سراسر جهان شد و ماسک را بر آن داشت تا او را «کمیسیون سانسور» خطاب کند.

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا در واکنش به این موضوع، ماسک را یک «میلیاردر گستاخ» خواند.

خانم Inman-Grant در بیانیه ای در روز چهارشنبه گفت که به دلیل “ملاحظات بسیار”، کنار گذاشتن پرونده “احتمالاً مثبت ترین نتیجه را برای امنیت آنلاین همه استرالیایی ها، به ویژه کودکان خواهد داشت”.

او گفت: «تنها هدف و تمرکز ما در صدور اخطار حذف این بود که از انتشار این ویدیوی بسیار خشونت‌آمیز جلوگیری کنیم که به طور بالقوه باعث تحریک خشونت بیشتر و آسیب بیشتر به جامعه استرالیا می‌شود.»

وی افزود که از تصمیمات اتخاذ شده توسط کمیسیون امنیت الکترونیک حمایت می کند.

X قبلاً استدلال کرده بود که دستورات کمیسیون “غیرقانونی و خطرناک” است.

در این بیانیه آمده است: «دستورات حذف جهانی در تضاد با اصول اینترنت آزاد و باز است و آزادی بیان را در همه جا تهدید می‌کند».

این بیانیه می افزاید: «این یک رویداد غم انگیز بود و ما به مردم اجازه نمی دهیم آن را ستایش کنند یا خواستار خشونت بیشتر شوند».

خانم Inman-Grant قبلاً به ABC گفته بود که توجه آقای ماسک به واکنش منفی میلیون‌ها پیرو او از جمله تهدید به مرگ و افشای اطلاعات شخصی فرزندانش در فضای مجازی منجر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید