اسرائیلی ها از ابزار باغبانی برای مقابله با آتش سوزی های جنگلی ناشی از موشک استفاده می کنند


لوسی ویلیامسون،خبرنگار خاورمیانه

BBC Dean Sweetland در مقابل تجهیزات آتش نشانی خانگی در Kibbutz Malkia در شمال اسرائیل ایستاده است.بی بی سی

دین سوئیتلند یکی از ده‌ها ساکنی است که با آتش‌سوزی‌های اخیر در اطراف کیبوتز مالکیا مبارزه می‌کنند.

سه کامیون آب زنگ زده در لبه کیبوتز ملکیا، در مرز اسرائیل با لبنان ایستاده اند. کمی بزرگتر از یک ماشین خانوادگی، آنها شبیه چیزی از یک کارتون قدیمی هستند.

در نزدیکی مجموعه ای از دمنده های برگ صنعتی وجود دارد.

دین سویتلند یکی از ساکنان این شهر توضیح می دهد: «این تمام چیزی است که ما داریم. ما فقط آنها را داریم – و دمنده های برگ – تا آتش را به مناطق مرده بازگردانند.

دین، ساکن لندن که هشت سال پیش به کیبوتز نقل مکان کرد، یکی از ده‌ها ساکنی است که برای مبارزه با آتش‌سوزی‌های اخیر جنگل‌های منطقه که توسط موشک‌های حزب‌الله از لبنان آغاز شده است، باقی مانده‌اند.

او می گوید: «ما خودمان هستیم. «ارتفاع شعله می تواند به شش متر برسد. گاهی اوقات نمی توانی به او نزدیک شوی.”

او به قاصدک هایی که زیر آفتاب ایستاده اند اشاره می کند.

و ما با ابزار باغبانی با آن مبارزه می کنیم».

رویترز شعله های آتش در کنار یک جاده، در میان درگیری های بین مرزی بین حزب الله و نیروهای اسرائیلی، در نزدیکی مرز اسرائیل با لبنان، در شمال اسرائیل، 4 ژوئن 2024 مشاهده می شود.رویترز

مقامات اسرائیلی می گویند آتش سوزی های ناشی از راکت های حزب الله 3500 هکتار سوخته است

تصاویری از این آتش‌سوزی‌ها در چند روز گذشته در اسرائیل خبرساز شده است.

به گفته مسئولان جنگل، آتش‌سوزی‌هایی که با برخورد موشک‌های حزب‌الله به زیر درختان خشک در دمای بالای تابستان آغاز شد، 3500 هکتار را سوزانده است.

ایال کاسپی، کمیسر آتش‌نشانی و نجات اسرائیل گفت که دوشنبه «روز نبرد» بود و 94 آتش سوزی در این تپه‌های شمالی شعله‌ور شد.

اکنون بسیاری از آنها تحت کنترل هستند، اما موشک ها در اینجا چندین بار در روز بر فراز خانه ها پرواز می کنند و هر کدام می توانند آتش جدیدی را ایجاد کنند.

و جاهایی هم هست که آتش نشان ها نمی روند.

آقای کاسپی به ایستگاه رادیویی کان نیوز اسرائیل گفت: “اینجا و در منطقه جنگی جنگ است، عملیات ها متفاوت است.”

«در مناطق خاصی که هیچ خطر فوری برای جان انسان ها وجود ندارد… جایی که ارتش می داند که ممکن است آتش نشان ها مجروح شوند، به ما دستور می دهند که وارد نشویم. و من از آن حمایت می کنم.”

دود ناشی از آتش سوزی جنگل ها در نزدیکی مرز اسرائیل و لبنان بلند می شود

این آتش‌سوزی‌ها درخواست‌هایی را از دولت اسرائیل برای اقدام برای توقف تشدید درگیری با حزب‌الله برانگیخته است.

دین سویتلند از تراس پشتی خانه اش – ساخته شده از کانتینرهای حمل و نقل، در چند صد متری مرز لبنان – به دود خاکستری که از تپه های اطراف بلند می شود، به صدای بمب ها و جت های جنگنده از دور اشاره می کند.

بسیاری از دیگر ساکنان کیبوتز ملکیه در روزهای پس از حملات حماس به اسرائیل در 7 اکتبر، زمانی که متحدان حزب الله لبنان شروع به تیراندازی به سوی جامعه کردند، تخلیه شدند. هر دو گروه مسلح توسط اسرائیل، ایالات متحده و سایر سازمان های تروریستی تعیین شده اند.

اما دین، که قبلا در ارتش بریتانیا خدمت کرده بود، ماند. او بخشی از گروهی از ساکنان شهرک‌های مرزی است که برای اطفای حریق‌هایی که آتش‌نشان‌ها مانع آن شده‌اند، مسابقه می‌دهند.

او می گوید که ارتش اسرائیل راه حل نیست.

او می گوید: «به خصوص اگر در خط دید حزب الله باشیم، سربازان را می بینند و موشک می فرستند. هنگامی که آتش را خاموش می کنیم، پهپادها را می شنویم».

رویترز دبریس در باغ خانه ای است که در میان درگیری های مرزی بین حزب الله و نیروهای اسرائیلی در کریات شمون، شمال اسرائیل، در 4 ژوئن 2024 مورد شلیک موشک از لبنان قرار گرفته است.رویترز

شهر کریات شمونه روز سه شنبه از سوی لبنان مورد اصابت موشک قرار گرفت

دین می‌گوید در روزهای اولیه جنگ، تانک‌ها در اطراف کیبوتز پارک شده بودند و آتش زیادی را از حزب‌الله می‌کشیدند.

اکنون آنها رفته اند و بین بمباران ها صلح در کیبوتز برقرار است. اما دین و همسایگانش احساس پوچی می کنند. خانواده‌هایی که هشت ماه پیش تخلیه شده‌اند هنوز در خانه‌های موقت در جنوب زندگی می‌کنند.

آتش سوزی های اینجا یادآور این است که وعده دولت اسرائیل برای ایمن سازی این مناطق شمالی و بازگرداندن ساکنان به خانه ها هنوز محقق نشده است.

دین می‌گوید: «ما احساس می‌کنیم مردم فراموش شده‌ایم. آنها به شمال اهمیتی نمی دهند.

به گفته وی، «بگذار بسوزد» در بسیاری از مردم کشور غالب است.

یاریو روزنبرگ، معاون فرمانده گروه دفاع غیرنظامی کیبوتز ملکیا می گوید: «من فکر می کنم ما باید حزب الله را تا 10 کیلومتر، شاید بیشتر، نابود کنیم.

“تو همه آنها را نخواهی کشت، و آنها جایی را ترک نخواهند کرد. اما در اینجا ما به ارتش بیشتری نیاز داریم و باید به زندگی خود بازگردیم تا به خانواده خود بازگردیم.»

با گذشت ماه ها، فشار بر دولت اسرائیل برای حل این مناقشه و بازگرداندن مردم به خانه هایشان افزایش می یابد.

وزیر امنیت راست افراطی اسرائیل این هفته از اسرائیل خواست «همه سنگرهای حزب الله را به آتش بکشد: ویرانی، جنگ!».

دیگران بیشتر سنجیده بودند. جنگ با حزب الله درگیری بسیار دشوارتر و خطرناک تر از جنگی است که اسرائیل در غزه به راه انداخته است.

شیخ نعیم قاسم، معاون رئیس حزب الله لبنان به الجزیره گفت که این گروه به دنبال تشدید درگیری نیست، اما هرگونه تشدید جنگ توسط اسرائیل با “ویرانگر” مواجه خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه یک آتش نشان اسرائیلی پس از اصابت موشک های شلیک شده از جنوب لبنان به حومه کریات شمونه، در 4 ژوئن 2024، آتش را در یک مزرعه خاموش کرد. خبرگزاری فرانسه

نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه در جریان بازدید از کریات شمونه، حزب الله را تهدید به «اقدام بسیار شدید» کرد.

سپهبد گرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، پیش از جلسه کابینه نظامی برای بررسی وضعیت عصر سه شنبه، گفت که این کشور “به نقطه ای نزدیک می شود که باید تصمیم گیری شود.”

به گفته وی، نیروهای مسلح “آماده و آماده برای حمله هستند.”

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، روز چهارشنبه در بازدید از نیروها و آتش نشانان در شهر شمالی کریات شمونا، گفت که دولت برای “اقدام بسیار قوی در شمال” آماده است.

او گفت: «به هر طریقی، ما امنیت را در شمال باز خواهیم کرد.

بسیاری بر این باورند که آتش بس در غزه به سرد شدن اوضاع در شمال کمک خواهد کرد.

دین می گوید: «غزه کلید است. “باید به هر طریقی با آن مبارزه کرد. سپس حزب الله متوقف خواهد شد زیرا آنها این کار را برای حمایت از حماس انجام می دهند.

درگیری شمال ارتباط نزدیکی با جنگ غزه دارد.

در هشت ماه گذشته، رهبر اسرائیل با تمرکز بر غزه تلاش کرده است تا درگیری را مهار کند.

اکنون او با یادآوری آشکار آن جبهه دیگر مواجه است: گرفتار شدن بین جنگی که در جنوب به پایان نرسانده و جنگی که اصلاً نمی‌خواهد شروع کند.

دیدگاهتان را بنویسید