انتخابات اروپا با رقابتی سخت در هلند آغاز می شود


رأی‌دهندگان هلندی چهار روز رای‌گیری را در سراسر اتحادیه اروپا آغاز کردند، در حالی که نظرسنجی‌های خروجی حاکی از نبرد تنش‌آمیز میان ائتلاف چپ‌گرای سبزها و حزب پوپولیست ضداسلامی گیرت ویلدرز است.

انتظار می رود احزاب راست و راست افراطی در بسیاری از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا به دستاوردهای بزرگی دست یابند و به نظر می رسد که تا حدودی در هلند نیز تایید شده است.

اگرچه ائتلاف سبزها و کارگر باید کرسی های بیشتری در پارلمان اروپا کسب کند، اما بر اساس نظرسنجی های خروج، حزب آزادی آقای ویلدرز در مسیر دستیابی به دستاوردهای بزرگ است.

اما او پیروزی بی پایان خود در انتخابات سراسری نوامبر گذشته را تکرار نکرد.

مطابق با قوانین اروپا، نتایج نهایی تا زمانی که همه کشورها اواخر یکشنبه شب رای ندهند، منتشر نمی شود. حدود 373 میلیون اروپایی واجد شرایط رای دادن در دومین انتخابات دموکراتیک بزرگ جهان پس از هند هستند.

پارلمان بعدی اروپا 720 کرسی خواهد داشت که تعداد کرسی های هر کشور متناسب با جمعیت است. آلمان 96، فرانسه – 81، ایتالیا – 76، هلند – 31 خواهد داشت.

نتایج نظرسنجی خروج هلند به دقت در سراسر اروپا برای بررسی روندهای بالقوه در سایر بخش های این قاره رصد خواهد شد، حتی اگر بسیاری از رأی دهندگان تمایل دارند حداقل به همان اندازه که در مورد سیاست اروپا در مورد مسائل ملی رأی دهند.

ایرلند، مالت و جمهوری چک در روز جمعه رای می دهند، در حالی که بقیه اتحادیه اروپا در آخر هفته رای می دهند.

بسیاری انتظار داشتند در این انتخابات به راست تغییر کنند و احزاب راست افراطی روی پیروزی در فرانسه، بلژیک، اتریش و ایتالیا حساب باز کنند.

مخالفان آنها احتمالاً با توجه به عملکرد سبزها و ائتلاف کارگر، از نظرسنجی های خروجی پنجشنبه شب تا حدودی رضایت خواهند داشت. حزب گیرت ویلدرز در انتخابات ملی هلند در نوامبر گذشته در صدر قرار گرفت و با وجود اینکه او نخست وزیر نخواهد بود با سه حزب دیگر به توافق رسیده است.

هر گونه تغییر قابل توجهی به راست در ترکیب پارلمان اروپا می تواند بر سیاست اتحادیه اروپا در مورد تغییرات آب و هوایی، کشاورزی و احتمالاً دفاع تأثیر بگذارد.

بر اساس نظرسنجی I&O Ipsos از 20000 تا 30000 رای دهنده هلندی در 35 مرکز رای گیری، ائتلاف چپ میانه هلند به رهبری فرانس زیمرمانز، کمیسر سابق اتحادیه اروپا، قرار است 8 کرسی کسب کند که یک کرسی بیشتر از حزب آزادی ویلدرز است.

با این حال، نقص این است که مسابقه خیلی نزدیک است که بتوان آن را فراخوانی کرد. میزان مشارکت تقریباً 47 درصد تخمین زده شد که نسبت به پنج سال پیش پنج امتیاز بیشتر است. قبل از رای گیری، صحبت از خستگی رای دهندگان پس از ماه ها کشمکش بر سر تشکیل دولت جدید بود.

آقای ویلدرز گفت که از “نتیجه خوب” خوشحال است. او گفت که این فقط یک نظرسنجی خروجی بود، اما واضح بود که حزب آزادی پیروز بزرگ بود، زیرا حزب او تنها یک کرسی در پارلمان اروپا داشت. یک حزب راست افراطی دیگر که ماه هاست در حال کاهش شدید بوده است، به زودی هر چهار کرسی را از دست خواهد داد.

نظرسنجی خروج نشان می‌دهد که رأی‌گیری در هلند چقدر قطبی شده است و یک حزب طرفدار اروپا در زمینه تغییرات آب و هوایی پیشتاز است و آقای ویلدرز که خواهان اروپای کمتری است و وعده «قوی‌ترین» دولت را می‌دهد، از نزدیک دنبال می‌شود. سیاست پناهندگی همیشه.

با این حال، مفسران خاطرنشان کردند که حدود دو سوم آرا به احزاب طرفدار اروپا، که بسیاری از آنها میانه‌رو یا لیبرال هستند، تعلق گرفت.

بر اساس گزارش Ipsos، مهاجرت و پناهندگی مهمترین عامل برای رأی دهندگان هلندی بوده است و این احتمالاً بر سایر نقاط اروپا تأثیر می گذارد.

رای دهندگانی که روز پنجشنبه در مراکز مختلف رای گیری در لاهه با بی بی سی مصاحبه کردند، درباره امنیت و همچنین جنگ در غزه و اوکراین صحبت کردند. بسیاری گفته اند که اتحادیه اروپا قوی تر در مواجهه با خطر جهانی ضروری است.

در حالی که یک چهارم از رای دهندگان هلندی گفتند که انگیزه آنها سیاست اروپاست، 21 درصد گفتند که این سیاست داخلی است و 48 درصد گفتند که ترکیبی از هر دو است.

دیدگاهتان را بنویسید