اسرائیل قرار دادن ارتش اسرائیل در لیست سیاه سازمان ملل را به دلیل آسیب رساندن به کودکان محکوم می کند


سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل می گوید که سازمان ملل سال گذشته ارتش اسرائیل را به فهرست متخلفانی که از کودکان محافظت نمی کنند اضافه کرد.

گیلاد اردان که گفت روز جمعه از این تصمیم مطلع شده است، این تصمیم را “شرم آور” توصیف کرد. اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل گفت که این “پیامدهایی برای روابط اسرائیل با سازمان ملل” دارد.

سخنگوی رئیس جمهور فلسطین به خبرگزاری رویترز گفت که این تصمیم گامی نزدیکتر به پاسخگویی اسرائیل برای جنایاتش است.

هزاران کودک در عملیات اسرائیل علیه حماس در غزه کشته شده اند و هزاران نفر دیگر به کمک های بشردوستانه نیاز مبرم دارند.

فهرست سالانه دبیرکل، کشتار کودکان در درگیری و محرومیت از دسترسی به کمک و حملات به مدارس و بیمارستان ها را پوشش می دهد. در گزارشی که هفته آینده به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد شد، گنجانده خواهد شد.

تاکنون مشخص نشده است که ارتش اسرائیل متهم به ارتکاب چه تخلفاتی است.

بر اساس گزارش ها، حماس و جهاد اسلامی فلسطین نیز در این فهرست قرار خواهند گرفت.

نخست وزیر بنیامین نتانیاهو گفت سازمان ملل خود را به “لیست سیاه تاریخ” اضافه کرده است و ارتش اسرائیل “اخلاق ترین ارتش در جهان” است.

به گفته شورای ملی کودکان اسرائیل، اسرائیل پس از حمله حماس به جوامع نزدیک غزه در 7 اکتبر سال گذشته، حمله را آغاز کرد که حدود 1200 نفر از جمله 38 کودک را کشت و 252 نفر از جمله 42 کودک را گروگان گرفت.

وزارت بهداشت غزه که توسط حماس اداره می شود می گوید که از آن زمان تاکنون 36731 نفر در بمباران و حملات زمینی اسرائیل جان خود را از دست داده اند، اما این آمار تحت نظارت دقیق قرار دارد.

سازمان ملل ماه گذشته اعلام کرد که بر اساس ارقام مربوط به اجساد شناسایی شده ارائه شده توسط وزارت بهداشت غزه که توسط حماس اداره می شود، حداقل 7797 کودک در طول جنگ کشته شده اند.

همچنین در ماه گذشته، سازمان ملل نسبت زنان و کودکان مرده ثبت شده را از 69 درصد به 52 درصد از تعداد کل مرگ و میرها کاهش داد.

اسرائیل گفت که این کاهش نشان می دهد که سازمان ملل بر اطلاعات نادرست حماس تکیه کرده است. در همین حال، رسانه های دولتی حماس در غزه گزارش می دهند که بیش از 15000 کودک در حملات اسرائیل کشته شده اند.

آسوشیتدپرس روز جمعه گزارش داد که تجزیه و تحلیل داده های وزارت بهداشت غزه نشان می دهد که نسبت زنان و کودکان فلسطینی کشته شده در جنگ اسرائیل و حماس به شدت کاهش یافته است.

او به نقل از یک کارشناس گروه تحقیقاتی غیرانتفاعی آمریکایی CNA می گوید که این به دلیل کاهش شدت حملات هوایی اسرائیل است.

با این حال، حملات هوایی اسرائیل به غزه همچنان ادامه دارد. بنا بر گزارش ها، یک حمله هوایی صبح پنجشنبه انجام شد دست کم 35 نفر را در یک مدرسه مملو از آوارگان در مرکز غزه کشتند. ایالات متحده گفت که گزارش هایی را دیده است که 14 کودک در این حمله کشته شده اند. اسرائیل 17 عضو حماس را که می گوید در این حمله کشته شده است، نام برده است.

پس از اعتصاب، پزشکان پزشکان بدون مرز (MSF) که از بیمارستان شهدای الاقصی در مجاورت پشتیبانی می‌کنند، صحنه‌های آشفته‌ای را در آنجا توصیف کردند. این سازمان گزارش داد که حداقل 70 کشته و بیش از 300 زخمی که اکثراً زنان و کودکان بودند، در روز گذشته منتقل شدند.

گزارش ها حاکی از آن است که ماه گذشته یک موشک اسرائیلی اردوگاه آوارگان فلسطینی را در نزدیکی شهر رفح در جنوب این کشور به آتش کشید. 45 نفر از جمله بسیاری از کودکان جان باختند و باعث خشم جهانی شد. ارتش اسرائیل گفت که آنها انتظار چنین آتش سوزی را نداشتند.

اسرائیل همچنین متهم است که دریافت کمک های ضروری به غزه را به تاخیر انداخته و ساکنان سرزمین فلسطین را از آب سالم، غذا، دارو و سوخت محروم کرده است. او این اتهام را رد کرده و نهادهای سازمان ملل و سازمان های بشردوستانه را به عدم توزیع کمک های مجاز متهم می کند.

فیوز نت، یک سیستم هشدار زودهنگام قحطی مستقر در ایالات متحده، می‌گوید که احتمال وقوع قحطی در شمال غزه در ماه آوریل، اگر بعید است، وجود داشته باشد و عملیات نظامی اسرائیل در رفح در جنوب غزه امنیت غذایی آنجا را بدتر کرده است.

این عملیات بیش از یک میلیون فلسطینی را از رفح، جایی که از جنگ در جاهای دیگر غزه پناه برده بودند، بیرون راند و به مناطق ساحلی شنی یا شهر خان یونس که عمدتاً ویران شده است، رفت.

آژانس ملل متحد برای آوارگان فلسطینی، Unrwa، می گوید که آواره شدن تعداد زیادی از مردم در چنین فاصله زمانی کوتاه، همراه با کاهش شدید کمک رسانی، عواقب مرگباری دارد.

ژولیت توما، سخنگوی آنروا، گفت: «کودکان بر اثر سوء تغذیه و کم آبی می میرند.

دیدگاهتان را بنویسید