دایان روویگارا، منتقد کاگامه از رقابت های ریاست جمهوری رواندا کنار گذاشته شد


دایانا روویگارا، منتقد صریح کاگامه، رئیس جمهور رواندا، از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده منع شده است.

تنها آقای کاگامه و دو سیاستمدار دیگر – فرانک هابینزا از حزب سبز دموکراتیک و فیلیپ امپایمانا مستقل – توسط هیئت انتخاباتی برکنار شدند.

خانم روویگارا، که او نیز از نظرسنجی 2017 رد صلاحیت شد، به X، که قبلاً توییتر نامیده می شد، رفت تا ناامیدی خود را از آقای کاگامه ابراز کند.

“چرا نمی گذاری من بدوم؟ این بار دوم شماست [have] فریب دادن[ed] من از حق مبارزات انتخاباتی محروم شدم.»

این زن 42 ساله که یکی از رهبران جنبش رستگاری مردم (PSM) است، پیش از این به برنامه Newsday بی بی سی گفته بود که امیدوار است بتواند این بار زنده بماند.

او گفت: “من نماینده اکثریت قریب به اتفاق روانداهایی هستم که در ترس زندگی می کنند و حق آزادی در کشور خود را ندارند.”

رواندا به عنوان کشوری نشان داده می شود که اقتصاد آن در حال رشد است. اما در زمین همه چیز متفاوت است. مردم واقعاً فاقد وسایل اولیه زندگی، غذا، آب، مسکن هستند.»

اما پس از انتشار فهرست اولیه از نامزدها، کمیسیون انتخابات گفت که خانم روویگارا مدارک صحیحی برای اثبات عدم سوء پیشینه کیفری خود ارائه نکرده است.

همچنین گفته شد که او نتوانسته است نشان دهد که از حمایت کافی در سراسر کشور برای ایستادگی برخوردار است.

اودا گاسینگوا، رئیس کمیسیون انتخابات گفت: «بر اساس الزام برای حمایت از 600 امضا، او حداقل 12 امضا از هشت ناحیه ارائه نکرد.

دلیل دیگری که کمیسیون ارائه کرد این بود که خانم روویگارا نمی توانست ثابت کند که او در اصل رواندا است. او زمانی تابعیت بلژیک را داشت، اما در سال 2017 قبل از آخرین درخواست خود برای نامزد شدن، از آن صرف نظر کرد.

اما خانم روویگارا به بی بی سی گفت که در رواندا به دنیا آمده است و همه دلایل دیگر برای رد نامزدی خود را رد کرد.

در مجموع، کمیسیون ملی انتخابات رواندا 9 درخواست برای نامزدی برای ریاست جمهوری دریافت کرد. لیست نهایی آنها جمعه آینده اعلام خواهد شد زیرا هنوز در حال بررسی درخواست های تجدید نظر شده در مراحل اولیه است – اگرچه در این مرحله برای درخواست تجدید نظر رهبر PSM خیلی دیر است.

در سال 2017، او به دلیل اتهام جعل امضا از طرفداران بیانیه او ممنوع شد.

خانم روویگارا بیش از یک سال است که در زندان است، اما در سال 2018 از اتهامات فتنه و جعل تبرئه شد. وی اظهار داشت که این اتهامات دارای انگیزه سیاسی بوده است.

در ماه مارس، دادگاه رواندا تلاش های اپوزیسیون برجسته ویکتوریا اینگابیر برای لغو ممنوعیت را مسدود کرد در مورد حضورش در انتخابات ریاست جمهوری

او در سال 2018 پس از هشت سال زندان به دلیل تهدید امنیت دولتی و «کم جلوه دادن» نسل کشی سال 1994 آزاد شد.

در رواندا افرادی که بیش از شش ماه در زندان بوده اند اجازه شرکت در انتخابات را ندارند.

دو نامزد تایید شده – آقای هابینزا و آقای امپایمانا – همچنین تنها نامزدهایی بودند که برای به چالش کشیدن آقای کاگامه در انتخابات 2017 تایید شدند.

آقای کاگامه برای چهارمین دوره نامزد شده است. که می تواند دوره ریاست جمهوری او را نزدیک به سه دهه افزایش دهد او باید برنده شود

او در آخرین انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 با تقریبا 99 درصد آرا پیروز شد.

رئیس جمهور 66 ساله به دلیل سرکوب مخالفان با انتقاد گروه های حقوق بشری مواجه شده است.

اما او همیشه به شدت از حقوق بشر در رواندا دفاع کرده و گفته است که کشورش به آزادی های سیاسی احترام می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید