نخست وزیر به دلیل ترک زودهنگام فعالیت های D-Day عذرخواهی می کند


پا جنیفر مک کیرنان، گزارشگر سیاسی بی بی سی نیوز

سوناک به دلیل از دست دادن بخشی از جشن های D-Day عذرخواهی می کند

ریشی سوناک، نخست وزیر فرانسه، پس از واکنش های شدید به دلیل ترک زودهنگام جشن های روز D فرانسه عذرخواهی کرد.

در آنچه که بسیاری آن را بزرگ‌ترین اشتباه مبارزات انتخاباتی تا کنون می‌دانند، آقای سوناک به دلیل ترک زودهنگام مراسم هشتادمین سالگرد فرود در نرماندی به ترک وظیفه متهم شده است.

در حالی که رهبران جهان، از جمله جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، روز پنجشنبه برای ادای احترام گرد هم آمدند، آقای سوناک، دیوید کامرون، وزیر امور خارجه را به عنوان معاون خود رها کرد و به بریتانیا بازگشت.

نخست وزیر انگلیس در گفت و گو با خبرنگاران درباره تصمیم به خروج از کشور پس از شرکت در یک رویداد بریتانیایی گفت: در بازتاب، این یک اشتباه بود و من عذرخواهی می کنم.

آقای سوناک گفت که برنامه سفر او برای رویدادهای D-Day “هفته‌ها پیش” تعیین شده بود و او در رویدادهای دیگر با کهنه‌سربازان از جمله در پورتسموث شرکت کرده بود.

او گفت: «بعد از شرکت در تمام رویدادهای بریتانیا با کهنه سربازان بریتانیایی، پیش از رویداد رهبری بین المللی در اواخر همان روز به کشور بازگشتم.

با تأمل، این یک اشتباه بود و من عذرخواهی می کنم.

نخست وزیر نیز از X عذرخواهی کردوی اظهار امیدواری کرد که “فداکاری نهایی” توسط کسانی که جان خود را به خطر انداخته اند “در سایه سیاست” قرار نگیرد.

مراسم بزرگداشت روز D شامل یک رویداد بریتانیایی در Verre-sur-Mer با حضور نخست وزیر و پادشاه چارلز بود، اما آقای Sunak برای بزرگداشت بین المللی در ساحل اوماها رفت.

متقابلا، سر کیر استارمر رهبر حزب کارگر در این مراسم ماند تا پایان، طرف تایید کرد و گفت که آقای سوناک برای ضبط مصاحبه ITV بازگشته است.

جاناتان اشوارت، سخنگوی حزب کارگر گفت: «ریشی سوناک با اولویت دادن به حضور در تلویزیون بر کهنه‌سربازان ما، نشان داد که چه چیزی برای او مهم‌تر است».

سر کیر گفت که از دشواری رسیدن کهنه سربازان به آنجا “تعجب” کرده است، اما چه تعداد از آنها تلاش کردند تا از ویلچر خود پیاده شوند تا به پادشاه اجازه دهند.

او گفت: «فکر می‌کردم خیلی مهم است که در آنجا باشم تا به آنها و کسانی که برنگشتند تعظیم کنم و تشکر کنم.

ریشی سوناک باید پاسخگوی اعمال خود باشد. جای دیگری برای من وجود نداشت.»

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه، که جای آقای سوناک را در کنار رهبران جهان در این رویداد بین المللی گرفت، از نخست وزیر به دلیل “صراحت” او دفاع کرد.

لرد کامرون درباره خروج آقای سوناک پس از رویداد بریتانیا گفت: “او یک برنامه طولانی مدت برای بازگشت پس از این داشت – و ما در میانه کارزار انتخاباتی هستیم، بنابراین جای تعجب نیست.

اما پس از آن، پس از تأمل، او گفت که می‌خواهد برای رویداد بعدی بماند، و فکر می‌کنم این به اعتبار اوست که در مورد آن بسیار صادق بوده است.»

جانی مرسر، وزیر کهنه سربازان، گفت که کهنه سربازان “احساس بسیار خامی خواهند داشت” – و افزود که “شخصاً کمی دلخراش است” اما او از نخست وزیر حمایت خواهد کرد.

او گفت: “من فکر می کنم او با عذرخواهی کار درستی انجام داد – این یک اشتباه بود، نباید اتفاق می افتاد.

بدیهی است که مردم می خواهند این موضوع را به یک موضوع سیاسی تبدیل کنند و روی آن بپرند. من قرار نیست به آن جمعیت بپیوندم.

“من فکر می کنم مردم اشتباه می کنند، این یک اشتباه بود. او با آن کنار آمده، عذرخواهی کرده است و من به مبارزه برای او ادامه خواهم داد.”

او از مردم خواست تا تصمیمات دولت در مورد مسائل جانبازان، از جمله پیگرد جانشینی ایرلند شمالی را به خاطر بسپارند، و ادعا کرد که آقای سوناک و همسرش “عمیقاً در طول سال ها به این امر متعهد بوده اند”.

اما موریل، 90 ساله، اهل کارلایل، که پدرش در روز D-Day در ایتالیا جنگید، به رادیو 5 زنده بی‌بی‌سی گفت که از آقای سوناک «کاملاً منزجر شده است» و خروج او باعث گریه او شد.

او گفت: «او نخست وزیر ما است، او نماینده من بود. فقط فکر میکنم خیلی اشتباهه

من از هفت و نیم نشستم و آن را تماشا کردم و خیلی وقت ها گریه کردم و فکر می کنم وحشتناک بود.

اگر او انتظار دارد که من دوباره به او رای بدهم، می تواند آن را فراموش کند.»

جک همینگز، 102 ساله، خلبان جنگ جهانی دوم که برای این جشن به نرماندی سفر می کرد، به بی بی سی گفت که خروج زودهنگام آقای سوناک “تصمیم اشتباهی” بود.

او تصمیم گرفت انتخابات را در حضور هزاران کشته برگزار کند».

آقای همینگز که یکی از اعضای لیبرال دموکرات است، با اسکادران شماره 353 خدمت کرد و با یک لاکهید هادسون به عنوان گشت دریایی برای دفاع از خلیج بنگال در برابر تهاجم ژاپنی ها پرواز کرد.

رویترز لرد کامرون با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، اولاف شولز صدراعظم آلمان و جو بایدن رئیس جمهور آمریکارویترز
گرافیک با کتیبه

تیم مونتگومری، بنیانگذار Conservative Home، به BBC Newsnight گفت که ترک مراسم یادبود برای مصاحبه “غیر قابل توجیه” است.

گفت من می خواهم سرم را خم کنم… وقتی برای مصاحبه سیاسی از جشن روز دی برگشت، غیر قابل توجیه است.

رئیس سابق ارتباطات داونینگ استریت، سر کریگ الیور، آقای سوناک را متهم کرد که “نمی داند نخست وزیر بودن به چه معناست” در برنامه امروز رادیو بی بی سی 4، و خاطرنشان کرد که D-Day با وجود انتخابات عمومی باید مسدود می شد.

او گفت: «لحظه بسیار مهمی برای کشور است، اما همچنین لحظه بسیار مهمی برای نشان دادن اینکه شما نخست وزیر هستید، است.

و مشکل ریشی سوناک امروز صبح این است که او را متهم می کنند که نمی داند نخست وزیر بودن به چه معناست و مسئولیت هایش به عنوان نخست وزیر چیست.”

سر اد دیوی، رهبر حزب لیبرال دموکرات، این تصمیم را “ترک وظیفه” خواند.

یکی از بزرگترین امتیازات نخست وزیر بودن این است که برای قدردانی از کسانی که خدمت کردند اما توسط ریشی سوناک در سواحل نرماندی رها شدند، حضور داشته باشیم.

این یک تخطی کامل از وظیفه است و نشان می دهد که چرا این دولت محافظه کار به سادگی باید برود.»

نایجل فاراژ، رهبر حزب اصلاحات در نامه ای به ایکس گفت که از کمک به جمع آوری پول برای کهنه سربازان برای شرکت در رویداد نرماندی “بسیار مفتخر” است.

او گفت: “ریشی سوناک حتی حوصله شرکت در یک رویداد بین المللی در ساحل اوماها را نداشت” و افزود: “چه کسی واقعاً به مردم ما اعتقاد دارد، او یا من؟”

بی بی سی برای اظهار نظر با CCHQ تماس گرفته است.

این موضوع احتمالاً در مناظره انتخاباتی عمومی بی‌بی‌سی امروز در سال 1930، زمانی که پنی موردانت، وزیر دفاع سابق، نماینده محافظه‌کاران است، مطرح می‌شود.

او در مقابل آنجلا راینر، معاون رهبر حزب کارگر، دیزی کوپر، معاون حزب لیبرال، استفن فلین رهبر SNP، کارلا دنیر از رهبران حزب سبز، کیمرو روون آپ آیورورث، رهبر حزب اصلاحات و نایجل فاراژ، رهبر حزب اصلاحات قرار خواهد گرفت.دیدگاهتان را بنویسید