برزیل از آرژانتین می خواهد که اغتشاشگران ادعایی را استرداد کند


دولت برزیل می گوید که به دنبال استرداد بیش از 60 نفری است که پس از اتهام دست داشتن در شورش هایی که سال گذشته پایتخت برزیل را لرزاند، به آرژانتین گریختند.

این شورش ها توسط حامیان رئیس جمهور سابق جناح راست ژایر بولسونارو، حدود یک هفته پس از روی کار آمدن لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رهبری شد.

هزاران نفر در 8 ژانویه 2023 به ساختمان‌های دولتی در برازیلیا یورش بردند، پس از اینکه توانستند تا حد زیادی بدون جنجال در شهر راهپیمایی کنند.

صدها نفر از حامیان آقای بولسونارو دستگیر، متهم و با قرار وثیقه آزاد شده اند.

بسیاری از آنها پس از تحلیف رئیس‌جمهور دست راستی خاویر میلیه در دسامبر به آرژانتین گریختند تا در آنجا پناهندگی سیاسی بگیرند.

اکنون دولت برزیل به دنبال بازگشت آنها است.

رئیس پلیس فدرال، آندری پاساس، به رسانه‌های محلی گفت: ما فهرستی از تمام محکومانی که ممکن است در آرژانتین باشند را فهرست کرده و درخواست استرداد ارسال کنیم.

هنوز مشخص نیست که آقای میلی – دوست بولسونارو و منتقد سرسخت رئیس جمهور لولا – این درخواست را خواهد پذیرفت یا خیر.

چندین افسر پلیس در این خشونت ها مجروح شدند و کاخ ریاست جمهوری، کنگره و دادگاه عالی پس از هجوم آشوبگران به داخل ساختمان تخریب شدند.

دولت برزیل بر این باور است که این شورش ها بخشی از کودتای کودتای آقای بولسونارو بوده است که از قبول شکست در انتخابات ریاست جمهوری وحشیانه خودداری کرده است. او دخالت خود را رد می کند.

پرزیدنت لولا همچنین با قاطعیت انگشت خود را به سمت توطئه “مردم نیروهای مسلح” نشانه رفت.

یک نفر در اغتشاشات شرکت داشت به 17 سال حبس تعزیری محکوم شد به دلیل تلاش برای کودتا

دیدگاهتان را بنویسید