چهار گروگانی که در جشنواره نوا گروگان گرفته شده بودند، در یک یورش در غزه آزاد شدند


پا الکس ترین، اخبار بی بی سیاوگو باچگا، خبرنگار خاورمیانه

جلسات پس از آزادی چهار گروگان اسرائیلی در حمله ارتش اسرائیل

چهار گروگانی که توسط حماس ربوده شده بودند، پس از نجات یافتن در جریان حمله ای که به گفته مقامات فلسطینی ده ها نفر را به قتل رساند، به خانواده های خود ملحق شدند.

نوح آرگومانی، 26 ساله، آلموگ مایر کان، 22 ساله، آندری کوزلوف، 27 ساله و شلومی زیو، 41 ساله، روز شنبه، هشت ماه پس از ربوده شدن از جشنواره موسیقی نوا در 7 اکتبر، آزاد شدند.

نیروهای اسرائیلی با پشتیبانی حملات هوایی، درگیر درگیری‌های شدید با حماس در منطقه نصیرات شدند که نیروهای دفاعی اسرائیل آن را «ماموریتی دشوار و پرخطر» توصیف کردند.

مقامات فلسطینی می گویند که ده ها نفر در جریان این عملیات کشته شدند.

دو بیمارستان در غزه، بیمارستان الاقصی و بیمارستان العوده، گفتند که 70 جسد را بین خود شمارش کرده‌اند، در حالی که رسانه دولتی حماس می‌گوید حداقل 210 نفر در حملات اسرائیل به اردوگاه آوارگان النصیرات و اطراف او کشته شدند.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که طبق برآورد اسرائیل، قربانیان کمتر از 100 نفر بودند.

تصاویر از منطقه بمباران شدید را نشان می‌دهد و بیمارستان‌های آنجا می‌گویند که با تلفات زیادی از جمله کودکان مواجه شده‌اند و نمی‌توانند همه را درمان کنند. تصاویر دیگر مردم را در حال عزاداری برای مردگان نشان می دهد.

غم در غزه: ده ها نفر در حمله به گروگان های ارتش اسرائیل کشته شدند

“هوش دقیق”

نجات نادر گروگان ها – عملیات مشترک ارتش اسرائیل، آژانس امنیتی اسرائیل و پلیس اسرائیل – پس از هشت ماه جنگ با حماس در غزه انجام می شود.

دانیال حقاری، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که این ماموریت بر اساس اطلاعات “دقیق” انجام شده و گروگان ها از دو ساختمان جداگانه در نصیرات آزاد شده اند.

به گفته وی، نیروهای اسرائیلی در جریان این عملیات مورد آتش قرار گرفتند. پلیس اسرائیل اعلام کرد یک افسر نیروهای ویژه در جریان نجات گروگان در غزه زخمی شد و بعداً در بیمارستان جان باخت.

ارتش اسرائیل گفت که همه گروگان‌های آزاد شده در سلامت کامل به سر می‌برند و بعداً در حالی که اعضای خانواده را در یک مرکز پزشکی در نزدیکی تل‌آویو در آغوش گرفته بودند، عکس‌برداری کردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از نیروهای اسرائیلی به دلیل «اقدامات خلاقانه و شجاعانه» آنها تمجید کرد.

وی افزود: «تا زمانی که مأموریت خود را کامل نکنیم و همه گروگان‌ها را اعم از زنده و مرده به خانه بازگردانیم، عقب‌نشینی نمی‌کنیم».

یوآو گالانت، وزیر دفاع گفت که نیروهای ویژه زمانی که چهار گروگان را نجات دادند، “زیر آتش شدید” عملیات می کردند.

آقای گالانت گفت: “این یکی از قهرمانانه ترین و خارق العاده ترین عملیاتی است که در 47 سال خدمت خود در وزارت دفاع اسرائیل شاهد بوده ام.”

رویترز کمک یک فلسطینی پس از حمله اسرائیل، در بحبوحه درگیری بین اسرائیل و حماس، به بیمارستان شهدای الاقصی در دیرالبلاحرویترز

حماس از کشته و زخمی شدن ده ها نفر از جمله کودکان در مرکز غزه خبر داد

خانم آرگومانی، شهروند اسرائیلی متولد چین، از جشنواره نوا ربوده شد و فیلم های وحشتناک 7 اکتبر نشان می داد که این جوان 26 ساله را با موتور می بردند و فریاد می زد: “مرا نکش!”

ویدئوی جدیدی از دیدار مجدد او با پدرش، لبخند زدن و در آغوش گرفتن او در ماشین، اندکی پس از خبر عملیات نجات روز شنبه منتشر شد.

آقای کوزلوف، روسی که در سال 2022 به اسرائیل نقل مکان کرد، و آقای زیو هر دو به عنوان نگهبان در جشنواره کار می کردند که ربوده شدند.

آقای یانگ قرار بود یک روز پس از ربوده شدن در یک شرکت فناوری بزرگ شروع به کار کند.

مقر انجمن خانواده‌های گروگان، گروهی به نمایندگی از خانواده‌های گروگان‌ها، نجات را یک “پیروزی شگفت‌انگیز” توصیف کرد و ارتش اسرائیل را به دلیل “عملیات قهرمانانه” تحسین کرد.

این گروه افزود: «دولت اسرائیل باید تعهد خود را برای بازگرداندن تمام 120 گروگانی که هنوز در دست حماس هستند را به خاطر بسپارد – زنده برای بازپروری، کشته شده برای دفن.

رویترز آلموگ میر جان، یک گروگان آزاد شده، به بیانیه ارتش مبنی بر اینکه نیروهای اسرائیلی چهار گروگان را از نوار مرکزی غزه زنده نجات دادند، واکنش نشان داد.رویترز

آلموگ مایر جان یکی از گروگان‌هایی بود که از مرکز نوار غزه آزاد شد

گتی ایماژ آندری کوزلوف، یک گروگان آزاد شده، پس از اینکه ارتش گفت نیروهای اسرائیلی چهار گروگان را از نوار غزه زنده نجات دادند، واکنش نشان داد.گتی ایماژ

آندری کوزلوف یک شهروند روسی-اسرائیلی است که به عنوان نگهبان در یک جشنواره موسیقی کار می کرد و از آنجا در 7 اکتبر ربوده شد.

علیرغم شادی در اسرائیل، تصاویر و ویدئوها مرگ، مجروحیت و ویرانی را در این منطقه از جمله اطراف اردوگاه آوارگان النصیرات نشان می‌داد.

به گزارش بی‌بی‌سی تأیید، به نظر می‌رسد حملات اسرائیل به چندین نقطه در مرکز غزه اصابت کرده است، اما به نظر می‌رسد نصیرات – محل عملیات ارتش اسرائیل برای آزادی چهار گروگان – بیشترین ضربه را خورده است.

یک ویدیو از بیمارستان الاقصی نشان می دهد که بسیاری از مردم با جراحت روی زمین دراز کشیده اند، در حالی که ویدیوهای دیگر نشان می دهد که خودروها و آمبولانس ها به طور مکرر وارد ساختمان می شوند و بیماران جدید را به داخل ساختمان می آورند.

رسانه های دولتی حماس گزارش دادند که دست کم 400 نفر در این منطقه پرجمعیت زخمی شدند.

محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بحث درباره آنچه که او آن را «قتل عام خونین توسط نیروهای اسرائیلی» در و اطراف اردوگاه آوارگان النصیرات خواند، خواستار شد.

جوزپ بارل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی، در ایکس گفت: «گزارش‌های غزه درباره کشتار غیرنظامیان وحشتناک است.

«ما این را به شدیدترین عبارات ممکن محکوم می کنیم. خونریزی باید فورا متوقف شود.»

استعفای مورد انتظار گانتز به تعویق افتاده است

نجات گروگان در بحبوحه تلاش های آتش بس و توافق آزادسازی گروگان بین اسرائیل و حماس صورت می گیرد.

از آقای نتانیاهو خواسته شده تا به توافقی دست یابد، اما با مخالفت متحدان راست افراطی روبرو است که می‌گویند اقدام نظامی تنها راه برای بازگرداندن گروگان‌ها است.

عملیات روز شنبه موفق ترین نجات گروگان ها توسط ارتش اسرائیل در این جنگ است – و می تواند محاسبات نخست وزیر را که تحت فشار فزاینده ای قرار دارد، تغییر دهد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل کنفرانس مطبوعاتی را که قرار بود روز شنبه برگزار شود، لغو کرد.

این در حالی است که گمانه زنی ها مبنی بر کناره گیری آقای گانتس وجود دارد پیش از این تهدید کرده بود که از کابینه جنگ استعفا خواهد داد مگر اینکه آقای نتانیاهو طرح پس از جنگ غزه را تا 8 ژوئن تصویب کند.

رهبران جهان از جمله جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، امانوئل مکرون از فرانسه و اولاف شولز، صدراعظم آلمان، از خبر نجات گروگان ها استقبال کردند.

نقشه ای که مرکز غزه را نشان می دهد که در آن چهار گروگان در پی عملیات اسرائیل آزاد شدند

اسماعیل هنیه رهبر سیاسی حماس در واکنش به حمله نظامی به نصیرات گفت که اسرائیل نمی تواند انتخاب خود را بر این گروه تحمیل کند.

وی گفت که این گروه با توافق آتش بس موافقت نخواهد کرد مگر اینکه امنیت فلسطینیان را تامین کند.

در جریان حملات تروریستی 7 اکتبر در جنوب اسرائیل، حماس حدود 1200 نفر را کشت و حدود 251 نفر را نیز با خود برد.

حدود 116 نفر در خاک فلسطین باقی مانده اند که 41 نفر به گفته ارتش کشته شده اند.

توافقی که در ماه نوامبر حاصل شد باعث شد حماس 105 گروگان را در ازای یک آتش بس یک هفته ای و حدود 240 اسیر فلسطینی را در زندان های اسرائیل آزاد کند.

روز شنبه، وزارت بهداشت حماس اعلام کرد که تعداد قربانیان در غزه اکنون به 36801 نفر رسیده است.

رویترز شلومی زیورویترز

شلومی زیو بخشی از امنیت جشنواره بود

دیدگاهتان را بنویسید