میلیون‌ها نفر در روز آخر پای صندوق‌های رای می‌روند، زیرا راست‌ها به دنبال افزایش قدرت هستند


پا پل کربی، بی بی سی نیوز، بروکسل

EPA پسری در جریان انتخابات پارلمان اروپا در ریگا، لتونی، در 8 ژوئن 2024 رأی می دهد.EPA

اروپایی ها اواخر روز یکشنبه ایده روشنی از نتیجه خواهند داشت

اروپایی ها در 20 کشور روز یکشنبه، بزرگترین و آخرین روز رای گیری برای پارلمان اروپا، پای صندوق های رای می روند.

در یک سال انتخاباتی کلیدی، رای اتحادیه اروپا از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا این قاره شاهد سیاست های قطبی و ناسیونالیسم در حال افزایش است.

آمادگی برای رای گیری با حوادث خشونت آمیز مشخص شد – اگرچه این حمله که مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک را با یک ضربه جزئی مواجه کرد و او را مجبور به توقف مبارزات انتخاباتی کرد، اعتقاد بر این است که انگیزه سیاسی نداشته باشد.

انتظار می رود که گروه اصلی راست میانه اروپا با انتشار اولین پیش بینی ها در اواخر روز یکشنبه در سرتاسر اتحادیه اروپا صدرنشین شود، اما سه حزب راست افراطی قصد دارند بیشترین کرسی ها را در این کشور به دست آورند.

اتحاد ملی فرانسه، برادران ایتالیایی ایتالیا و حزب آزادی اتریش، و حزب جدایی طلب و ضد مهاجرت بلژیک ولامس بلانگ، پیشتاز نظرسنجی ها هستند.

رای گیری در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه برای برخی از کشورهای اتحادیه اروپا آغاز شده است، اما اکثر کشورهای اتحادیه اروپا یکشنبه رای می دهند. پارلمان اروپا رابط مستقیم بین اروپایی ها و نهادهای اتحادیه اروپا است.

رای دادن به نوجوانان 16 ساله

جوانان شانزده و هفده ساله می توانند برای اولین بار در آلمان و بلژیک رای دهند و تعداد رای دهندگان جوانان اروپایی را افزایش دهند. جوانان اتریشی و مالتی مدتی است که می توانند از 16 رای دهند، در حالی که یونانی ها می توانند از 17 رای دهند.

تنها در آلمان، حدود 1.4 میلیون جوان 16 و 17 ساله از میان حدود پنج میلیون رای دهنده که برای اولین بار رای می دهند، می توانند بر نتیجه تأثیر بگذارند.

حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان (AfD) مدعی موفقیت در جذب جوانان، به ویژه از طریق کمپین های رسانه های اجتماعی مانند TikTok شده است.

گتی ایماژ یک معترض پلاکاردی در دست دارد که روی آن نوشته شده است "نفرت یک عقیده نیست" در جریان شرکت در تظاهرات دفاع از دموکراسی علیه راست افراطی در 8 ژوئن 2024 در برلینگتی ایماژ

این رای دهندگان جوان پیش از رای گیری به تظاهرات علیه AfD در برلین پیوستند

بلژیکی ها همچنین در انتخابات فدرال و منطقه ای و همچنین در رای گیری اروپا شرکت کنید. رای دادن در بلژیک اجباری است، اما شور و شوق کمی در میان جوانان بلژیکی پیش از رای گیری در شهر آلست فلاندری وجود داشت.

Vlaams Belang قبلاً در آنجا پیروز شده بود، اگرچه تا به حال هیچ حزب دیگری نمی خواست با آن همکاری کند. یک زن جوان به نام سیمون گفت که جوانان به ویژه به موضع ضد مهاجرتی آنها علاقه مند هستند: “آنها سیاست آنها را در مورد افرادی که از خارج به اینجا می آیند دوست دارند.”

بسیاری از رای دهندگان جوان شهر که بی بی سی با آنها تماس گرفت، گفتند که هنوز تصمیم نگرفته اند که چگونه در سطح اروپایی یا ملی رای دهند.

گیرت ویلدرز، پوپولیست ضد اسلامی هلندی، پیش از رای گیری برای افزایش شانس ولامس بلنگ، از آلست بازدید کرد.

رئیس Getty Images Vlaams Belang تام ون گریکن (چپ) و سیاستمدار راست افراطی هلندی گیرت ویلدرز (راست) در طول جلسه حزب راست افراطی فلاندری Vlaams Belang در آلست، شنبه، 8 ژوئن 2024.گتی ایماژ

گیرت ویلدرز (سمت راست) روز شنبه برای حمایت از ولامز بلانگ به آلست سفر کرد

هلندی رای دهندگان روز پنجشنبه به پای صندوق های رای رفتند و نظرسنجی های خروج از کشور نشان می داد که حزب او از ائتلاف چپ-سبز عقب افتاده است. نتیجه زودتر از یکشنبه عصر مشخص نخواهد شد.

اولویت های رای دهندگان اروپایی از زمان آخرین رای گیری در سال 2019 به طرز چشمگیری تغییر کرده است، با جنگ روسیه در اوکراین و هزینه های زندگی اکنون در ذهن مردم قرار دارد، در حالی که مهاجرت، سلامت و اقتصاد نیز کلیدی هستند. پنج سال پیش، رای دهندگان بریتانیایی در آخرین انتخابات پیش از برگزیت شرکت کردند.

اورسولا فون در لاین که در پنج سال گذشته رهبری کمیسیون اروپا را بر عهده داشته و برای یک دوره دیگر مبارزات انتخاباتی را آغاز کرده است، می گوید: «ما اروپایی می خواهیم که بتواند از خود دفاع کند. این انتخابات همچنین نقش مهمی در تعیین اینکه چه کسی مجری اتحادیه اروپا را اداره می کند، ایفا خواهد کرد.

اما مسائل ملی به اندازه سیاست اروپا برای رای دهندگان مهم است، زیرا یک نظرسنجی خروج هلند نشان می دهد که برای 48 درصد از رای دهندگان به همان اندازه مهم هستند.

بزرگترین مسابقه یکشنبه است آلمانکه 96 کرسی از 720 کرسی مجلس در خطر است.

انتظار می‌رود حزب محافظه‌کار خانم فون در لاین CDU/CSU در آلمان پیروز شود و بزرگترین نبرد برای مقام دوم، با سوسیال دموکرات‌های صدراعظم اولاف شولتز که هم شریک ائتلافی او، سبزها، و هم اپوزیسیون AfD را به چالش می‌کشند.

خشونت در آستانه انتخابات

حملات خشونت آمیز در چندین کشور اتحادیه اروپا قبل از رای گیری صورت گرفت و سیاستمداران و فعالان در آلمان هدف قرار گرفتند.

در شرق شهر درسدن، ماتیاس ایکه، نامزد حزب سوسیال دموکرات، بر اثر حمله نوجوانان به یک فعال سبز به شدت مجروح شد و در برلین به سر یک وزیر سابق اصابت کرد.

نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان نسبت به بعد جدیدی از خشونت ضد دموکراتیک هشدار داد و گفت قانون و قانون اساسی آلمان “باید و ادامه خواهد داد تا حمایت از نیروهای دموکراتیک در کشور ما را افزایش دهد”.

رابرت فیکو/ فیس بوک نخست وزیر اسلواکی رابرت فیکو روز شنبه در بیمارستان رای دادرابرت فیزو / فیس بوک

رابرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی روز شنبه در بیمارستان رای داد

رابرت فیکو، رئیس‌جمهور اسلواکی پس از اصابت گلوله در ماه گذشته با حامیانش جان خود را از دست داد.

او از آن زمان خشم خود را متوجه مخالفان سیاسی خود کرده است، در تلاشی آشکار برای افزایش حمایت از حزب چپ پوپولیستی خود Smer.

مته فردریکسن، نخست وزیر سوسیال دموکرات دانمارک روز جمعه توسط مردی به زمین کوبیده شد و اگرچه انگیزه سیاسی آشکاری وجود نداشت، مجبور شد مبارزات انتخاباتی خود را متوقف کند.

مسابقات برای تماشا در فرانسه و مجارستان

U فرانسهتظاهرات ملی مارین لوپن امیدوار است سهم خود را از 81 کرسی در کشور افزایش دهد و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که از حزب نوسازی رئیس‌جمهور امانوئل ماکرون و سوسیالیست‌ها به رهبری رافائل گلوکسمن پیشی گرفته است.

جذابیت بزرگ رالی ملی رهبر 28 ساله آن، جردن باردلا بود که کمپین اروپایی را اداره می کرد.

دولت آقای باردلا را آنقدر جدی گرفت که گابریل آتال، نخست وزیر، در یک مناظره انفرادی به او پیوست و به روابط نزدیک حزبش با کرملین حمله کرد.

فهرست حزبی آقای ماکرون برای این انتخابات توسط والری هایر، سیاستمداری کمتر شناخته شده در مقایسه با جردن باردلا، رهبری می شود.

در همین حال در مجارستانحزب فیدز ویکتور اوربان با یکی از بزرگترین چالش های حاکمیت وی از سوی پیتر ماگیار و حزب راست میانه جدید وی تیسا مواجه است.

علیرغم همه نژادهای ملی اصلی، قدرت واقعی در پارلمان اروپا در اختیار گروه های سیاسی از کشورهای مختلف عضو است، حزب راست میانه خلق اروپا، متشکل از احزاب محافظه کار در سراسر اتحادیه اروپا، که بزرگترین نیروی سیاسی در 720-720 محسوب می شود. اتاقک صندلی .

چپ میانه چندین حزب در اروپا در قدرت دارد، اما انتظار می‌رود در رتبه دوم قرار گیرد.

پارلمان اروپا در راه خروج است

انتظار می‌رود دو گروه راست‌گرا که چندین حزب راست افراطی در آن‌ها حضور دارند، حمایت خود را افزایش دهند.

مهمانی جورجیا مالونی برادران ایتالیا بخشی از حزب محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان اروپایی، همراه با حزب Vox اسپانیا و دموکرات‌های سوئد هستند، در حالی که انجمن ملی فرانسه بخشی از گروه هویت و دموکراسی، و همچنین اتحادیه ایتالیا و حزب آزادی است. اتریش.

این سؤال را باز می گذارد که آیا آنها مایل به همکاری با راست میانه هستند یا خیر.

بازنده های بزرگ در این رقابت می توانند مرکزیت ها از جمله رنیو فرانسه و سبزها باشند. همانطور که یکی از مبارزان سبز در بروکسل در آستانه رای گیری گفت: “همه چیز به سمت راست تغییر کرده است.”

دیدگاهتان را بنویسید