انتخابات در ایران: تندروها بر نامزدهای ریاست جمهوری تسلط دارند


پا کسری ناجی، خبرنگار ویژه بی بی سی فارسی

EPA (در جهت عقربه های ساعت از بالا سمت چپ) نامزدهای مورد تایید ریاست جمهوری ایران، سعید جلیلی، محمدبکر کلیباف، مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی و علیرضا زاکانیEPA

(در جهت عقربه های ساعت از بالا سمت چپ) سعید جلیلی، محمد باکر کلیباف، مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، امیرحسین کازی زاده هاشمی و علیرضا زاکانی

شورای نگهبان شش نامزد را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این ماه تایید کرد.

تقریباً همه آنها تندروهای اسلامی هستند و به تفکرات رهبر معظم آیت الله علی خامنه ای نزدیک هستند.

قانون اساسی 80 نفر را که برای شرکت در انتخابات 7 خرداد ثبت نام کرده بودند، بر اساس صلاحیت های مذهبی و انقلابی بررسی کرد.

به نظر می رسد که او نامزدها را با هدف وادار کردن تندروها به حفظ پست ریاست جمهوری پس از مرگ تایید کرده است. رئیس جمهور ابراهیم رئیسی ماه گذشته دچار سانحه هلیکوپتر شد.

EPA سعید جلیلی، مقام ارشد سابق هسته ای ایران، پس از ثبت نام به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران در تهران (30 مه 2024) دست تکان می دهد.EPA

سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران بود و دفتر رهبری را اداره می کرد.

یکی از برگزیدگان سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده هسته ای است که مورد علاقه به حساب می آید. آیت الله خامنه ای.

آقای جلیلی در دوران تصدی خود به عنوان رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، با پیشرفت برنامه هسته ای ایران، بارها از مذاکرات با پنج قدرت جهانی جلوگیری کرد.

بسیاری او را به‌عنوان یک ایدئولوگ اسلام‌گرای تندرو و خسته‌کننده می‌بینند که تجربه‌ای در حکومت ندارد.

محمدبکر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی پس از سخنرانی در یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران (3 ژوئن 2024) از مقابل عکسی از آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب عبور می کند.EPA

محمدبکر کلیباف در سال های 2005، 2013 و 2017 نامزد ریاست جمهوری ناموفق بود.

محمد باکر کلیباف رئیس کنونی مجلس نیز یکی دیگر از کاندیداهای با شانس خوب است.

او از خودی های رژیم و ژنرال سابق سپاه پاسداران است که به عنوان رئیس پلیس کشور و شهردار تهران نیز فعالیت داشته است.

یکی از دو نفر ممکن است در آخرین لحظه تصمیم بگیرد که از رقابت خارج شود تا از تقسیم رای جلوگیری کند.

سه کاندیدای دیگر – علیرضا زاکانی شهردار تهران، امیرحسین کازی زاده هاشمی معاون رئیس جمهور و مصطفی پورمحمدی – نیز تندروهایی با طیف های مختلف هستند.

آقای پورمحمدی وزیر سابق دادگستری و کشور است که به همراه ابراهیم رئیسی از اعضای موسوم بهکمیته مرگ“، که اعدام هزاران زندانی سیاسی را در اواخر دهه 1980 تصویب کرد.

از تندروها، مسعود پزشکیان، نماینده تبریزی در مجلس است. او نسبتاً معتدل است، اگر مشارکت بسیار کم باشد، شانس بیرونی برای برنده شدن دارد.

آقای پزشکیان می‌تواند رای بسیاری از رای‌دهندگان بی‌میل را به دست آورد، که ممکن است رای به او را رای علیه تندروها تلقی کنند. او همچنین یک آذربایجانی قومی است و اعتقاد بر این است که رای برخی از مردم شمال شرق ایران را دارد، جایی که آذربایجانی‌های ترک زبان اکثریت جمعیت را تشکیل می‌دهند.

رها کردن او در ترکیب می‌تواند ترفندی برای افزایش مشارکت باشد که در غیر این صورت ممکن است از نظر تاریخی پایین باشد.

گتی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران در سال 2015 در مقابل تریبون سخنرانی می کند.گتی

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق، اجازه نامزدی در انتخابات را نداشت

دو نام سرشناس که از شانس نامزدی محروم شده اند، رئیس جمهور تندرو سابق هستند. محمود احمدی نژادو علی لاریجانی، سه بار رئیس مجلس، از یک پیشینه مذهبی عمیقا محافظه کار است.

رد آنها نشان می دهد که انتخابات چقدر باریک شده است، رای دهندگان با انتخاب کمی جز انتخاب از میان معدود تندروهایی که رهبر عالی احساس می کند می تواند با آنها کار کند، باقی مانده است.

با چنین انتخابی از نامزدها، بعید است که انتخابات باعث ایجاد هیجان در بین ایرانیان شود.

آنها این را به عنوان یک مورد دیگر از مهندسین انتخابات توسط رهبر عالی برای به دست آوردن نتیجه ای که می خواهد – یک رئیس جمهور وحشیانه دیگر و کنترل کامل اهرم های قدرت تلقی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید