نتایج اروپا و ظهور راست افراطی به ما چه می گوید


پا کاتیا آدلر، سردبیر بی بی سی اروپا

رویترز جوانان، با لباس های زیبا، پرچم های فرانسه را تکان می دهند و سلام می کنندرویترز

حامیان حزب راست افراطی اتحاد ملی فرانسه به پیروزی آنها واکنش نشان دادند

در بروکسل، در اجلاس های گذشته رهبران اتحادیه اروپا، امانوئل ماکرون گاهی اوقات به تلاش برای ربودن کانون توجه متهم شده است.

یکشنبه شب او قطعا موفق شد. اگرچه، احتمالاً آنطور که او دوست دارد نیست.

زمانی که آرای پارلمان اروپا هنوز در حال شمارش بود، آقای مکرون بر تیتر خبرها تسلط داشت.

شکست او در نظرسنجی ناسیونالیست های راستگرای فرانسه قابل انتظار بود. در نتیجه تصمیم وی برای انحلال پارلمان ملی فرانسه یک شوک بود

او سال گذشته، پس از شکست در آخرین انتخابات عمومی فرانسه، با این ایده بازی کرد، اما تعداد کمی از آنها اکنون انتظار این حرکت را داشتند.

این یک قمار بزرگ است.

امانوئل مکرون خود را یک اروپایی میانه رو و پرشور می خواند.

این انتخابات عمومی زودهنگام، که در دو دور در 30 ژوئن و 7 ژوئیه برگزار می شود، ممکن است باعث شود که او باید در کنار نخست وزیر راست افراطی اروپا شکاک فرانسه کار کند.

مارین لوپن که مرتباً به عنوان دشمن سیاسی او معرفی می شود، روز یکشنبه گفت که حزب او آماده رهبری کشور است.

پیش از این در فرانسه اتفاق افتاده بود که رئیس جمهور که تأثیرگذارترین سیاستمدار این کشور است و نخست وزیر از احزاب مختلف سیاسی آمده بودند.

اما اگر قرار باشد نخست وزیر جدید به راست افراطی تبدیل شود، این اولین بار برای فرانسه خواهد بود.

امانوئل مکرون با توجه به نتایج انتخابات اتحادیه اروپا، انتخابات زودهنگام را اعلام کرد

در سال‌های اخیر، مارین لوپن سخت تلاش کرده است تا جذابیت جنبش سیاسی خود را گسترش دهد و وجهه افراطی آن را کاهش دهد.

او و حامیانش امیدوارند که این پیروزی بزرگ در سطح اتحادیه اروپا (حزب وحدت ملی او بیش از دو برابر حزب احیای رئیس جمهور مکرون رای آورد) منجر به پیروزی های بزرگ در انتخابات زودهنگام این کشور شود.

رویای او این بود که این موفقیت ها او یا اعجوبه بسیار محبوبش، جوردن باردلا 28 ساله را به در نهایت رئیس جمهور شدن فرانسه نزدیک کند – کاری که او قبلاً تلاش کرده بود و موفق به انجامش نشده بود. انتخابات بعدی ریاست جمهوری فرانسه برای سال 2027 برنامه ریزی شده است.

با ماندن در این انتخابات پارلمان اروپا، ناسیونالیست‌های راست‌گرا و راست‌گرا در بسیاری از بخش‌های اتحادیه اروپا به دستاوردهایی دست یافتند، در حالی که رای‌دهندگان نگران مهاجرت، تورم و هزینه اصلاحات زیست‌محیطی بودند.

اما اینکه آیا آنها واقعاً می توانند بر سیاست آینده اتحادیه اروپا تأثیر بگذارند، مشخص نیست.

اکثر کرسی‌های اتاق اتحادیه اروپا، جایی که قوانین اتحادیه مورد بحث، تغییر، تصویب یا رد قرار می‌گیرد، در دست احزاب میانه‌رو باقی می‌ماند.

برای تأثیرگذاری بر سیاست اتحادیه اروپا، احزاب راست افراطی از سراسر بلوک باید گرد هم آیند تا به آنها نفوذ کنند.

و این یک چالش است. آنها اولویت های ملی متفاوتی دارند و اختلاف نظرهای عمیقی دارند، مانند اینکه تا چه اندازه باید از اوکراین در برابر روسیه حمایت کرد.

یکی از مسائلی که زندگی همه شهروندان اتحادیه اروپا را تحت تأثیر قرار می دهد و قبلاً تحت تأثیر جناح راست قرار گرفته است، اصلاحات زیست محیطی است. این یک اولویت تریلیون یورویی برای اتحادیه اروپا است که مدتهاست به دنبال رهبری جهانی در مبارزه با آب و هوا بوده است.

اما احزاب سبز 20 کرسی را در این رای پارلمان اروپا از دست دادند.

مالیات دهندگان اتحادیه اروپا در مواجهه با بحران هزینه زندگی، به طور فزاینده ای عصبی می شوند، حتی در برابر مقررات جدید زیست محیطی مقاومت می کنند و آنها را مجبور می کند یک سیستم گرمایشی جدید برای خانه خود یا یک خودروی کم آلاینده خریداری کنند.

کشاورزان در سراسر اتحادیه اروپا اعتراضات گسترده ای را علیه مقررات زیست محیطی سازماندهی کرده اند که آنها آن را ناعادلانه و مخرب می نامند.

جناح راست تندرو در سراسر اروپا به وضوح از نارضایتی های خود استفاده کرده است تا خود را به عنوان صدای مردم معرفی کنند و با «نخبگان دوردست» در بروکسل و در دولت ملی مقابله کنند.

نتیجه: تحت فشار پیش از رای گیری در پارلمان اروپا، تعدادی از قوانین زیست محیطی اتحادیه اروپا کاهش یا لغو شده است، از جمله یکی از قوانین مربوط به استفاده از آفت کش ها. این آرامش اهداف سبز ممکن است نشان دهنده چیزهای آینده باشد.

فکر نهایی: وقتی سعی می‌کنیم پیش‌بینی‌های محکمی در مورد قدرتی که ناسیونالیست‌های راست‌گرا در آینده در اتحادیه اروپا خواهند داشت یا نخواهند داشت، انجام دهیم، برچسب‌ها اغلب چندان مفید نیستند.

برخی از ناسیونالیست های راست افراطی برای جذب رای دهندگان بیشتر محبوبیت بیشتری پیدا می کنند و تعداد فزاینده ای از سیاستمداران راست میانه در تلاش برای حفظ حامیان خود از زبان راست افراطی در مورد موضوعات مهمی مانند مهاجرت و محیط زیست کپی می کنند.

در مجموع، جناح راست میانه بیشترین کرسی ها را به دست آورد و بیشترین تعداد را در پارلمان اروپا به دست آورد.

با این حال، ممکن است اغلب این عنوان را نبینید. این موضوع کمتر از بحث در مورد شایستگی های راست افراطی آشکار است.

دیدگاهتان را بنویسید