مقامات نیجریه می گویند که ستیزه جویان نیجریه حداقل 25 نفر را در یورش به یک روستا کشته اند


مقامات اعلام کردند که دست کم 25 نفر توسط افراد مسلح در ایالت کاتسینا در شمال غربی نیجریه کشته و تعدادی دیگر ربوده شده اند.

ناسیرو بابانگیدا موازو، کمیسر امنیت ایالت، به بی بی سی هاوسا گفت که ده ها مرد مسلح موتورسیکلت سوار به یارگوجه در کانکارا اواخر روز یکشنبه حمله کردند.

حملات گروه‌های مسلح، که در محلی به عنوان راهزن شناخته می‌شوند، در شمال غرب و مرکز نیجریه تقریباً عادی شده است و مقامات ظاهراً قادر به توقف آنها نیستند، علی‌رغم ادعای دولت و نیروهای امنیتی مبنی بر اینکه آنها برای پایان دادن به ناامنی گسترده تلاش می‌کنند.

ساکنان به بی‌بی‌سی گفتند که ده‌ها مرد مسلح سوار بر موتور به داخل روستا رفتند، بی‌مورد تیراندازی کردند و مغازه‌ها را غارت کردند و تعداد نامشخصی از روستاییان را ربودند.

یکی از اهالی که نخواست نامش فاش شود، گفت: «بیش از 50 نفر توسط راهزنان کشته شده اند، زیرا برخی از اجساد هنوز از بوته ها در حال بیرون آوردن هستند.

«آنها کودکان، زنان و مردان را کشتند، تعداد زیادی از مردم را ربودند. بیش از 30 نفر از ساکنان مجروح شدند و در حال حاضر در بیمارستان تحت مداوا هستند.

یکی دیگر از ساکنان، عبداللهی یونس کانکارا، به رویترز گفت که او به سختی از این حمله که به گفته او تا ساعات اولیه روز دوشنبه ادامه داشت، نجات یافت.

«شهر ما به منطقه مرگ تبدیل شده است. تقریباً همه خانه های روستا قربانی این حمله شدند. مردگان بیشتری از آن بیرون آورده شدند [Monday] در صبح،” او گفت.

ساکنان بازمانده در تلاش هستند تا بفهمند چند نفر ربوده شده اند.

در دسامبر 2020، بیش از 300 دانش آموز از یک دبیرستان شبانه روزی پسرانه در حومه کانکارا توسط گروهی از مردان مسلح موتورسیکلت ربوده شدند. آنها بعداً یک هفته پس از تایید دولت ایالتی کاتسینا که در حال مذاکره با آدم ربایان بوده اند، آزاد شدند.

در ماه مارس سال جاری، ده‌ها مسافر در یک حمله در روز روشن نیز در همان منطقه کاتسینا، ایالت زادگاه رئیس جمهور سابق نیجریه، محمدو بوهاری ربوده شدند.

دیدگاهتان را بنویسید