1000 حیوان در آتش سوزی در بازار چاتوچاک تلف شدند


پا کلی نگ و رین جیرنوات، در سنگاپور و بانکوک

گتی ایماژ.  پس از آتش‌سوزی در بازار حیوانات خانگی در نزدیکی بازار Chatuchak در بانکوک در 11 ژوئن 2024، یک آتش‌نشان جوجه‌های زخمی در قفس را حمل می‌کند.گتی ایماژ

حیوانات در آتش سوزی جان خود را از دست دادند و بیش از 100 مغازه را فرا گرفت

حدود 1000 حیوان در آتش سوزی در بازار روباز معروف Chatuchak بانکوک بامداد روز سه شنبه جان باختند و نزدیک به 100 مغازه را ویران کرد.

پرندگان، سگ‌ها، گربه‌ها و مارها در قفس‌هایشان در منطقه حیوانات خانگی سوزانده شدند که شامل موش‌ها، پیتون‌ها و گکوها نیز می‌شد.

این آتش سوزی ناشی از اتصال کوتاه سیم کشی برق بوده و تلفات جانی و مصدومی نداشته است.

این حادثه باعث درخواست مجدد مقامات برای بستن منطقه حیوانات خانگی شده است، منطقه ای که مدت هاست به دلیل شرایط بد زندگی حیوانات مورد انتقاد قرار گرفته و طبق گزارش ها منجر به نرخ بالای بیماری و مرگ شده است.

چاتوچاک یکی از بزرگ‌ترین بازارهای آسیای جنوب شرقی است که ده‌ها هزار مغازه در کوچه‌های باریک دارد.

همچنین بزرگترین و مشهورترین تعطیلات آخر هفته در تایلند است. ادعا می کند هر شنبه و یکشنبه حدود 200000 گردشگر را جذب می کند.

اما بخشی از بازار که در آن حیوانات خانگی فروخته می شود، تمام هفته باز است. تقریباً چهار بخش از 27 بخش در بازار چاتوچاک را تشکیل می دهد و شاید بحث برانگیزترین تجارت باشد.

این منطقه بازار به طور مرتب ممیزی می شود.

آمپورن واناسوت، صاحب مغازه ای که پس از اطلاع از آتش سوزی به بازار شتافت، گفت: «وقتی به اینجا آمدم، همه چیز از بین رفته بود، همه چیز سوخته بود.

“من نمی‌توانستم کاری بکنم چون داخل هم تاریک بود. هیچ کاری نمی‌توانستم برای کمک به آنها انجام دهم. همه آنها رفته بودند.”

این مرد 42 ساله لاک پشت ها، مارهای پیتون و شاه مارها و خزندگان دیگر را به عنوان حیوان خانگی می فروخت.

“من حتی نمی دانم بعد از آن چه کنم. من فکر می کنم باید از نو شروع کنیم، اما نمی دانم چگونه.” من چند مار مرده را منجمد کردم تا بتوانیم تعداد آنها را بشماریم [money] ما باختیم.”

Ryn Jirenuwat/BBC انبوهی از جعبه های حاوی مار در یکی از مغازه ها در آتش سوزی بازار آسیب دید.رین جیرنوات / بی بی سی

مغازه آمپورن وناسوت – با جعبه های مار و لاک پشت برای فروش – در اثر آتش سوزی ویران شد

بر اساس بازرسی اولیه، آتش سوزی به بیشتر 118 فروشگاه در منطقه حیوانات خانگی که حدود 1400 متر مربع (15000 فوت مربع) را پوشش می دهد، آسیب رساند.

وقتی بی‌بی‌سی بعد از ظهر سه‌شنبه وارد بازار شد، مغازه‌داران برای ثبت درخواست‌های خود برای غرامت در صف ایستاده بودند. برخی از آنها گیج به نظر می رسیدند و برخی گریه می کردند.

همچنین افرادی بودند که در مقابل مغازه های ویران شده عکس سلفی می گرفتند، حتی در حالی که افسران پلیس به آنها هشدار می دادند که به سازه های آسیب دیده نزدیک نشوند.

صاحب مغازه به نام میچا به نشریه آنلاین Thaiger گفت که با فریاد حیوانات در اتاق زیر شیروانی بالای مغازه از خواب بیدار شد.

میچا که از طریق پنجره به سمت امن خزیده بود، گفت: “ناگهان دود غلیظی فضا را پر کرد و نفس کشیدن را غیرممکن کرد.”

برخی از صاحبان مغازه ها در این بازار زندگی می کنند، اما مشخص نیست که چه تعداد در زمان وقوع آتش سوزی در آنجا بودند.

گتی ایماژ چهار توله سگ برای فروش در قفس در بازار چاتوچاکگتی ایماژ

منطقه حیوانات خانگی بازار به دلیل شرایط نامناسب نگهداری حیوانات همیشه بحث برانگیز بوده است.

به گفته اداره منطقه چاتوچاک، آتش حدود ساعت 04:10 به وقت محلی روز سه شنبه (21:10 به وقت گرینویچ روز دوشنبه) آغاز شد و در 30 دقیقه خاموش شد.

عکس‌های آنلاین، مناطق وسیعی را نشان می‌دهد که در شعله‌های آتش و سلول‌های سوخته شده است. برخی از آنها به نظر می رسد سوخته است.

گروه مردم برای رفتار اخلاقی با حیوانات (پتا) گفت که آتش سوزی “نیاز فوری برای اقدام را برجسته می کند”.

جیسون بیکر، معاون ارشد این گروه، گفت: “حیوانات برای سرگرمی به ما تعلق ندارند… پتا از دولت تایلند می خواهد اطمینان حاصل کند که این مرکز که در آن حیوانات در اسارت رنج می برند، هرگز بازگشایی نخواهد شد.”

بنیاد دوستان حیات وحش در تایلند بازار چاتوچاک را “ننگ بانکوک” نامید.

بسیاری از این حیوانات فقیر اغلب به صورت غیرقانونی به کشور قاچاق می شوند. ادوین ویک، مدیر بنیاد گفت: این غیراخلاقی، بی رحمانه، تهدیدی برای سلامت و ایمنی و کاملا غیر ضروری است.

او گفت: «اداره کلانشهر بانکوک باید وارد عمل شود و از ظلم بی‌معنا به حیوانات جلوگیری کند.»

نقشه

دیدگاهتان را بنویسید