با ادامه بمباران روسیه، اوکراین خاموشی را تمدید کرد


اوکراینی‌ها روز چهارشنبه با قطعی طولانی مدت برق تا هشت ساعت مواجه شدند، زیرا کشورشان با آسیب‌های شدید به نیروگاه‌هایش ناشی از حملات مستمر روسیه دست و پنجه نرم می‌کند.

اولادزیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز سه‌شنبه در کنفرانسی درباره بازسازی اوکراین گفت که روسیه نیمی از ظرفیت برق کشورش را از زمان آغاز برچیدن تاسیسات انرژی خود در اواخر ماه مارس از بین برده است.

ساکنان پایتخت شهر کی یف با سه میلیون جمعیت با یکی از مهم ترین کمبودهای برق روبرو هستند. صدای زمزمه ژنراتورها در شهر طنین انداز می شود و در شب خیابان ها اغلب در تاریکی پوشیده می شوند.

خانواده‌هایی با کودکان کوچک که در طبقات بالای ساختمان‌های آپارتمانی زندگی می‌کنند، بدون آسانسور کار می‌کنند و مجبور به بالا رفتن از ده‌ها پله، گاهی اوقات همراه با کودکان کوچک شده‌اند.

اوکراین از اتحادیه اروپا انرژی می‌خرد تا کسری بودجه خود را پوشش دهد. وزارت انرژی او روز چهارشنبه گفت که قصد دارد بیشترین مقدار برق را تا به امروز وارد کند. با این حال، این برای جبران کمبود آن کافی نیست، به این معنی که خاموشی سراسری برای یک پنجره هشت ساعته، از ساعت 3 بعد از ظهر تا 11 شب، برای محافظت از زیرساخت های حیاتی مانند بیمارستان ها و تاسیسات نظامی برنامه ریزی شده است.

انتظار می رود با افزایش دمای تابستان و روشن کردن مردم کولر گازی، وضعیت بدتر شود.

اگر روسیه به حمله به نیروگاه های برق ادامه دهد، بدترین سناریو این است که اوکراینی ها می توانند تا 20 ساعت در روز را بدون برق یا گرمایش در زمستان بگذرانند. بخشی از مشکل این است که تعمیر نیروگاه های حرارتی و آبی اوکراین دشوار و پرهزینه است.

ماریا تساتوریان از Ukrenergo، اپراتور ملی انرژی اوکراین، گفت: تعمیر برخی از آنها سال ها طول می کشد، در حالی که برخی دیگر هرگز بازسازی نمی شوند.

روسیه در شبانه روز حملات موشکی و پهپادی را در سراسر اوکراین از جمله کیف پایتخت انجام داد، جایی که صدای انفجارهای پدافند ضد هوایی در اوایل صبح شنیده می شد.

سیارهی پوپکو، رئیس دپارتمان نظامی کیف، گفت که دفاع ضد هوایی این شهر شکست خورده است. با این حال، در نتیجه این حمله، یک تاسیسات انرژی در شمال شرقی منطقه سومی آسیب دید.

اولگ استریلکا از سرویس اضطراری دولتی سومی به بی بی سی گفت که یکی از عواقب چنین خاموشی های طولانی این است که مردم به محض برقراری برق، همه وسایل برقی خود را همزمان روشن کرده و باعث آتش سوزی می شوند. وی گفت: از یک ماه گذشته در حال نجات کودکان و سالمندان از خانه های پر از دود بوده ایم.

آقای زلنسکی به کشورهای غربی گفته است که برای محافظت از شهرها و زیرساخت‌های انرژی اوکراین به هفت سیستم دفاع هوایی پیشرفته‌تر به نام پاتریوت‌ها نیاز دارد. به گزارش رسانه های آمریکایی، واشنگتن با ارسال سامانه دیگری از این دست در روزهای آینده به اوکراین موافقت کرده است.

دولت اوکراین در حال آماده شدن برای یک نشست جهانی صلح در سوئیس است که هدف آن گردآوری هر چه بیشتر کشورها برای حمایت از طرح صلح 10 ماده‌ای مبتنی بر خروج روسیه از کل اوکراین است. مهم این است که روسیه دعوت نشده است و کشورهای با نفوذ از جمله چین و احتمالا برزیل و آفریقای جنوبی در آن شرکت نخواهند کرد.

آندری یرماک، رئیس دفتر رئیس جمهور زلنسکی، با اذعان به محدودیت های کنفرانس، دیروز گفت که اوکراین امیدوار است قبل از بررسی امکان برگزاری دومین اجلاس سران که روسیه به آن دعوت می شود، ابتدا یک پلت فرم حمایتی گسترده ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید