حوثی ها مسئولیت حمله به یک کشتی تجاری در دریای سرخ را بر عهده گرفته اند


حوثی‌های یمن مسئولیت حمله به یک کشتی تجاری در دریای سرخ در نزدیکی سواحل یمن را بر عهده گرفتند.

سخنگوی Hussite گفت که این گروه یک کشتی با پرچم لیبریا به نام Tutor را با استفاده از یک پهپاد نیروی دریایی هدف قرار داد.

دفتر عملیات بازرگانی دریایی نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا (UKMTO) اعلام کرد که گزارش‌هایی مبنی بر حمله شدید روز چهارشنبه در حدود 66 مایل دریایی جنوب غربی بندر حدیده یمن دریافت کرده است.

UKMTA گزارش می‌دهد که کشتی نه تحت هدایت خدمه آب می‌برد. هیچ تلفاتی گزارش نشده است.

این کشتی اضافه کرد که کشتی برای بار دوم مورد اصابت یک “پرتابه ناشناخته سطح به هوا” قرار گرفت و مقامات نظامی در حال ارائه کمک هستند.

سخنگوی ارتش حوثی ها در بیانیه ای گفت که این کشتی “با استفاده از یک قایق سطحی بدون سرنشین، تعدادی پهپاد و موشک های بالستیک” مورد حمله قرار گرفت و افزود که کشتی “به شدت آسیب دیده و ممکن است غرق شود.”

در این بیانیه آمده است: «این کشتی هدف قرار گرفت، زیرا شرکت مالک کشتی ممنوعیت بنادر در فلسطین اشغالی را نقض کرده است».

رویترز گزارش می دهد که این کشتی متعلق به یونان است.

شرکت امنیتی دریایی Ambrey «کشتی را مطابق با آن ارزیابی کرد [Houthi] در این بیانیه به نقل از خبرگزاری فرانسه آمده است.

گروه مسلح حوثی خود را بخشی از «محور مقاومت» تحت رهبری ایران علیه اسرائیل، آمریکا و غرب می‌داند و حمایت خود را از فلسطینیان در نوار غزه اعلام کرده است.

از ماه نوامبر، این گروه شورشی به کشتی‌هایی که می‌گوید مرتبط با اسرائیل در دریای سرخ و خلیج عدن هستند، حمله می‌کند و می‌گوید هدف اقدامات آنها حمایت از فلسطینی‌ها است.

در پاسخ، ایالات متحده و بریتانیا مجموعه‌ای از حملات را به اهداف حوثی‌ها در یمن انجام دادند که حوثی‌ها را بر آن داشت تا علیه کشتی‌هایی که معتقدند به آن کشورها مرتبط هستند، تلافی کنند.

حملات شورشیان به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، بسیاری از شرکت‌های کشتیرانی را مجبور به توقف استفاده از این آبراه کرده است که حدود 12 درصد تجارت دریایی جهان را حمل می‌کند.

بصورت جداگانه، سازمان ملل گفت که حوثی ها در یمن دو تن دیگر از کارکنان خود را بازداشت کردنددر نتیجه تعداد کل اسیر شده های این گروه در هفته گذشته به 13 نفر رسید.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش داد که یکی از کارکنان این سازمان در میان بازداشت شدگان است. دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل WHO در X گفت که او “عمیقا نگران” این وضعیت است.

دیدگاهتان را بنویسید