مبارزه با حقوق تسلا قدرت رمز و راز ایلان ماسک را آزمایش می کند


پا ناتالی شرمن، اخبار بی بی سی

Getty Images ایلان ماسک دستان خود را طوری نگه می دارد که گویی در حال دعا استگتی ایماژ

در سال 2018، سهامداران تسلا بزرگترین بسته پرداختی تاریخ را برای ایلان ماسک تصویب کردند. آیا آنها شش سال دیگر این کار را انجام خواهند داد؟

این شرکت خودروهای برقی این هفته در نشست سالانه خود، جایی که به نظر می رسد حمایت خود را از معامله 50 میلیارد دلاری نشان دهد، متوجه خواهد شد.

این بسته که ارزش تخمینی 300 برابر حقوق پردرآمدترین رئیس ایالات متحده در سال گذشته را دارد، از حمایت 73 درصد از سهامدارانی برخوردار شد که شش سال پیش رای دادند.

طرح جبران خسارت به آقای ماسک حدود 300 میلیون سهم – حدود 10 درصد از سهام شرکت – را به عنوان پاداشی برای دستیابی شرکت به اهداف مضحک مانند تبدیل شدن به یک شرکت 650 میلیارد دلاری می دهد.

اما در اوایل سال جاری، یک قاضی دلاور پس از شکایت یک سرمایه‌گذار کوچک، این معامله را لغو کرد و حکم داد که این مبلغ “ناعادلانه” است و روند تعیین سهام تحت سلطه آقای ماسک “عمیقاً ناقص” است.

تسلا به جای عقب نشینی، گفت که این معامله را به رای دیگری خواهد برد – و به دنبال بازسازی شرکت در خارج از دلاور است – و این تصمیم را “اساساً ناعادلانه و ناسازگار با اراده سهامداران” خواند.

تسلا تحت فشار است

تسلا می‌گوید که اهداف بلندپروازانه بودند و پرداخت غرامت برای درگیر نگه داشتن میلیاردر بسیار مهم است.

رابین دنهولم، رئیس هیئت مدیره در این ماه به سهامداران نوشت: “ما باید به معامله خود پایبند باشیم.”

قرارداد دستمزدی که شش سال پیش به دنیا معرفی شد، بحث‌هایی را برانگیخت، اما تعداد کمی در اهمیت آقای ماسک برای آینده تسلا تردید داشتند.

با این حال، این بار، در زمانی که سهام تسلا به شدت از اوج خود سقوط کرده و رهبری آن در صنعت خودروهای الکتریکی تحت فشار است، این مبارزه سوالات جدی را در مورد رهبری او ایجاد می کند.

آقای ماسک متهم شده است که خریداران بالقوه را با دیدگاه‌های سیاسی بحث‌برانگیز دور می‌کند و توجه – و منابع – را به سایر شرکت‌های خود از جمله سایت رسانه اجتماعی X، که قبلا توییتر بود، منحرف می‌کند، که در سال 2022 خریداری کرد.

من رای مخالف دادم

ون کولی ون کولیون کولی

ون کولی می خواهد پیامی را روی تابلو بگذارد

سرمایه گذار ون کولی، مشاور فناوری اطلاعات مستقر در کلرادو که صاحب یکی از خودروهای این شرکت است و اولین کسی بود که صاحب یکی از خودروهای این شرکت بود، می گوید: “اگر سال 2018 بود، به آن رای می دادم، اما امروز، پس از هر اتفاقی که افتاد، به آن رای منفی دادم.” تسلا بخر سهام تقریبا ده سال پیش

در حالی که این مرد 42 ساله انتظار دارد که این معامله انجام شود، اما امیدوار است که رای گیری سخت پیامی را به هیئت مدیره تسلا ارسال کند، هیئتی که سال ها با نگرانی هایی مواجه بود که کنترل کافی بر آقای ماسک اعمال نمی کند. او نگران از دست دادن آقای ماسک نیست و معتقد است تسلا به جایی رسیده است که بدون او می تواند موفق شود.

او می‌گوید: «بعد از تکمیل خرید توییتر، بسیاری از تصمیم‌های به‌ویژه ایلان ماسک بسیار مشکوک بود.

او می‌گوید: «در نهایت، تا زمانی که او مدیرعامل است، مسئولیت او در قبال تسلا است و من فکر می‌کنم هیئت مدیره این موضوع را فراموش کرده است». این فرصتی است که صدایم را هر چند ضعیف هم که باشد شنیده کنم.»

کارشناسان حقوقی می گویند مشخص نیست که آیا دادگاه رأی دوم غیرالزام آور را می پذیرد و به شرکت اجازه می دهد پرداخت را بازگرداند. حداقل یکی از سهامداران قبلاً از شرکت به دلیل این حرکت شکایت کرده است.

آن لیپتون، استاد حقوق در دانشگاه تولین، می‌گوید: اما به نظر می‌رسد تسلا امیدوار است که این پیروزی خیره‌کننده با ادامه نبرد حقوقی آن کمک کند.

او می‌گوید: «اگر سهامداران با اکثریت قاطع این پرداخت را تأیید کنند، ماسک امیدوار است، و شاید حق با او باشد، که دادگاه دو بار در مورد لغو مجدد آن فکر کند.

با نزدیک شدن به رای گیری، آقای ماسک و شرکت با انبوهی از پیام ها و نمایش های تلویزیونی، بر پرونده خود تاکید کردند، حتی یک قرعه کشی برای سهامداران برای یک تور تحت رهبری ماسک در کارخانه تگزاس اعلام کردند.

آقای ماسک با تمجید از سرمایه‌گذارانی که رای مثبت دادند و مخالفان را به عنوان «سوگندشکن» توصیف کردند، درام در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد.

این کارآفرین، که در حال حاضر حدود 13 درصد از شرکت را در اختیار دارد، همچنین به ترک تسلا در صورت عدم دستیابی به سهام بزرگتر اشاره کرده است.

اما استیو وستلی، موسس گروه Westly، یکی از حامیان اولیه تسلا، می‌گوید حفظ آقای ماسک ممکن است استدلالی کمتر قانع‌کننده نسبت به گذشته باشد.

آقای وستلی که دیگر صاحب سهام نیست، می گوید: «ایلون یک رویاپرداز منحصر به فرد است… اما نمی دانم که آیا این بدان معناست که او امروز برای اداره یک یا همه این شرکت ها لازم است یا خیر.

“هیچ کس برای همیشه در اوج نمی ماند، به خصوص زمانی که شما سعی می کنید همزمان هفت شرکت را رهبری کنید.”

“ما فکر می کنیم باید برای آن پرداخت شود”

Getty Images ایلان ماسک با کلاه گاوچرانیگتی ایماژ

تسلا همچنین از سهامداران می‌خواهد تا یک طرح واکنش را در تگزاس، جایی که کارخانه بزرگی دارد، تصویب کنند

کسانی که با این معامله مخالف هستند شامل شرکت های مشاوره سهامداران ISS و گلس-لوئیس و همچنین چندین سرمایه گذار دولتی بزرگ از جمله بانک Norges، که صندوق بازنشستگی نروژ را اداره می کند و یکی از 10 حامی بزرگ تسلا است، هستند.

سرمایه گذاران برجسته تسلا مانند ران بارون و کتی وود، و همچنین شرکت های مطرحی مانند اسکاتلندی وام مسکن سرمایه گذاری، از جمله کسانی هستند که از آنها حمایت می کنند.

این تراست که حدود 3.1 میلیون سهم دارد، گفت که از این معامله در سال 2018 حمایت کرده است زیرا “اهداف بسیار چالش برانگیزی را در نظر گرفته است که در صورت دستیابی به آنها، پول نقد زیادی را به سهامداران تحویل می دهد.”

پس از موافقت با آن، ما معتقدیم که باید پرداخت شود.

بسته های حقوقی مدیران در شرکت های بزرگ معمولاً با حدود 90 درصد آرا تأیید می شود.

اگرچه ممکن است این معامله به این آستانه نرسد، تحلیلگران شانس خوبی برای انجام آن می‌دهند، به‌ویژه اگر تلاش‌های آقای ماسک برای جلب حمایت در میان طرفداران بزرگش موفقیت‌آمیز باشد.

تمرکز باید روی ساخت خودروهای بهتر باشد

خودروهای Getty Images تسلا مدل Y در نمایشگاه تسلا در تاریخ 31 مه 2023 در آستین، تگزاس به نمایش گذاشته می شوند. گتی ایماژ

مدل Y تسلا پرفروش ترین خودروی الکتریکی در جهان است

سرمایه‌گذاران خرد، برخلاف شرکت‌های حرفه‌ای، بیش از 40 درصد از سهام تسلا را در اختیار دارند، رقمی غیرعادی بالا که نشان‌دهنده محبوبیت این شرکت است.

برخی می گویند که شور و شوق آنها کم شده است.

خیراله اشکار، یک مهندس 28 ساله از واشنگتن که برای اولین بار در این شرکت سرمایه گذاری کرد، می گوید: “مزاحمات زیادی وجود داشت که در مورد تبلیغ نام تجاری و ساخت خودروهای بهتر نبود، و من احساس می کنم باید تمرکز روی آن باشد.” در سال 2020

او کار بزرگی انجام داده است، اما فکر نمی‌کنم برای توجیه پول دیوانه‌واری که از ما می‌خواهند، خوب باشد.»

اما در پلتفرم معاملات سهام eToro، جایی که تسلا مدت‌ها یکی از محبوب‌ترین سهام بوده است، 97 درصد از آرا به این طرح موافق بودند.

تقریباً یک سوم از حدود 2 میلیون سهام موجود در این پلتفرم رای داده شد که رقمی غیرعادی بالاست.

یونی آسیا، مدیرعامل eToro می‌گوید: «ما از تعداد شرکت‌کنندگان به طرز خوشایندی شگفت‌زده شدیم، اما فکر نمی‌کنم از جهت رأی‌گیری شگفت‌زده شدیم».

“ما طرفداران تسلا زیادی در eToro و تعداد زیادی طرفدار Elon داریم… دیدن نتایج رای گیری بسیار جالب خواهد بود.”

دیدگاهتان را بنویسید