پارلمان سوئیس ECHR و زنان فعال آب و هوا را به چالش می کشد


زنان سوئیسی که برنده یک حکم تاریخی تغییرات آب و هوایی در دادگاه حقوق بشر اروپا شده اند، می گویند که از تصمیم پارلمان خود مبنی بر عدم رعایت آن احساس شوکه کرده و به آنها خیانت شده است.

این زنان که به عنوان “سالمندان آب و هوا” شناخته می شوند، قبلاً پرونده خود را به دادگاهی در استراسبورگ فرانسه بردند و ادعا کردند که واکنش ناکافی دولت سوئیس به تغییرات اقلیمی – و به ویژه گرمای شدید مرتبط با گرمایش جهانی – به حق آنها برای سلامتی آسیب می رساند. و زندگی

دادگاه در ماه آوریل موافقت کرد و به سوئیس که تاکنون نتوانسته است به اهداف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای دست یابد، دستور داد تا اقدامات بیشتری انجام دهد.

احکام دادگاه برای کشورهای عضو الزام آور است و این تصمیم بی سابقه بود.

فعالان آب و هوا امیدوار بودند که این پیامی به دولت‌های دیگر ارسال کند که می‌توان از قوانین حقوق بشر برای محافظت از شهروندانی استفاده کرد که معتقدند سلامت آنها به دلیل تخریب محیط زیست آسیب دیده است.

با این حال، پارلمان سوئیس روز چهارشنبه به رد حکم ECtHR رای داد و نشان داد که آن‌طور که برخی از منتقدان ادعا کرده‌اند، آن را “نادیده نمی‌گیرد”، اما سوئیس نیازی به پاسخگویی ندارد زیرا از قبل یک استراتژی موثر برای تغییر اقلیم داشت.

مناظره در پارلمان گاهی احساساتی بود و سیاستمداران دست راستی آنچه را که آنها بیش از حد از سوی «قضات خارجی» می دیدند مورد انتقاد قرار می دادند و اعضای حزب سبز نیز لحن این مناظره را «شرم آور» و «پوپولیستی» توصیف می کردند.

سوئیس در حال حاضر در مسیر تحقق اهداف توافقنامه آب و هوای پاریس – که به دنبال محدود کردن گرمایش زمین به 1.5 درجه بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن است – نیست و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از سوئیسی‌ها نگران این موضوع هستند.

آب و هوای آلپ به خصوص حساس به گرمایش جهانی، و تحقیقات نشان می دهد که یخچال های طبیعی آنها که برای تامین آب اروپا حیاتی هستند، می تواند ناپدید شود تا پایان قرن که دما همچنان رو به افزایش است.

اما سوئیسی ها به سیستم دموکراسی مستقیم خود نیز بسیار افتخار می کنند. آنها عادت دارند خودشان تصمیم بگیرند و تمسخر «قضات دیگر» در آنها طنین انداز می شود.

در آخر هفته، رای دهندگان از پیشنهادات دولت برای تولید بیشتر برق از منابع انرژی تجدیدپذیر حمایت کردند. علی‌رغم ادعای گروه‌های زیست‌محیطی مبنی بر اینکه این اقدامات هنوز برای رسیدن به اهداف اقلیمی کافی نیست، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثر رای‌دهندگان ECtHR را رد می‌کنند و معتقدند که سوئیس در حال حاضر به اندازه کافی برای حفاظت از محیط‌زیست انجام داده است.

سایر کشورها – به ویژه بریتانیا – به رد دادگاه حقوق توسط سوئیس از نزدیک نگاه خواهند کرد. دولت بریتانیا قصد دارد پناهجویان را به رواندا اخراج کند منجر به مقاومت شد از دادگاه استراسبورگ، و برخی از رای دهندگان بریتانیایی اکنون می گویند که بریتانیا باید بدن را ترک کند.

در سوئیس، چنین حرکتی قطعاً برنامه ریزی نشده است – یا هنوز.

اگرچه پارلمان پیشنهاد کرده است که پیروی از حکم آب و هوای ECtHR ضروری نیست، تصمیم نهایی در مورد تبعیت از این امر بر عهده دولت سوئیس است که انتظار می رود در ماه اوت حکم خود را اعلام کند.

ECtHR دقیقاً به سوئیس نگفت که برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی چه کاری باید انجام دهد، فقط گفت که باید کارهای بیشتری انجام شود.

این امکان وجود دارد که طبق سنت خوب سازش سوئیس، دولت فهرستی از تمام اقداماتی را که از زمانی که سالمندان اقلیم برای اولین بار شروع به ساختن پرونده خود کردند، به دادگاه در استراسبورگ ارائه دهد و امیدوار است که مورد پذیرش قرار گیرد.

اگر اینطور نباشد، سالمندان سوئیس آب و هوا می گویند که می توانند به دادگاه بازگردند.

دیدگاهتان را بنویسید