پس از کشته شدن یک فرمانده، حزب الله به اسرائیل موشک شلیک کرد


پا دیوید گریتن، اخبار بی بی سی

آتش رویترز پس از حمله موشکی به اموال و زمین آسیب رساند رویترز

روز چهارشنبه، موشک های حزب الله باعث آتش سوزی در چندین نقطه در شمال اسرائیل شد

جنبش حزب الله لبنان در تلافی حمله اسرائیل که منجر به کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد آن شد، چندین موشک به شمال اسرائیل شلیک کرد.

بر اساس گزارش ها، نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) بیش از 200 پرتابه را شناسایی کرده اند که روز چهارشنبه از مرز عبور کردند. برخی از آنها باعث آتش سوزی شدند، اما تلفات جانی گزارش نشد.

این در حالی صورت گرفت که یکی از مقامات ارشد حزب الله قول داد که گروه مورد حمایت ایران شدت، قدرت و تعداد حملات خود را افزایش خواهد داد.

او در مراسم تشییع جنازه طالب سمیع عبدالله، فرمانده میدانی که سه شنبه شب در جنوب لبنان هدف حمله قرار گرفت، صحبت می کرد.

از روز پس از آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه در 7 اکتبر، آتش‌سوزی در مرز اسرائیل و لبنان تقریباً هر روز رخ می‌دهد.

حزب الله گفت که در حمایت از گروه فلسطینی عمل می کند. هر دو توسط اسرائیل، بریتانیا و سایر کشورها به عنوان سازمان های تروریستی ممنوع شده اند.

به گفته مقامات لبنانی و سازمان ملل، بیش از 375 نفر از جمله حداقل 88 غیرنظامی در لبنان کشته شده اند، در حالی که ارتش اسرائیل می گوید 18 سرباز و 10 غیرنظامی در اسرائیل کشته شده اند.

این خصومت ها همچنین ده ها هزار نفر را از شهرک های مرزی در شمال اسرائیل و جنوب لبنان آواره کرد.

رسانه های اسرائیلی شلیک موشک و موشک حزب الله در روز چهارشنبه را از زمان تشدید درگیری ها در هشت ماه پیش “بی سابقه” توصیف کردند.

به گفته ارتش اسرائیل، زمانی که بیش از 170 پرتابه در حال عبور از لبنان بودند، آژیرهای خطر در طول صبح در شمال اسرائیل به صدا درآمد.

در این گزارش آمده است که برخی از گلوله ها رهگیری و برخی دیگر در چندین منطقه شمال اسرائیل سقوط کردند و در برخی نقاط آتش سوزی شدند.

نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کردند که هواپیماها و توپخانه‌های این رژیم با پرتابگر مناطق مرزی یارون و حنین در جنوب لبنان و همچنین «تاسیسات زیرساختی تروریست‌ها» در یطره را هدف قرار دادند.

این گزارش می افزاید، در بعد از ظهر، آنها پس از پرتاب بیشتر به سمت شمال اسرائیل، دوباره به یاتر و همچنین طیبه، مرکابا، راچای الفهر و تالوسا حمله کردند.

خبرگزاری ملی لبنان گزارش داد که حملات هوایی رژیم صهیونیستی یک خانه را در یتره ویران کرد و یک نفر مجروح شد. همچنین گفته شد که هواپیماهای جنگی و پهپادها مارکابا را هدف قرار دادند و گلوله‌های فسفر به سمت آدایس شلیک شد.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش داد تا اواخر بعد از ظهر، تعداد کل گلوله های شلیک شده از لبنان به 215 گلوله رسیده است.

وی همچنین به بیانیه سازمان آتش نشانی و نجات اسرائیل اشاره کرد که آتش سوزی های ناشی از این موشک ها “تاسیسات و اشیاء استراتژیک” را در معرض خطر قرار داده است.

این گزارش می افزاید که آتش نشانان، داوطلبان، پارکبانان و سربازان در حال کنترل آتش در مناطق شمالی بیریا، کادیتا، عین زیتیم و زیون بودند.

اعضای EPA حزب الله تابوت فرمانده طالب سامی عبدالله را در مراسم تشییع جنازه وی در بیروت، لبنان (12 ژوئن 2024) حمل می کنند.EPA

حزب‌الله در واکنش به آنچه که «قتل» فرمانده طالب عبدالله خواند، حملات خود به اسرائیل را افزایش خواهد داد.

حزب‌الله اعلام کرد که دست‌کم ۱۷ عملیات را روز چهارشنبه علیه اسرائیل انجام داده است، از جمله هشت عملیات در پاسخ به «قتل» طالب عبدالله و سه جنگجوی دیگر.

به گفته این گروه، اهداف شامل مقر نظامی اسرائیل در عین زیتم و آمیاد، یک ایستگاه نظارت هوایی نظامی در مرون و یک “کارخانه نظامی” در ساسا بود.

هاشم صفی الدین، رئیس شورای اجرایی حزب الله، به صدها نفر از شرکت کنندگان در مراسم تشییع جنازه عبدالله عبدالله در بیروت گفت که اسرائیل “از تجربه گذشته درس نگرفته است.”

وی افزود: «تجربه نشان داده است که هر چه رهبران بیشتر کشته شوند، مقاومت پایدارتر و ریشه‌دارتر می‌شود.» “ما عملیات خود را از نظر شدت، قدرت، کمیت و کیفیت افزایش خواهیم داد.”

نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کردند که عبدالله و سه عضو دیگر حزب الله سه شنبه شب در حمله به مرکز فرماندهی و کنترل حزب الله در روستای جوعیا کشته شدند.

این سازمان عبدالله را «یکی از فرماندهان ارشد حزب الله در جنوب لبنان» خواند و او را به طراحی و اجرای «تعداد زیادی از حملات تروریستی علیه غیرنظامیان اسرائیلی» متهم کرد.

منابع امنیتی در لبنان به رویترز گفتند عبدالله فرمانده حزب الله در منطقه مرکزی نوار مرزی جنوبی بود و سن او از وسام طویل، فرمانده نیروهای نخبه رضوان، در حمله اسرائیل در ژانویه کشته شد..

هفته گذشته، پس از شلیک موشک به آتش‌سوزی‌هایی که 3500 هکتار از زمین‌های شمال اسرائیل را فرا گرفت، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که دولتش برای «اقدام بسیار قوی در شمال» آماده است.

وی افزود: «به هر طریقی، ما امنیت را احیا خواهیم کرد.

در همین حال، ژنرال هرزی حلوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، گفت که نیروهای وی “آماده حمله” به حزب الله هستند.

دیدگاهتان را بنویسید