کشتی های جنگی روسیه برای نمایش قدرت وارد کوبا شده اند


چهار کشتی نیروی دریایی روسیه – از جمله یک زیردریایی هسته‌ای و یک ناوچه – وارد کوبا شده‌اند که در بحبوحه تنش‌ها با غرب بر سر جنگ اوکراین به عنوان نمایش قدرت تلقی می‌شود.

این کشتی ها در خلیج هاوانا لنگر انداخته اند – حدود 90 مایل (145 کیلومتر) از ایالت فلوریدا آمریکا.

وزارت دفاع روسیه می گوید که ناوچه آدمیرال هورشکوف و زیردریایی کازان حامل سلاح های مدرن از جمله موشک های مافوق صوت زیرکون هستند. آنها پیش از این تمرینات موشکی را در اقیانوس اطلس انجام دادند.

اما وزارت خارجه کوبا می گوید که هیچ یک از کشتی ها دارای سلاح هسته ای نیستند و سفر پنج روزه آنها هیچ تهدیدی برای منطقه ایجاد نمی کند.

مقامات آمریکایی می گویند که از نزدیک این دیدار را زیر نظر دارند.

به گزارش سی بی اس، شریک آمریکایی بی بی سی، نیروی دریایی ایالات متحده همچنین از پهپادهای دریایی برای نظارت بر کشتی های روسی هنگام نزدیک شدن به کوبا استفاده کرد.

در اوایل صبح خاکستری و ابری، کشتی‌های روسی وارد خلیج هاوانا شدند که توسط کشتی‌های پشتیبانی کوچک‌تر احاطه شده بودند و با 21 گلوله سلام کردند.

وزیر دفاع روسیه در بیانیه‌ای گفت که این بازدید غیررسمی است و به خدمه کشتی‌ها اجازه می‌دهد تا “آرامش پیدا کنند و مناظر محلی را کشف کنند.”

روسیه در گذشته کشتی های جنگی را به کوبا فرستاده است و این دو کشور متحدان دیرینه ای هستند، اما زمان برگزاری این رزمایش مشخص است.

در بحبوحه افزایش تنش‌ها بر سر تهاجم تمام‌مقیاس روسیه به اوکراین در سال 2022، برخی این عملیات را به‌عنوان صدای تق تق توسط مسکو تفسیر می‌کنند.

مطمئناً به نظر می رسد که پیامی کاملاً واضح از کرملین به واشنگتن در مورد آنچه آنها به عنوان مداخله در حیاط خلوت خود می بینند ارسال می کند.

این دیدار نماد مهمی از حمایت از دولت کمونیستی کوبا و متحد سوسیالیست آن ونزوئلا است، جایی که کشتی‌های جنگی ممکن است پس از پایان در هاوانا به آنجا بروند.

از منظر ایالات متحده، مقامات اعلام کردند که از این بازدید آگاه بودند اما معتقد نبودند که این سفر تهدیدی برای ایالات متحده باشد و افزودند که آنها درک می کنند که زیردریایی هسته ای حامل سلاح هسته ای نیست.

در واقع، اگرچه ممکن است این دیدار امری عادی تلقی شود، اما زمینه جنگ جهانی گسترده‌تر که در آن رخ می‌دهد بسیار دور از ذهن است.

دیدگاهتان را بنویسید