گسترش پشه ببر باعث افزایش تب دنگی در اروپا شد


پا از فیلیپ راکسبی، گزارشگر سلامت

پشه ببر آسیایی گتی ایماژگتی ایماژ

پشه ها می توانند بیماری را از فردی به فرد دیگر و از مکانی به مکان دیگر منتقل کنند

این گونه پشه مهاجم در 13 کشور اتحادیه اروپا از جمله فرانسه، اسپانیا و یونان یافت شده است و کارشناسان کشف آنها را با افزایش تب دنگی در اروپا مرتبط می دانند.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های اروپا (ECDC) اعلام کرد که تغییرات آب و هوایی شرایط مساعدی را برای گسترش پشه ببر ایجاد می کند.

در شمال تا پاریس، جایی که بازی های المپیک در پایان جولای برگزار می شود، مقامات حشرات را مشاهده و صید کردند.

ECDC هشدار می دهد که سفرهای بین المللی خطر شیوع جدید در اروپا را بیشتر می کند.

وی به مردم توصیه کرد: آب راکد را از باغ ها یا بالکن هایی که پشه ها در آن پرورش می دهند حذف کنند و شب ها از مواد دور کننده و پشه بند استفاده کنند.

Getty Images مردی در 28 مه در پاریس در نزدیکی استاددو فرانس پشه های مهاجم را شکار می کند.گتی ایماژ

در حال شکار پشه های مهاجم در پاریس، نزدیک ورزشگاه دو فرانس

“با توجه”

طی دو دهه گذشته، پشه ها به یک تهدید فزاینده برای اروپا تبدیل شده اند.

پشه ببر آسیایی، Aedes albopictusبه عنوان مهاجم ترین گونه پشه جهان، اکنون از “کمپ اصلی” اروپای جنوبی خود در سراسر اروپا پخش می شود.

طبق گزارش ECDC، در اتریش، بلغارستان، کرواسی، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، مالت، پرتغال، رومانی، اسلوونی و اسپانیا تأسیس شده است.

همچنین در بلژیک، قبرس، جمهوری چک، هلند و اسلواکی ثبت شده است.

پشه ببر بیماری هایی مانند تب دنگی، چیکونگونیا و ویروس زیکا که تا همین اواخر معمولاً فقط در بخشهایی از آفریقا، آسیا و آمریکا وجود داشت.

یه پشه دیگه معابد مصری هااو که از تب زرد و بیماری های دیگر رنج می برد در قبرس ساکن شد. کارشناسان می گویند با توجه به ترجیح آن برای گاز گرفتن انسان و توانایی آن برای انتقال بیماری، پتانسیل گسترش آن به سایر نقاط اروپا “نگران کننده” است.

پشه های ببر آسیایی بیشتر در شمال اروپا گسترش یافته اند

دنگی با علائمی شبیه آنفولانزا شروع می شود، اما می تواند جدی و در برخی موارد کشنده شود.

شیوع گسترده در سال های اخیر افزایش یافته است. در سال گذشته هشت مورد عفونت چندگانه در فرانسه، چهار مورد در ایتالیا و دو مورد در اسپانیا ثبت شد.

اکثر پرونده های اروپایی وارداتی هستند – بازتابی از حرکت بین المللی مردم و تجارت، با تعداد پرونده های وارداتی در سال گذشته به نزدیک به 5000 مورد افزایش یافت.

اما عفونت های اکتسابی محلی نیز در حال افزایش است: 130 نفر در سال 2023 در مقابل 71 نفر در سال قبل از آن تحت تاثیر قرار گرفتند.

ویروس نیل غربی که توسط پشه‌ها نیز منتقل می‌شود، اکنون در مناطق اروپایی بیش از هر زمان دیگری وجود دارد.

طبق گزارش ECDC، یک نفر در اوایل ماه مارس در جنوب اسپانیا به این ویروس مبتلا شده است که نشان می‌دهد شرایط آب و هوایی محیطی مطلوب را برای پشه‌ها حتی «در اوایل سال» ایجاد می‌کند.

Getty Images مردی ماده دافع پشه را روی پوست خود اسپری می کندگتی ایماژ

برای محافظت از خود در برابر نیش پشه، به مردم توصیه می شود از مواد دافع پشه استفاده کنند

آندریا آمون، مدیر ECDC، گفت: «اروپا در حال مشاهده است که چگونه تغییرات آب و هوایی شرایط مساعدتری را برای پشه‌های مهاجم در مناطقی که قبلاً تحت تأثیر قرار نگرفته بودند ایجاد می‌کند و افراد بیشتری را مبتلا به بیماری‌هایی مانند تب دنگی می‌کند.»

افزایش سفرهای بین المللی از کشورهای بومی دنگی همچنین خطر ابتلا به موارد وارداتی و ناگزیر خطر شیوع محلی را نیز افزایش می دهد.

خانم آمون به مردم توصیه می‌کند که «اقدامات حفاظتی شخصی» را انجام دهند، و افزود که «تشخیص زودهنگام موارد، نظارت به موقع، تحقیقات بیشتر و افزایش آگاهی در مناطقی از اروپا که بیشترین خطر را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است».

نظارت و به دام انداختن پشه ها در پاریس قبل از بازی های المپیک Getty Imagesگتی ایماژ

پایش و به دام انداختن پشه ها در پاریس در آستانه بازی های المپیک

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، تب دنگی در بیش از 100 کشور در سراسر جهان بومی است و در سال گذشته بیش از شش میلیون مورد و 7000 مرگ گزارش شده است.

بنگلادش، مالزی، تایلند و ویتنام بیشترین تعداد مبتلایان را دارند.

مالاریا کشنده ترین بیماری منتقله از طریق پشه در این سیاره است. از طریق نیش پشه های ماده آلوده به انسان سرایت می کند آنوفلکه در اروپا نیز یافت شد.

این نگرانی وجود دارد که در صورت مساعد بودن شرایط، موارد مالاریا نیز در آینده در این قاره افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید