از رینگ بوکس تا جنگ در اوکراین


پا استیون مکینتاش، گزارشگر سرگرمی

مستندهای آسمان ولادیمیر و ویتالی کلیچکوفیلم های مستند درباره آسمان

ولادیمیر (سمت چپ) و ویتالی کلیچکو از وضعیت مشهور خود برای تشویق حمایت از اوکراین استفاده کردند

در سال 2014، ویتالی کلیچکو تنها یک سال پس از فارغ التحصیلی از بوکس، به عنوان شهردار پایتخت اوکراین، کیف انتخاب شد.

هشت سال بعد، قهرمان اسبق سنگین وزن به شدت در تلاش بود تا شهرش را حفظ کند که روسیه به کشور حمله کرد.

یک مستند جدید نشان می دهد که چگونه کلیچکو به همراه برادر کوچکترش و هم بوکسورش ولادیمیر از شهرت خود برای حمایت نظامی و جمع آوری بودجه در برابر تجاوز روسیه استفاده می کنند.

Klitschko: More Than a Fight که جشنواره فیلم مستند شفیلد را در روز چهارشنبه افتتاح کرد، چالش‌هایی را که در جنگی که هنوز ادامه دارد با آن روبرو شد را بررسی می‌کند.

کارگردان فیلم، کوین مک دونالد، به بی بی سی نیوز در شفیلد می گوید: «می خواستم فیلمی درباره دو فرد مشهور بسازم که از سلبریتی خود برای دستیابی به مخاطبان بسیار زیادی استفاده می کنند.

و من خوش شانس بودم که این دو سلبریتی خواننده پاپ یا چیزی شبیه به آن نبودند. آنها در قلب جنگجو هستند و بدیهی است که مقاومت در برابر استعاره آنها که در رینگ می جنگند و سپس برای کشورشان می جنگند سخت است.”

این مستند شامل مصاحبه‌های جدیدی با هر دو برادر است که به صراحت در مورد اینکه چگونه موقعیت بالایشان در جنگ به آنها کمک کرد صحبت می‌کنند.

«بیشتر ما نام بسیاری از روسای جمهور را نمی دانیم [around the world]، – ویتالی در فیلم می گوید. – اما نام قهرمانان سنگین وزن جهان را تقریباً همه روی کره زمین می شناسند. ورزش درهای زیادی را به روی ما باز کرده است.”

برادران کلیچکو برای یک دهه بر بوکس تسلط داشتند. هر دو قهرمان سنگین وزن جهان بودند و 40 مبارزه برای عنوان قهرمانی داشتند.

Getty Images، شهردار کیف، ویتالی کلیچکو، یک ساختمان آپارتمانی بلند را که در 2 ژانویه 2024 در جریان تهاجم روسیه به اوکراین بر اثر شلیک موشک در مرکز کیف تخریب شده بود، بازرسی می کند.گتی ایماژ

ویتالی کلیچکو (تصویر در ژانویه) در زمان حمله روسیه در فوریه 2022 شهردار کیف بود.

ویتال پس از بازنشستگی به عنوان شهردار کیف در یک مانیفست طرفدار اروپا انتخاب شد و پس از ارتقاء در رده های سیاسی شهر، از کمپین مبارزه با فساد خود حمایت کرد. در جریان انقلاب 2014

اما زمانی که ولادیمیر پوتین در فوریه 2022 دستور حمله کامل روسیه به اوکراین را صادر کرد، با بزرگترین چالش خود مواجه شد. فیلمبرداری این مستند از زمستان سال بعد آغاز شد.

مک دونالد توضیح می دهد: «من واقعاً رانده شدم. این اولین بار است که از روی اعتقادات سیاسی فیلم می‌سازم و فقط می‌خواستم کاری انجام دهم تا وحشت آنچه را که در حال رخ دادن است، به دیگران منتقل کنم.»

اما این فیلم همچنین به حرفه بوکس برادران بازنگری می‌کند – کاوش در ظهور آنها و جلب توجه به پیوند بین آنها.

مک‌دونالد می‌گوید که گذار بین تاریخ ورزشی آن‌ها و جنگ دو سال گذشته، تغییراتی در رنگ‌آمیزی برای پرتره‌ای ایجاد کرده است که اغلب تاریک است.

این کارگردان توضیح می دهد: زندگی شهری ویتال بسیار تکراری است. “او به جلسات می رود، برای پول گدایی می کند، به خارج از کشور سفر می کند و برای سلاح گدایی می کند، از یک ساختمان ویران شده بازدید می کند.

بنابراین ما شروع به بررسی بیشتر در گذشته آنها کردیم و فهمیدن اینکه چه چیزی او را به سمت سیاست سوق داد بسیار جذاب شد.

Getty Images ویتالی و ولادیمیر کلیچکو با دستکش بوکس، عکس از سال 1998گتی ایماژ

برادران کلیچکو (تصویر در سال 1998) هر دو قهرمان بوکس سنگین وزن جهان بودند.

در دورانی که دستور کار اخبار به سرعت تغییر می کند و پوشش درگیری ها پس از هفته های اول کاهش می یابد، پلت فرم کلیچکو به او کمک می کند تا جنگ را در رادار نگه دارد.

در حالی که واتالی اغلب نمی تواند شهر را ترک کند، ولادیمیر مرتباً به خارج از کشور سفر می کند تا حمایت خود را جلب کند – چیزی که به برادر کوچکتر کلیچکو دیدگاه جدیدی داده است.

ولادیمیر در این فیلم با اشاره به شروع جنگ در سال 2022 می گوید: «تا 24 فوریه فکر می کردم خودم را می شناسم، اما اشتباه می کردم.

“آنچه در زندگی خود به دست آورده اید، جوایز، مدال ها، بسیار بی اهمیت است. اکنون تنها سوال این است که برای اوکراین چه کاری می توانم انجام دهم؟

او بر خلاف برادرش، خود را بیشتر یک فعال می داند تا یک سیاستمدار و به کمک های بشردوستانه و نظامی به کشور کمک می کند.

پیوند نزدیک آنها در طول فیلم مشهود است. ولادیمیر می گوید: “من به دنیا آمدم، او آنجا بود.” “من حتی زمان را بدون آن نمی دانم.”

مکدونالد موافق است: «آنها به طرز باورنکردنی نزدیک هستند. “اما آنها بسیار متفاوت هستند. در اولین جلسه، ویتال کاملا جدی و سخت گیر و انضباطی به نظر می رسد. اما هر چه زمان بیشتری را با او سپری کنید، متوجه می شوید که او مغزی باورنکردنی دارد و همچنین بسیار خونگرم و شیرین است.

«در حالی که ولادیمیر، نمی‌خواهم بگویم، یک مرد مهمانی است، اما وقتی برای اولین بار با او ملاقات می‌کنید، او فوق‌العاده دوستانه، باز و پرحرف است و می‌خواهد اوقات خوشی داشته باشد. همچنین، من هرگز چنین پیوندی ندیده بودم که در مورد همه چیز از یکدیگر بپرسند و به یکدیگر کمک کنند.»

کارگردان می‌گوید «چند ماه» طول کشید تا «نمای بیرونی گرانیتی» ویتالی را از بین ببرند، اما هر چه بیشتر فیلمبرداری می‌کردند، او بیشتر فاش می‌کرد.

این فیلم نشان می دهد که ویتالی یک جنگجوی غریزی است و با کسانی که در خط مقدم هستند احساس نزدیکی می کند. او می گوید: «اگر شهردار نبودم، همان جایی که هستم بودم.

Getty Images کارگردان بریتانیایی کوین مک دونالد در جشنواره فیلم رم 2023. بالا و پایین: جان گالیانو روی فرش قرمز.  رم (ایتالیا)، 21 اکتبر 2023گتی ایماژ

یکی از فیلم‌های قبلی مک‌دونالد، یک روز در سپتامبر ۱۹۹۹، برنده اسکار بهترین مستند شد.

این مستند از اختلافات با رئیس جمهور اوکراین، ولادیمیر زلنسکی، ابایی ندارد.

زمانی که ساکنان کیف تا 30 ساعت بدون برق هستند، زلنسکی می‌گوید که از دفتر شهردار انتظار بهتری دارد و می‌گوید که آنها به اندازه کافی کار نمی‌کنند.

در همین حال، شهردار پیشنهاد می کند که زلنسکی در حال تبدیل شدن به یک خودکامه است. در نظرات برداشتن پوشش خبری سراسر دنیا.

مکدونالد خاطرنشان می کند که این زوج از احزاب سیاسی مخالف هستند، اگرچه سیاست آنها “واقعاً تفاوت چندانی ندارد”.

یکی از روزنامه‌نگاران فیلم می‌گوید که آن‌ها همدیگر را دوست ندارند و چون زلنسکی ویتالی را به عنوان یک سلبریتی بزرگ‌تر می‌دید، او بیشتر از سایر سیاستمداران تهدید بود.

“ما برای مدت طولانی فکر می کردیم که آیا این مطالب را درج کنیم. از نظر روزنامه نگاری جالب است… اما آیا به درک مردم از اوکراین آسیب می رساند؟

من نمی‌خواستم این اتفاق بیفتد، اما فکر می‌کردم گویا است – این واقعیت که آنها می‌توانند این اختلاف آشکار را داشته باشند، و اینکه می‌توانند در رسانه‌ها همدیگر را بکوبند، برای من نشانه این است که اوکراین یک دموکراسی است. .

Getty Images نقاشی دیواری از ویتالی و ولادیمیر کلیچکو بر روی دیواری در نزدیکی ایستگاه راه آهن PKM Gdansk Jasien قابل مشاهده است.  نقاشی دیواری از بوکسورهای سابق ویتالی و ولادیمیر کلیچکو روی دیواری در نزدیکی ایستگاه راه آهن PKM Gdansk Jasien قابل مشاهده است.گتی ایماژ

برادران کلیچکو به نمادی از سرکشی اوکراین تبدیل شده اند که بر روی نقاشی دیواری در ایستگاه راه آهن گدانسک یاسن در لهستان به تصویر کشیده شده است.

تیم زلنسکی به درخواست گروه مستند برای ورودی یا اظهار نظر پاسخ نداد. اما مشاور رئیس جمهور، میخائیل پادالیاک، برای مصاحبه نشست.

پودولیاک در مورد ویتالی می گوید: «در اینجا، بسیاری از افرادی که در موقعیت خاصی از قدرت قرار می گیرند، اهمیت خود را بیش از حد ارزیابی می کنند. بسیاری از آنها به هیجان موفقیت یا شکست معتاد می شوند. در مورد آقای کلیچکو، او به وضوح جاه طلبی دارد تا برای کسب مقام برتر رقابت کند.”

مکدونالد می خندد، بعداً در فیلم، از ویتالی مستقیماً پرسیده می شود که آیا واقعاً جاه طلبی برای رئیس جمهور شدن اوکراین دارد یا خیر. “می فهمم که هست.”

اما کارگردان شکی ندارد که نیات کلیچکو در درجه اول به نفع کشور است.

“[Vitali] 100% تمام تلاش خود را برای شهر و کشورش انجام می دهد، من چیزی جز تحسین برای نحوه کار این مرد ندارم، بی خوابی شب پس از بی خوابی، بیدار شدن بی پایان در نیمه شب برای رانندگی به جایی که بمب ها هستند، یا ساعت ها رانندگی در سراسر کشور برای رانندگی و تحویل پهپادها و خوابیدن در ماشین.

او بسیار فداکار است و زندگی بسیار مقتصدانه و تقریباً رهبانی دارد. بدون شکوه و نمایش.”

Getty Images بوکسورهای قهرمان سنگین وزن سابق، ویتالی کلیچکو، شهردار کیف، سمت راست، و برادرش ولادیمیر کلیچکو در یک جلسه میزگرد در روز افتتاحیه مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در داووس، سوئیس، دوشنبه، 23 می 2022.گتی ایماژ

کارگردان فیلم ولادیمیر (سمت چپ) و ویتالی کلیچکو را «فوق العاده نزدیک» توصیف می کند.

مک‌دونالد می‌گوید هنگام فیلم‌برداری در اوکراین هیچ خطری احساس نمی‌کند و از این برنامه تمجید می‌کند که به شهروندان در مورد نزدیک شدن حمله موشکی هشدار می‌دهد و به آنها چند دقیقه فرصت می‌دهد تا به محل امن برسند. او می گوید: «ما در نهایت در زیرزمین خوابیدیم.

برعکس، اصلی ترین چیزی که او احساس می کرد «فقط فرسودگی» بود. او می گوید که روسیه اغلب در شب حملات انجام می دهد و به همین دلیل اوکراینی ها خواب آنها را مختل می کنند. او توضیح می دهد: «بنابراین کل جمعیت کمی مست از خستگی هستند.

من بسیار شگفت زده شدم که اوکراینی ها از این موضوع شکایت نمی کنند. بدیهی است که آنها از من استقامت بیشتری دارند.»

اگرچه پوشش خبری جنگ ادامه داشت، اما طبیعتاً هر چه بیشتر ادامه داشت از تیتر خبرها خارج شد.

مک‌دونالد می‌گوید: «امیدوارم این فیلم نقشی در بازگرداندن آن و علاقه‌مند کردن مردم داشته باشد. “هدف این فیلم همین است.”

Klitschko: More than a Fight در ماه اوت در مستند Sky و سرویس استریم اکنون منتشر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید