دادگاه عالی ممنوعیت قرص سقط جنین میفپریستون را رد کرد


دادگاه عالی ایالات متحده تلاش برای محدود کردن شدید دسترسی به قرص سقط جنین میفپریستون را رد کرد.

قضات حکم دادند که شاکیان، گروهی از پزشکان و فعالان ضد سقط جنین، وجهه قانونی برای شکایت ندارند.

این تصمیم که دو سال پس از لغو ضمانت سقط جنین در سراسر کشور توسط دادگاه صادر شد، یک پیروزی بزرگ برای فعالان طرفدار انتخاب است.

میفپریستون یکی از دو دارویی است که برای سقط جنین پزشکی استفاده می شود و در حال حاضر رایج ترین روش ختم بارداری در ایالات متحده است.

شاکیان، معروف به اتحاد برای پزشکی بقراط، استدلال کردند که تاییدیه فدرال از داروی پرمصرف باید لغو شود.

در سال 2022، دادگاه ضمانت نامه سراسری معروف به Roe v. Wade را لغو کرد. از آن زمان تاکنون، 21 ایالت سقط جنین را زودتر از حد استاندارد تعیین شده محدود کرده اند. هفده نفر از آنها این عمل را پس از شش هفته یا قبل از آن ممنوع کردند.

سقط جنین پزشکی – با استفاده از قرص های ارسال شده از طریق پست – به سرعت راهی موثر برای دور زدن این ممنوعیت ها شد.

در سال 2000، سازمان غذا و دارو (FDA) یک رژیم دو دارویی را برای استفاده تا هفته 10 بارداری تایید کرد. ابتدا به بیماران میفپریستون برای القای سقط و سپس میزوپروستول برای تخلیه رحم داده می شود.

از سال 2016، FDA دسترسی به دارو را آسان کرده است و به پزشکان اجازه می دهد تا با بیماران قرارهای مجازی داشته باشند و نسخه ها را از طریق پست ارسال کنند.

در طول دو دهه استفاده، FDA، کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان (ACOG) و سایر سازمان‌های بزرگ پزشکی تاکید کرده‌اند که میفپریستون و میزوپروستول برای استفاده بی‌خطر هستند.

مطالعات آمریکایی ادعا می کنند که سقط جنین دارویی 95٪ در خاتمه بارداری موثر است و در کمتر از 1٪ موارد نیاز به نظارت پزشکی بیشتر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید