پس از 200 سال، اسب های پرژوالسکی به استپ های قزاقستان باز می گردند


اسب های وحشی پس از یک دهه برنامه معرفی مجدد، برای اولین بار در حداقل 200 سال به استپ طلایی قزاقستان بازگشتند.

حمل 18 ساعته هفت اسب پرژوالسکی از اروپا به این کشور آسیای مرکزی طی دو عملیات در ابتدای ژوئن در باغ وحش پراگ انجام شد.

نگهبانان به بی بی سی گفتند که اسب ها تاکنون در دشت های محیط جدیدشان پرسه می زنند. میروسلاو بابک، مدیر باغ وحش گفت که بازگشت آنها به وطن اجدادی خود در هفته گذشته پیروزی یک نسل کامل از کارهای حفاظتی است.

“[The mare named] تسا اولین کسی بود که از جعبه حمل و نقل خارج شد و به داخل راهرو رفت، سپس وسپا و سپس آمبرا و ساری چهار نفره را تکمیل کردند.

اسب پرژوالسکی آخرین گونه اسب وحشی روی این سیاره است که به افتخار کاشف روسی نیکلای پرژوالسکی نامگذاری شده است که اولین بار این اسب را برای جامعه علمی اروپا شناسایی کرد.

این نژاد هزاران سال پیش در استپ های آسیای مرکزی ایجاد شد و در قرن 19 و 20 توسط کاوشگران به اروپا و آمریکای شمالی منتقل شد و در آنجا جمعیت های بیشتری را ایجاد کرد.

برخی از آنها در باغ وحش های مونیخ و پراگ به پایان رسید – اینها نوادگان آنها هستند که اکنون دوباره در قزاقستان معرفی شده اند.

آثار فرهنگی نشان می دهد که مردم این منطقه حداقل 2000 سال قبل از اولین ثبت اسب های اهلی شده در اروپا، در شمال قزاقستان سوار شده و از اسب برای غذا استفاده می کردند.

اما زمانی که جغرافیدان پرژوالسکی آنها را کشف کرد، جمعیت های وحشی در آسیا در حال از بین رفتن بودند. آنها فقط در بخش کوچکی از مغولستان غربی یافت شدند.

آقای بابک گفت: “هفت اسبی که ما با دو هواپیمای ارتش چک به اینجا آوردیم، اولین اسب از این گونه در مرکز قزاقستان برای صدها سال است.”

باغ وحش پراگ در مرکز تلاش های بین المللی برای نجات اسب ها پس از جنگ جهانی دوم بود، زمانی که آنها وظیفه “پرورش بین المللی” این نژاد را داشتند.

اسب های پرژوالسکی از دیرباز به عنوان اصلی ترین اسب های وحشی واقعی بازمانده در نظر گرفته می شدند. گونه هایی مانند موستنگ آمریکایی و برامبی استرالیایی اسب های وحشی هستند که از حیوانات اهلی تکامل یافته اند.

آنها کوتاهتر و تنومندتر از اسب های اهلی مدرن هستند و تفاوت های ژنتیکی آنها نشان می دهد که هیچ یک از گونه ها اجداد دیگری نیستند.

باغ وحش پراگ، که یک دهه و نیم گذشته را صرف بازگرداندن اسب به آسیای مرکزی، عمدتاً مغولستان کرده است، گفت که عملیات در قزاقستان از سال 2022 آغاز شده است.

هفته گذشته اوج تلاش چندین ساله بود. شش مادیان و یک اسب نر از برنامه های مختلف در سراسر اروپا انتخاب شدند و در باغ وحش برلین – Tierpark Berlin – برای چندین ماه جمع شدند تا قبل از سفر با یکدیگر آشنا شوند.

سپس در اوایل ژوئن با هواپیماهای نظامی که گروه‌های سواره را در گروه‌های ایستاده به طول 6000 کیلومتر در مسیری که شامل توقف‌هایی در ترکیه و آذربایجان می‌شد، پرواز کردند.

پس از اینکه آنها در فرودگاه آرکالیک در قزاقستان به زمین نشستند، آنها را به یک سفر هشت ساعته به دشت بردند، جایی که در نهایت به آلتین دال – نام قزاقستانی استپ طلایی – رها شدند.

آقای بابک گفت: “هدف ما این است که به آرامی حداقل 40 نفر را به اینجا منتقل کنیم تا بتوانیم یک جمعیت مناسب ایجاد کنیم.”

مادیان‌ها برای اطمینان از تنوع ژنتیکی در گروه اول که شامل اسب نر بود، در یک پادوک دیگر رها شدند.

آقای بابک گفت: «به طور ایده‌آل در آینده آنها حرمسرایی را با یک اسب نر دیگر تشکیل می‌دهند تا از همان ابتدا نریان‌های مولد بیشتری وجود داشته باشند.»

او افزود که رویای باغ وحش همیشه رها کردن اسب ها به زیستگاه های بومی خود بوده است: “به سختی می توان چیزی بهتر از بازگشت اسب های وحشی از هدف باغ وحش های مدرن نشان داد.”

دیدگاهتان را بنویسید