گروه 7 بر سر وام 50 میلیارد دلاری از دارایی های مسدود شده روسیه به اوکراین توافق کرد


گروه 7 موافقت کرده است که از دارایی های مسدود شده روسیه برای جمع آوری 50 میلیارد دلار (39 میلیارد پوند) برای اوکراین برای کمک به مبارزه با نیروهای مهاجم روسیه استفاده کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که این یادآوری دیگری به روسیه است که «ما عقب‌نشینی نمی‌کنیم»، اما مسکو در پاسخ تهدید به اقدامات «بسیار دردناک» کرد.

انتظار نمی رود که این پول تا پایان سال برسد، اما به عنوان یک راه حل بلندمدت برای حمایت از تلاش نظامی و اقتصاد اوکراین در نظر گرفته می شود.

همچنین در اجلاس G7 در ایتالیا، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و آقای بایدن، توافقنامه امنیتی دوجانبه 10 ساله بین اوکراین و ایالات متحده را امضا کردند که کیف آن را “تاریخی” خواند.

این توافق کمک نظامی و آموزشی ایالات متحده به اوکراین را ارائه می کند، اما واشنگتن را ملزم به اعزام نیرو برای جنگ برای متحد خود نمی کند.

“روز تاریخی”

پس از تهاجم گسترده روسیه به اوکراین در سال 2022، گروه 7 به همراه اتحادیه اروپا دارایی های خود را به ارزش 325 میلیارد دلار مسدود کردند.

کل دارایی ها سودی در حدود 3 میلیارد دلار در سال ایجاد می کند.

طبق طرح G7، این 3 میلیارد دلار برای بازپرداخت سود سالانه 50 میلیارد دلار وام برای اوکراینی‌ها که در بازارهای بین‌المللی گرفته شده است، استفاده می‌شود.

پرزیدنت بایدن در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در محل اجلاس در آپولیا، در جنوب ایتالیا، گفت که وام 50 میلیارد دلاری «این پول را به اوکراین خواهد فرستاد و یادآوری دیگری خواهد کرد. [Russian President Vladimir] پوتین، که ما عقب نشینی نمی کنیم.”

رهبر ایالات متحده تأکید کرد که پوتین «نمی‌تواند منتظر ما بماند، او نمی‌تواند ما را از هم جدا کند و تا زمانی که آنها در این جنگ پیروز شوند، در کنار اوکراین خواهیم بود».

رئیس جمهور زلنسکی از متحدان آمریکایی و دیگر متحدانش برای حمایت مستمرشان تشکر کرد.

وی با اشاره به توافقنامه امنیتی جدید گفت: این واقعا یک روز تاریخی است و ما قوی ترین توافقنامه را بین اوکراین و آمریکا از زمان استقلال خود امضا کرده ایم. [in 1991]”.

گروه G7 متشکل از کشورهای ثروتمند، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده از حامیان مالی و نظامی مهم اوکراین بوده اند که در تلاش برای مهار نیروهای اشغالگر روسیه است.

سایر رهبران گروه 7 نیز از قرارداد وام 50 میلیارد دلاری استقبال کردند و ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، آن را «تغییرگر بازی» توصیف کرد.

بیشتر دارایی های مسدود شده بانک مرکزی روسیه در بلژیک قرار دارد.

طبق قوانین بین المللی، کشورها نمی توانند این دارایی ها را در روسیه مصادره کرده و به اوکراین منتقل کنند.

چند ساعت قبل از اعلام تصمیم گروه 7، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، هشدار داد که اقدامات تلافی جویانه “بسیار دردناک” انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید