G7 قصد دارد از دارایی های مسدود شده روسیه برای جمع آوری پول برای اوکراین استفاده کند


رهبران هفت کشور ثروتمند جهان در ایتالیا گرد هم می آیند تا در نشستی که انتظار می رود بر سر طرحی برای استفاده از دارایی های مسدود شده روسیه برای جمع آوری میلیاردها دلار برای اوکراین توافق کنند.

پیشنهاد ایالات متحده می تواند سالانه 50 میلیارد دلار (39 میلیارد پوند) به اوکراین جذب کند و همچنین فشار اقتصادی جدیدی بر روسیه وارد کند.

پیش بینی می شود جنگ غزه، مهاجرت، امنیت اقتصادی و هوش مصنوعی (AI) نیز در دستور کار اجلاس G7 قرار گیرد.

این نشست در حالی برگزار می شود که تعدادی از رهبران – از جمله ریشی سوناک، امانوئل مکرون و جو بایدن – با چالش های انتخاباتی در داخل کشور روبرو هستند.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، در نظرسنجی ها پیش از انتخابات سراسری ماه آینده سقوط می کند.

حزب امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز تا چند هفته دیگر به پای صندوق های رای خواهد رفت و پس از شکست قاطع حزب راست افراطی وحدت ملی در انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا در آخر هفته گذشته، انتخابات زودهنگام پارلمانی را اعلام کرد.

در همین حال، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا و جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، ممکن است زمانی که رأی‌دهندگان به پای صندوق‌های رأی بروند، با شکست مواجه شوند.

جورجیا ملونی ایتالیایی پس از نمایش قوی در انتخابات پارلمان اروپا در آخر هفته گذشته، به این افتخار می‌کرد که کشورش با «قوی‌ترین دولت» به اجلاس می‌رود.

پیشنهاد ایالات متحده برای اوکراین شامل اعطای پول به کی یف در قالب وام در برابر بهره 325 میلیارد دلاری از دارایی های روسیه است که این گروه به همراه اتحادیه اروپا پس از حمله روسیه به اوکراین آن را مسدود کردند.

طبق قوانین بین المللی، کشورها نمی توانند این دارایی ها را در روسیه مصادره کرده و به اوکراین منتقل کنند.

امید است که در صورت تصویب این طرح، به اوکراین بحران زده و جنگ زده راه حیات حیاتی دیگری بدهد.

انتظار می رود ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در این کنفرانس شرکت کند و توافقنامه امنیتی جدیدی را با ایالات متحده امضا کند.

با توجه به اینکه پرزیدنت بایدن در میانه یک کارزار انتخاباتی فشرده و چندین رهبر غربی دیگر در نظرسنجی ها عقب افتاده اند، فشارها برای حمایت از اوکراین تا زمانی که هنوز می توانند ادامه دارد.

در جای دیگر، آقای سوناک قرار است تا سقف 309 میلیون دلار برای حمایت از انرژی و نیازهای بشردوستانه اوکراین اعلام کند.

او قبل از عزیمت به پوگلیا گفت که متحدان باید «در تلاش‌هایمان برای حمایت از اوکراین و پایان دادن به آن، مصمم و خلاق باشند. [Russian President Vladimir] جنگ غیرقانونی پوتین در این لحظه حساس».

اما وضعیت متزلزل سیاسی در بسیاری از کشورهای G7 باعث شده است که برخی از ناظران انتظارات کمی از آنچه می توان به دست آورد، داشته باشند.

ناتالی توچی، مدیر مؤسسه روابط بین‌الملل ایتالیا، هشدار می‌دهد که «اگر چیزی از این اجلاس بیرون بیاید، ترس از فاجعه‌ای است که در برابر چشمان ما آشکار می‌شود»، با دولت‌های جدید احتمالی به رهبری دونالد ترامپ در ایالات متحده. و راست افراطی در فرانسه در افق.

همچنین بحران آب و هوا، مهاجرت از آفریقا به اروپا، جنگ غزه و هوش مصنوعی در دستور کار قرار دارند.

پاپ فرانسیس که اولین پاپ حاضر در اجلاس G7 خواهد بود، در این کنفرانس به موضوع هوش مصنوعی خواهد پرداخت.

او قبلاً خواستار تنظیم جهانی هوش مصنوعی شده بود و در مورد خطرات آن برای اخلاق و حقوق بشر هشدار داده بود.

دیدگاهتان را بنویسید