احزاب چپ در حال ایجاد یک «جبهه مردمی» برای مبارزه با وحدت ملی هستند


پا پل کربی، اخبار بی بی سی

ژولین دی روزا/ خبرگزاری فرانسه سوسیالیست ها، سبزها، کمونیست ها و فرانسه بدون تواضعژولین د روزا / خبرگزاری فرانسه

سوسیالیست ها، طرفداران محیط زیست، کمونیست ها و فرانسه Unbowed یک اتحاد چپ تشکیل دادند

احزاب سیاسی جناح چپ فرانسه می گویند که برای تشکیل یک «جبهه مردمی جدید» متحد شده اند تا در انتخابات پارلمانی زودهنگام اواخر ماه جاری با راست افراطی روبرو شوند.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور آمریکا، پس از آن که تظاهرات ملی ضد مهاجرت (RN) مارین لوپن و جردن باردلا در انتخابات پارلمان اروپا یکشنبه گذشته به پیروزی قاطع رسیدند، خواستار رأی‌گیری دو دور شد.

آخرین نظرسنجی نشان می دهد که RN با 32 درصد آرا در دور اول در 30 ژوئن و ائتلاف چپ با 25 درصد، Renew ماکرون را با 19 درصد به جایگاه سوم می رساند.

این امر باعث شد که هر یک از آنها اعلام کنند که برای جلوگیری از قدرت گرفتن دیگری در مجلس شورای ملی “بلوک” تشکیل خواهند داد.

در حالی که کمی بیش از دو هفته تا حضور رای دهندگان فرانسوی به پای صندوق های رای باقی مانده است، مبارزات انتخاباتی دیوانه کننده بوده و سه گروه اصلی حملات مستقیمی را علیه رقبای خود انجام داده اند.

چشم‌انداز سیاسی پراکنده و سیستم دو مجلسی فرانسه، اتحادها را تشویق می‌کند. به همین دلیل بود که سوسیالیست‌ها موافقت کردند با سبزها، کمونیست‌ها و حزب افراطی چپ فرانسه بدون کمان به رهبری ژان لوک ملانشون بپیوندند.

نامزد سابق ریاست جمهوری با تمرکز بر انتقاد از اسرائیل برای جنگ، بسیاری از رای دهندگان چپ را از خود دور کرد در غزه، و حزب او در انتخابات یکشنبه گذشته به سوسیالیست‌ها به رهبری رافائل گلوکسمن شکست خورد.

با این حال، آقای گلوکسمن به این نتیجه رسید که ارزش دارد که رای دهندگان چپ میانه خود را ناامید کند.

او به رادیو فرانس اینتر گفت: «تنها چیزی که برای من مهم است این است که اتحادیه ملی در انتخابات پیروز نشود و بر کشور حکومت نکند.» وی افزود که ژان لوک ملانشون رهبری جنبش چپ را نخواهد داشت.

او گفت: ما نمی توانیم فرانسه را به خانواده لوپن بسپاریم. اگرچه مارین لوپن رهبری حزب پارلمانی را بر عهده دارد، اما اکنون از حمایت خواهرزاده‌اش ماریون مارشال برخوردار است که از حزب راست افراطی رقیب به دلیل دعوت از رای‌دهندگان برای رای دادن به مجلس ملی اخراج شد.

رویترز/ کریستین هارتمان مارین لوپن، رئیس گروه پارلمانی حزب راست افراطی فرانسه «مجمع ملی» (RN) و جردن باردلارویترز/ کریستین هارتمن

بر اساس نظرسنجی ها، مارین لوپن و جردن باردلا به پیروزی در انتخابات نزدیک هستند

سوفی بینه، رئیس اتحادیه کارگری چپگرای قدرتمند CGT، گفت که 200 تظاهرات آخر هفته در سراسر فرانسه برگزار خواهد شد: “مسئولیت ما ایجاد یک موج مردمی است که جلوی راست افراطی را بگیرد.”

چند دقیقه بعد، جوردن باردلا، رهبر رالی ملی، یک مصاحبه تلویزیونی انجام داد و گفت که او “تنها کسی است که می تواند ژان لوک ملانشون را مسدود کند و چپ افراطی را مسدود کند”. وی از “همه نیروهای میهن پرست جمهوری” خواست تا برای جلوگیری از خطر پیروزی چپ در انتخابات متحد شوند.

نظرسنجی های عمومی برای اولین بار نشان می دهد که «وحدت ملی» بدون کسب اکثریت مطلق شانس کسب رای دارد.

آقای باردلا قول داده است که اگر نخست وزیر شود، ظرف چند هفته قوانین مهاجرتی را برای اخراج “جنایتکاران و اسلام گرایان” و کاهش هزینه های انرژی ارائه خواهد کرد.

برونو لومر وزیر دارایی نسبت به احتمال وقوع بحران مالی در صورت پیروزی جناح راست افراطی یا چپ در انتخابات هشدار داده است. “متاسفم [National Rally] آنها بودجه لازم برای تامین این هزینه ها را ندارند.”

چپ‌ها که پارلمان آنها تحت سلطه حزب فرانسه بدون تعظیم است، پیشنهاد کرده‌اند اصلاحات بازنشستگی دولت مکرون را معکوس کنند، یک سال پس از افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴، سن بازنشستگی را به ۶۰ سال کاهش دهند و همچنین قصد دارند سن بازنشستگی را افزایش دهند. حداقل دستمزد از کمتر از 1400 یورو (1180 پوند) تا 1600 یورو در ماه.

وزیر دارایی با محکوم کردن این برنامه به عنوان “دیوانگی کامل” گفت که این برنامه قوانین پیمان ثبات اتحادیه اروپا را نقض می کند.

گابریل آتال، نخست‌وزیر فرانسه هشدار داد که طرح‌های جناح چپ برای فرانسوی‌هایی که مالیات‌های خود را دوباره افزایش خواهند داد، خبر بسیار بدی خواهد بود. مارین تاندلیه، رهبر فعالان محیط زیست، پاسخ داد و او را متهم کرد که با اصلاحاتی که از فقرا پول می گیرد و ثروتمندان را تنها می گذارد، «دولت رابین هود عقب مانده» را اداره می کند.

رویترز/ استفان ماهه اریک چوتی در دفتر مرکزی LR در 13 ژوئنرویترز/ استفان ماهه

جایی نمی رود: اریک سیوتی، رهبر برکنار شده جمهوری خواه، در مقر حزب باقی می ماند

یکی از حزب هایی که به نظر می رسد به طور کامل از رقابت خارج شده است، جمهوری خواهان محافظه کار هستند که این هفته زمانی که رهبر اریک سیوتی از حزب خواست تا با رالی ملی متحد شود، سقوط کردند.

سپس همکارانش او را از حزب اخراج کردند و او در مقر حزب ماند و حاضر به تکان خوردن نشد.

پس از اینکه جمهوری خواهان (LR) جلسه جدیدی برای تأیید اخراج او برگزار کردند، آقای سیوتی با اشاره به این موضوع گفت: «همه اینها در حال تبدیل شدن به یک مسخره بازی است.

دادگاهی در پاریس روز جمعه تشکیل جلسه داد تا بررسی کند که آیا تصمیم LR برای کنار گذاشتن رهبرش با قوانین حزب مطابقت دارد یا خیر. عصر باید تصمیم می گرفت.

جردن باردلا گفت که 70 نامزد RN در کنار جمهوری خواهان رقابت خواهند کرد، اگرچه این اعداد توسط LR مورد مناقشه قرار گرفته است.

با این حال، جمهوری خواهان در حومه غربی پاریس به توافقی محلی با حزب ماکرون دست یافتند تا اتحاد خود را تشکیل دهند.

آقای آتال گفت کاندیداها در هات دسن توافق کرده اند که “راست و چپ افراطی را مسدود کنند و یک قوس جمهوری خواهی ایجاد کنند”.

دیدگاهتان را بنویسید