دولت وحدت ملی آفریقای جنوبی معیاری برای ANC تحقیر شده است


آفریقای جنوبی 30 سال پس از یک توافق مشابه که به تثبیت گذار به دموکراسی کامل از کشوری که توسط سیستم نژادپرستانه آپارتاید تقسیم شده است، با یک دولت وحدت ملی بازگشته است.

این بار، کنگره ملی آفریقا (ANC) پس از از دست دادن اکثریت کنترل خود در انتخابات، مجبور به مذاکره برای یک توافق شد.

این یک لحظه مهم برای کشور است، با تأیید اینکه شرکای جدید ANC شامل اتحاد دموکراتیک به رهبری سفیدپوستان است – ترکیبی که زمانی برای بسیاری در آفریقای جنوبی غیرقابل تصور بود.

حزب اصلی اپوزیسیون DA از ادغام گروه هایی که شامل آنچه از حزب ملی حاکم در دوران آپارتاید باقی مانده بود، شکل گرفت و طرفدار اقتصاد بازار آزاد در تضاد با سنت های چپ ANC است.

از بعد از ظهر جمعه، بسیاری از جزئیات هنوز باید پر شود. و هنوز این امکان وجود دارد که احزاب جدا شده از ANC که وارد دولت وحدت نشده‌اند، سعی کنند از بیرون بر رویدادها تأثیر بگذارند.

اما این توافق آینده سیاسی آفریقای جنوبی را ترسیم کرد زیرا پارلمان جدید آفریقای جنوبی برای اولین بار پس از انتخابات تاریخی ماه گذشته در روز جمعه تشکیل جلسه داد.

جان استین هویزن، رهبر DA در بیانیه ای در کیپ تاون، جایی که پارلمان در آن نشسته بود، گفت: امروز، 14 ژوئن 2024، به عنوان آغاز فصل جدیدی برای کشور عزیزمان در تاریخ ثبت خواهد شد.

انتظار می رود در روزهای آینده جزئیات بیشتری از جمله تفکیک مواضع کابینه مشخص شود. اما این یک اتحاد برای اتحاد ملی نیست، مانند آنچه که نلسون ماندلا در سال 1994 مذاکره کرد.

در آن زمان، ANC از یک موضع قدرت فراتر رفت. حالا او این کار را از روی ضرورت سیاسی انجام می دهد.

ترکیب مشابه است. سی سال پیش، ANC با حزب ملی حاکم آپارتاید و حزب آزادی ملی گرای زولو اینکاتا (IFP) متحد شد.

IFP قبلاً تأیید کرده است که با اتحاد کوچکتر میهنی بازگشته است، به این معنی که سیریل رامافوزا یک دوره دیگر به عنوان رئیس جمهور خواهد داشت.

TK Pu از دانشکده مدیریت دانشگاه Wits در ژوهانسبورگ می گوید: «این یک دولت وحدت ملی نیست.

“این فقط کمی مبدل است تا مردم مجبور نباشند اعتراف کنند که یک ائتلاف بزرگ است.”

به این دلیل که احزاب سوم و چهارم در انتخابات را حذف می کند – حزب uMkhonto weSizwe (MK) رئیس جمهور سابق جاکوب زوما و مبارزان آزادی اقتصادی رادیکال، که در میان جوانان سیاهپوست شهری محبوبیت دارند.

کمتر کسی شک دارد که مذاکرات پس از انتخابات 29 مه دشوار بوده است.

اکنون بسیاری در آفریقای جنوبی از خود یک سوال ساده می پرسند – آیا این کار جواب می دهد؟

فیکیلی امبالولا، دبیر کل کنگره ملی آفریقا، تاکید کرد که “کشیدن به مرکز” بهترین پاسخ به پیام رای دهندگانی است که از احزاب می خواهند برای ایجاد ثبات در آفریقای جنوبی با یکدیگر همکاری کنند.

اما اختلافات سیاسی بین دو حزب اصلی ائتلاف جدید گاهی جدی است.

شاید بزرگترین و مناقشه برانگیزترین مسائل مخالفت DA با سیاست ملی سلامت ANC و دستور کار تقویت اقتصادی سیاه آن باشد.

DA ادعا می کند که اقدامات مثبت ناکارآمد هستند، به شایسته سالاری پاداش نمی دهند و دوستان ANC را غنی نمی کنند.

درک هانکام، که یکی از اعضای ANC در دولت اصلی وحدت ملی آفریقای جنوبی بود، معتقد است که گاهی اوقات بر اختلافات بیش از حد تأکید می شود.

او به بی بی سی گفت: «وقتی آنها می گویند که واقعاً قانون را دوست ندارند، به این معنی نیست که آنها نیاز به برخی اقدامات مثبت، نوعی اصلاح را تشخیص نمی دهند.

طرفین مایل به مصالحه و انعطاف هستند و در نهایت به دنبال رسیدن به یک تصمیم گیری اجماع هستند.

هر چقدر هم که سازش سخت باشد، اعلام ائتلاف برای بسیاری از سرمایه گذاران و بخش خصوصی که می توانند به دوره ای از ثبات امیدوار باشند، احساس آرامش می کند.

آنها نگران سیاست چپ رادیکال متحدان طبیعی تر ANC، EFF و MK بودند.

هر دو طرفدار ملی کردن زمین و دارایی هستند – با هدف توزیع مجدد ثروت برای اصلاح نابرابری نژادی که علیرغم موفقیت اولیه ANC در رهایی میلیون‌ها سیاه‌پوست از فقر، ریشه‌دار باقی مانده است.

EFF ایده یک دولت وحدت ملی را که شامل DA بود رد کرد و MK قانون اساسی را رد کرد، بنابراین معیارهای پیوستن را رعایت نکرد. ناگفته نماند که خصومت شخصی بین آقای زوما و مردی که او را از ریاست جمهوری برکنار کرد، آقای رامافوزا.

جولیوس مالما، رهبر EFF گفت که حزب قصد دارد در نیمکت‌های مخالفان باقی بماند و نقش‌های کلیدی در کمیته‌های دیده‌بان را طلب خواهد کرد.

این امکان وجود دارد که هر دو طرف بتوانند در هفته ها و ماه های آینده تلاش کنند تا روند مذاکرات را از مسیر خارج کنند.

MK در تلاش برای جلوگیری از برگزاری جلسه روز جمعه پارلمان از طریق تلاش قانونی که توسط دادگاه قانون اساسی رد شد، علیرغم کمبود شواهد، ادعای تقلب در انتخابات کرد.

سوال دیگر برای هواداران ANC این است که آیا حزب آزادی مجبور خواهد شد که ایدئولوژی خود را برای نزدیک شدن به شرکای جدید نرم کند؟

آقای مبالولا پنجشنبه شب در گفتگو با خبرنگاران بارها تاکید کرد که ائتلاف به معنای تغییر ANC نیست. او گفت: “هیچ حزبی نمی میرد، کنگره ملی آفریقا به جایی نخواهد رسید.”

اما برخی معتقدند تقسیم قدرت تهدیدی برای حزب است – و می تواند مخالفان آن را در خارج از توافق جسور کند.

آقای پو از دانشگاه ویتز گفت: “اگر این ائتلاف بزرگ کار نکند و نارضایتی افزایش یابد، فقط به EFF و MK دامن می زند.” اما شاید سوال بزرگ این باشد که آیا ما شاهد یک ANC جدید خواهیم بود یا خیر.

آقای هانکام موافق است که مجلس هفتم آفریقای جنوبی می تواند برای حزب او حیاتی باشد. او می گوید: «همه چیز بستگی به این دارد که در چند سال آینده چه اتفاقی می افتد.

این می تواند حزبی باشد که مردم منتظر آن بوده اند، رهبری که مردم منتظر آن بوده اند.

علیرغم خوش بینی او، خطرات برای کهنه سرباز ANC زیاد است. او می‌گوید: «این یک شانس دوم است و ما جرات شکست نداریم». در غیر این صورت پایان ANC خواهد بود. و به خاطر کشور ما، او نباید شکست بخورد.”

آقای پو به بی‌بی‌سی گفت: «این می‌تواند بازنشانی باشد یا مسیری کند به سمت آفریقای جنوبی که تبدیل به یک داستان غم‌انگیز شود.

عملکرد آنها نشان خواهد داد که هستند. اگر امتیاز خوبی باشد، تنظیم مجدد خوبی است. اگر آنها واقعاً کاری انجام ندهند، فقط این است که ما به طرز نادرستی در تلاش هستیم تا به کشوری پایدار و در حال مبارزه تبدیل شویم.”

دیدگاهتان را بنویسید