شورای امنیت سازمان ملل خواستار پایان محاصره الفشیر شد


شورای امنیت سازمان ملل از نیروهای مسلح سودان خواسته است که به محاصره هشت هفته ای الفشر، شهری در منطقه دارفور که جنگ در آن نگرانی هایی را درباره نسل کشی ایجاد کرده است، پایان دهند.

ارتش سودان بیش از یک سال است که با نیروهای شبه نظامی پشتیبانی سریع (RSF) در جنگ داخلی می جنگد که هزاران کشته و میلیون ها نفر را مجبور به ترک خانه هایشان کرده است.

الفاشر آخرین مرکز شهری بزرگ در دارفور است که در دست ارتش سودان باقی مانده است.

شورای امنیت خواستار «توقف فوری درگیری‌ها» و خروج تمام نیروها از شهر شد.

شورای 15 عضوی روز پنجشنبه پیش نویس قطعنامه بریتانیا را با 14 رای موافق و روسیه ممتنع تصویب کرد.

این سازمان «نگرانی جدی» خود را از گسترش خشونت و گزارش‌های موثق مبنی بر اینکه نیروهای RSF مرتکب «خشونت با انگیزه قومی» در شهر الفاشر شده است، ابراز کرد.

U بیانیهاین شورا از قدرت‌های رقیب خواست تا «به دنبال توقف فوری خصومت‌ها که منجر به راه‌حلی پایدار برای مناقشه از طریق گفت‌وگو می‌شود» باشند.

این قطعنامه از همه طرف ها می خواهد که به غیرنظامیانی که می خواهند الفشر را ترک کنند اجازه دهند تا این کار را انجام دهند و موانع دسترسی بشردوستانه را برطرف کنند.

باربارا وودوارد، نماینده بریتانیا در سازمان ملل، به شورا گفت که “حمله به شهر برای 1.5 میلیون نفری که در شهر پناه گرفته اند فاجعه بار خواهد بود.”

وی افزود: “این شورا امروز یک سیگنال قوی به طرف های درگیر ارسال کرد. این درگیری ظالمانه و ناعادلانه باید متوقف شود.”

لوئیس چاربانو از دیده بان حقوق بشر گفت که این قطعنامه “به نیروهای مسلح سودان و نیروی پشتیبانی سریع می گوید که جهان در حال تماشای آن است.”

شورای امنیت همچنین از کشورهای عضو خواست که «از مداخله خارجی خودداری کنند» و خواستار تبعیت از تحریم تسلیحاتی این کشور شد.

آخرین بیمارستان جراحی الفشیر به اجبار خارج شد پس از حمله به جسم بسته شود.

بر اساس گزارش سازمان ملل، بیش از 130000 نفر از ساکنان این شهر به دلیل جنگ در ماه های آوریل و مه از شهر فرار کردند.

کارشناسان سازمان ملل هشدار می دهند که منطقه دارفور با خطر فزاینده نسل کشی مواجه است زیرا توجه جهان به درگیری های اوکراین و غزه معطوف شده است.

گروه های حقوق بشر در دارفور RSF را به استفاده از تجاوز جنسی به عنوان سلاح جنگی و هدف قرار دادن ماسالی های تیره پوست و دیگر گروه های غیر عرب در کارزار پاکسازی قومی متهم کرده اند.

اما RSF می گوید که در آنچه به عنوان “درگیری قبیله ای” در دارفور توصیف می کند، دخالتی ندارد.

چندین دور مذاکرات صلح نتوانست جنگ را متوقف کند، جنگی که زمانی آغاز شد که دو ژنرال که به ترتیب رهبری ارتش و RSF را بر عهده داشتند، راه خود را از هم جدا کردند.

دیدگاهتان را بنویسید