ولادیمیر پوتین شرایط آتش بس در اوکراین را اعلام کرد


ولادیمیر پوتین گفت که اوکراین باید قبل از شروع آتش‌بس، نیروهای خود را به طور کامل از سرزمین‌هایی که به روسیه ضمیمه شده است خارج کند – پیشنهادی که اوکراین بلافاصله آن را “توهین آمیز به عقل سلیم” رد کرد.

اولادزیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور این کشور مدت‌هاست اعلام کرده است که اوکراین تا زمانی که نیروهای روسی کل خاک اوکراین از جمله کریمه را ترک نکنند، با مسکو مذاکره نخواهد کرد.

رئیس جمهور روسیه همچنین گفت که اوکراین باید قبل از آغاز مذاکرات صلح از پیوستن به ناتو خودداری کند.

بیانیه پوتین در تشریح شرایط آتش بس در حالی بیان شد که رهبران 90 کشور روز شنبه در سوئیس برای گفتگو در مورد راه های دستیابی به صلح در اوکراین – نشستی که روسیه برای آن دعوت نشده بود – آماده می شوند.

آقای پوتین روز جمعه در نشستی با سفرای روسیه در مسکو، از دولت اوکراین خواست تا نیروهای خود را از چهار استانی که تا حدی تحت اشغال روسیه هستند – دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوروژیه، خارج کند.

او همچنین گفت که اوکراین باید رسما از تلاش‌های خود برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو دست بردارد تا تهاجم روسیه متوقف شود.

پوتین گفت: به محض اعلام آمادگی کیف برای چنین تصمیمی… بلافاصله از طرف ما، به معنای واقعی کلمه در همان لحظه، دستور آتش بس و آغاز مذاکرات صادر خواهد شد.

میخایلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین، این پیشنهاد را “کاملا نادرست” و “توهین آمیز برای عقل سلیم” خواند.

وزارت امور خارجه این کشور تصریح کرد: پوتینی که بزرگترین تهاجم مسلحانه در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم را به همراه همدستانش برنامه ریزی، تدارک و اجرا کرد، تظاهر به صلح طلبی بیهوده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، این پیشنهاد را رد کرد و گفت که این پیشنهاد با حسن نیت ارائه نشده است.

آقای زلنسکی روز شنبه در نشستی در نزدیکی دریاچه لوسرن در سوئیس شرکت خواهد کرد، جایی که امیدوار است نشان دهد همچنان از حمایت بین المللی برخوردار است.

دولت سوئیس اعلام کرد که هدف از این اجلاس فراهم کردن یک مجمع است که در آن رهبران جهان راه‌های صلح عادلانه و پایدار در اوکراین بر اساس قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

کامالا هریس معاون رئیس جمهور آمریکا، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، اولاف شولز صدراعظم آلمان، جورجیا ملونی نخست وزیر ایتالیا و اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا از دیگر شرکت کنندگان هستند.

روسیه دعوت نشد و چین گفت که بدون روسیه شرکت نخواهد کرد.

پس از آن نشست صلح برگزار خواهد شد رهبران گروه 7 توافق کردند که از دارایی های مسدود شده روسیه استفاده کنند برای کمک به اوکراین در جنگ علیه نیروهای روسی.

حدود 325 میلیارد دلار (256 میلیارد پوند) توسط کشورهای G7 به همراه اتحادیه اروپا پس از تهاجم گسترده روسیه به اوکراین در فوریه 2022 مسدود شده است. طبقه دارایی حدود 3 میلیارد دلار در سال سود دریافت می کند.

طبق طرح G7، این 3 میلیارد دلار برای بازپرداخت سود سالانه 50 میلیارد دلار وام برای اوکراینی‌ها که در بازارهای بین‌المللی گرفته شده است، استفاده می‌شود.

انتظار نمی رود که این پول تا پایان سال برسد، اما به عنوان یک راه حل بلندمدت برای حمایت از تلاش نظامی و اقتصاد اوکراین در نظر گرفته می شود.

در حاشیه اجلاس سران G7، ایالات متحده و اوکراین همچنین یک توافقنامه امنیتی دوجانبه 10 ساله را امضا کردند که کیف آن را “تاریخی” خواند.

دیدگاهتان را بنویسید