ANC و DA برای تشکیل یک دولت وحدت ملی برای آفریقای جنوبی به توافق رسیده اند


کنگره ملی آفریقا (ANC) حاکم آفریقای جنوبی و ائتلاف دموکراتیک (DA) اپوزیسیون اصلی برای تشکیل دولت وحدت ملی با دو حزب کوچکتر مخالف توافق کردند.

این پس از هفته ها گمانه زنی در مورد اینکه ANC پس از از دست دادن اکثریت پارلمانی خود برای اولین بار در 30 سال گذشته در انتخابات ماه گذشته، با چه کسی شریک خواهد شد.

او 40 درصد آرا را به دست آورد و DA با 22 درصد در رتبه دوم قرار گرفت.

این توافق راه را برای سیریل رامافوسا، رهبر کنگره ملی آفریقا برای ماندن در ریاست جمهوری باز می کند.

نمایندگان تازه منتخب بعداً روز جمعه هنگامی که مجلس ملی برای اولین بار پس از انتخابات 29 مه تشکیل جلسه می دهد، رئیس جمهور را انتخاب خواهند کرد.

آنها در مرکز کنفرانس در کیپ تاون ملاقات خواهند کرد زیرا مجموعه پارلمان آنجا بود در اثر آتش سوزی آسیب دیده است چند سال پیش.

فیکیله امبالولا، دبیرکل کنگره ملی آفریقا، می گوید که توافق ائتلاف در مسیر درستی قرار دارد و توافق با احزاب مخالف “گامی بزرگ” است.

او گفت: “ما خارج از این نشست روی آنچه باید انجام شود تا یک حکومت وحدت ملی انجام شود، کار می کنیم. کار ما متوقف نمی شود.”

اتحاد بین راست میانه DA و ANC بی سابقه است زیرا این دو حزب برای دهه ها رقیب یکدیگر بوده اند.

کنگره ملی آفریقا به رهبری نلسون ماندلا، در سال 1994 مبارزات انتخاباتی علیه نظام نژادپرستانه آپارتاید را رهبری کرد و در اولین انتخابات دموکراتیک کشور پیروز شد.

منتقدان DA او را به تلاش برای محافظت از امتیازات اقتصادی اقلیت سفیدپوست کشور در دوران آپارتاید متهم کرده اند – اتهاماتی که حزب آن را رد می کند.

جان استین هویزن، رئیس DA گفت که این قرارداد “فصل جدیدی در تاریخ ما” را رقم زد.

او به خبرنگاران گفت که در ازای حمایت DA از آقای رامافوزا، ANC از لاتاری آنلی DA به عنوان معاون رئیس پارلمان حمایت خواهد کرد.

او همچنین گفت که قرارداد تقسیم قدرت، پست‌های کابینه را برای DA، که تا کنون حزب مخالف بوده، فراهم می‌کند.

این توافقنامه همچنین شامل حزب آزادی اینکاتا (IFP)، یک حزب محافظه کار با پایگاه قوی زولو است که 4 درصد آرا را به دست آورد، و اتحاد میهنی (PA) که از حمایت جامعه رنگین پوستان برخوردار است، به عنوان یک جمعیت مختلط. . این نژاد در آفریقای جنوبی شناخته شده است.

پایگاه خبری نیوز24 آفریقای جنوبی گزارش می دهد که این توافق شامل دولت های محلی قدرتمند در استان های کلیدی گوتنگ و کوازولو-ناتال نیز می شود.

آقای Steenhuizen گفت: “از طریق رای گیری، کشور روشن کرده است که نمی خواهد یک حزب بر جامعه ما تسلط یابد.”

اگرچه کنگره ملی آفریقا به عنوان یک دولت وحدت ملی معرفی می شود، اما نتوانسته است سومین و چهارمین احزاب بزرگ را جذب کند.

معامله ائتلاف احتمالاً مورد استقبال بخش تجاری قرار خواهد گرفت، زیرا معتقد است که ثبات اقتصادی را تضمین می کند و از فرار سرمایه جلوگیری می کند، زیرا EFF و MK را که طرفدار ملی شدن زمین، معادن و بانک ها هستند، حذف می کند.

MK استعفای رامافوزا را یکی از شروط پیوستن به ائتلاف قرار داد که ANC آن را رد کرد.

آقای Malema پنجشنبه شب گفت که EFF از پیوستن به دولت تحت رهبری DA امتناع کرده و گفت که این بخشی از “برنامه امپریالیستی” است.

معامله ANC با DA و IFP به عنوان تلاشی برای ترویج آشتی نژادی و قومی پس از یک مبارزات انتخاباتی تلخ تلقی می شود.

رئیس جمهور رامافوسا قبلاً DA – که حمایت خود را عمدتاً از اقلیت های نژادی می گیرد – به “خیانت” و “ارتجاعی” متهم کرده بود.

ANC بر سر معامله با DA عمیقاً اختلاف نظر داشت و برخی از رهبران ارشد آن – با حمایت متحدانشان در جنبش اتحادیه کارگری و حزب کمونیست آفریقای جنوبی (SACP) – طرفدار ائتلاف با EFF و احزاب کوچکتر یا MK بودند.

اما گفته می شود که آقای رامافوسا طرفدار ائتلاف با DA و IFP است و آنها را قابل اعتمادترین شرکا برای مقابله با بحران اقتصادی آفریقای جنوبی و زیرساخت های رو به وخامت می داند.

یکی از موانع بزرگ، مخالفت شدید DA با تلاش های ANC برای ایجاد یک دولت رفاه خواهد بود. یک سرویس بهداشتی ملی که توسط دولت تامین می شودکه DA آن را رد می کند و می گوید که بسیار گران است و آینده بخش بهداشت خصوصی را تهدید می کند.

دادستانی همچنین به شدت با سیاست ANC برای توانمندسازی اقتصادی سیاه پوستان مخالف است و آن را تبعیض آمیز علیه اقلیت های نژادی و در عین حال ثروتمند کردن دوستان تجاری ANC می داند که ANC آن را رد می کند.

در حالی که این توافق یک گام مهم است، آقای Steenhuisen اذعان کرد که مشکلات آفریقای جنوبی مانند جرم و جنایت و مشکلات اقتصادی “یک شبه” حل نخواهد شد و “راه پیش رو دشوار خواهد بود”.

دیدگاهتان را بنویسید