مانیتورهای مداوم قند پس از تایید FDA در حال افزایش است


پا هالی هوندریچ، اخبار بی بی سی

Getty Images یک بیمار جوان دیابتی سطح گلوکز خود را با یک سنسور از راه دور در خانه و با یک مانیتور قند روی بازوی خود کنترل می کند.گتی ایماژ

مانیتورهای مداوم قند به ابزاری قدرتمند برای مبتلایان به دیابت تبدیل شده است

پس از تایید دو دستگاه جدید بدون نسخه، دستگاه‌های مانیتور قند خون به زودی در آغوش میلیون‌ها آمریکایی قرار خواهند گرفت. آیا راهی برای بهبود سلامتی ماست؟ یا این داده ها فقط حواس پرتی دیگری است؟

ژوئن گذشته، در نیمه های شب، سیندی بیکدام با یک ساعت زنگ دار ناآشنا از خواب بیدار شد. صدایش مثل یک سیگنال اضطراری بلند بود و از تلفنش می آمد. یا بهتر است بگوییم، از یک برنامه تازه نصب شده متصل به حسگر گلوکز تعبیه شده در بازوی او می آمد.

بر اساس این برنامه، سطح قند خون در هنگام خواب به سطوح پایین هشداردهنده ای کاهش یافته و زنگ خطر را ایجاد می کند.

او گفت: «بنابراین نیمه‌شب از خواب بیدار شدم و یک بار گرانولا خوردم.

مانیتورهای مداوم گلوکز (CGM) که سطح گلوکز را در زمان واقعی کنترل می‌کنند، سال‌ها توسط میلیون‌ها دیابتی استفاده می‌شود. خانم بیکدام به عنوان یک متخصص تغذیه در انتاریو، کانادا، کار خود را برای درک بهتر این فناوری برای بیماران دیابتی خود تنظیم کرد.

اما محاکمه دو هفته ای او نوعی هشدار بود.

او گفت: “من عصبانی بودم.” من واقعاً پرسیدم خدای من دیابت دارم؟

او این کار را نکرد. و پس از چند آزمایش اضافی، او متوجه شد که سطح گلوکز او کاملاً طبیعی است. اما دریافت مداوم اخبار افزایش و کاهش قند خون، بدون داشتن شرایط پزشکی که نیاز به آن داشته باشد، باعث ترس بی مورد می شد.

او گفت: “من فکر می کنم مردم می توانند در اینجا از سوراخ خرگوش پایین بروند.”

اما این دستگاه‌ها به لطف دو تأییدیه اخیر سازمان غذا و دارو (FDA) برای استفاده گسترده‌تر، می‌توانند به زودی در دست افراد بسیار بیشتری قرار گیرند. آزمایشگاه Abbott این هفته اعلام کرد که تاییدیه فدرال را برای دو CGM بدون نسخه، از جمله یکی برای افراد بدون دیابت، دریافت کرده است.

استفاده از CGM در حال حاضر در حال افزایش است، و لکه های برجسته بازو به راحتی در رفت و آمدهای صبح در شهرهای بزرگ آمریکا قابل مشاهده است. اما کارشناسان می گویند که حتی اگر هیچ آسیبی ثابت نشده باشد، شواهد کمی برای خرج کردن هزینه های کلان – تا 300 دلار (240 پوند) در ماه – وجود دارد، مگر اینکه دیابتی باشید.

Abbott's Lingo، که یک CGM برای افراد بدون دیابت است، برای مصرف کنندگانی که می خواهند سلامت و رفاه خود را بهتر درک کنند و بهبود بخشند، عرضه می شود. این یکی از تنها دو دستگاه مورد تایید FDA بود در حال فروش و در دسترس در بریتانیا. فرآیند نظارتی FDA 510(k) دستگاه‌های پزشکی را از نظر ایمنی و کارایی ارزیابی می‌کند، اما ادعاهای بازاریابی بخشی از بررسی نیست.

یکی از سخنگویان ابوت به بی بی سی گفت: “درک سطح گلوکز بدن برای مدیریت متابولیسم کلیدی است تا بتوانید زندگی سالم تر و بهتری داشته باشید.”

ورزشکار Getty Images در CGMگتی ایماژ

بسیاری از کارشناسان می گویند هیچ مدرکی مبنی بر مفید بودن CGM برای کسانی که دیابت ندارند وجود ندارد

ابوت گفت صاف کردن منحنی های گلوکز می تواند به بهبود انرژی، خلق و خو و خواب کمک کند و به تحقیقاتی اشاره کرد که تأثیر افزایش گلوکز بر سلامت کلی و نقش CGM ها در نظارت بر آنها را نشان می دهد.

جامعه پزشکی نسبت به چنین ادعاهایی بدبین است، اما کارشناسان در یک چیز اتفاق نظر دارند: CGM ها مراقبت از برخی افراد مبتلا به دیابت را تا حد زیادی بهبود بخشیده است.

دیابت نوع 1 زمانی است که لوزالمعده تولید انسولین را متوقف می کند، بنابراین نیاز به تزریق منظم است. دیابت نوع 2 شایع تر است و زمانی رخ می دهد که سلول های بدن در برابر انسولین مقاوم می شوند، بنابراین برای حفظ سطح گلوکز خون در محدوده طبیعی به مقدار بیشتری نیاز است. معمولاً می توان با دارو، رژیم غذایی، ورزش و نظارت دقیق آن را کنترل کرد، اگرچه برخی انسولین مصرف می کنند. به طور سنتی، بیماران دیابتی سطح قند خون خود را با آزمایش های انگشتی کنترل می کردند، اما CGM ها می توانند به افراد مبتلا به دیابت در زمانی که سطح قند خون آنها به طور خطرناکی بالا یا پایین است و زمانی که نیاز به تزریق انسولین است، هشدار دهند.

اما بسیاری از کارشناسان می گویند که در واقع هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد CGM ها سلامت افرادی را که دیابت ندارند بهبود می بخشد. آنها اصرار دارند که این دستگاه ها در بهترین حالت باعث حواس پرتی می شوند و در بدترین حالت می توانند منجر به تثبیت های خطرناک شوند.

روند رو به رشد است

CGM یک تجارت بزرگ است. رهبران بازار تخمین می زنند که فروش جهانی در چهار سال آینده به 20 میلیارد دلار خواهد رسید.

در اوایل سال جاری، FDA فروش یک CGM بدون نسخه ساخته شده توسط Dexcom را تایید کرد که برای بیماران دیابتی نوع 2 که از انسولین استفاده نمی‌کنند اما می‌خواهند از آزمایش‌های منظم انگشت خودداری کنند، طراحی شده است. و برخی از استارت‌آپ‌های جدید CGM، مانند Signos، Nutrisense و Levels Health، اکنون دستگاه‌های تجویزی را به عنوان ابزاری برای تقویت انرژی، خلق و خو و متابولیسم می‌فروشند.

این دستگاه ها در برخی از زمینه های سلامت، تندرستی و ورزش محبوب می شوند.

عبدی ناگی دونده هلندی که در بازی های المپیک پاریس شرکت خواهد کرد. اوایل این هفته به رویترز گفت که CGM پوشیده است سعی کنید انرژی موجود بدن خود را بهتر ردیابی کنید.

گتی عبدی ناگی دونده هلندی برنده ماراتن روتردام 2022 شدگتی

به گزارش رویترز، عبدی ناگی، دونده ماراتن هلندی، در ماراتن 2022 روتردام CGM خواهد پوشید.

دیگران، از جمله برخی در دانشگاه، نیز به اثرات گلوکز بر سلامت متابولیک ابراز علاقه کرده اند.

نیک نورویتز، 28 ساله، که از دانشگاه آکسفورد با مدرک دکترا در رشته تغذیه فارغ التحصیل شد و اکنون چهارمین سال خود را در دانشکده پزشکی هاروارد می گذراند، گفت که فکر می کند CGM ها می توانند ابزار قدرتمندی باشند زیرا گلوکز “محرک آن چیزی است که در بدن شما با هورمون ها اتفاق می افتد. ” .

او استفاده از آنها را در هاروارد مطالعه کرد و گفت که از تحقیقات بیشتر در این زمینه استقبال می کند.

آقای نورویتز گفت که او معتقد است که در دراز مدت، تغییرات هورمونی مرتبط با افزایش مکرر گلوکز ممکن است اثرات منفی از جمله افزایش چربی ایجاد کند.

اما، او افزود، گلوکز تنها یک شاخص است و نباید همه تصمیمات بهداشتی را تعیین کند.

او گفت: «برای روشن شدن، فکر نمی‌کنم اگر یک انبه بخورید و قند خونتان بالا برود، برایتان «بدتر» از این است که یک بشقاب بیکن بخورید.

علاقه به اینکه چگونه CGM ها می توانند به شما در تغییر رژیم غذایی کمک کنند در برخی از گوشه های اینترنت نیز شکوفا شده است. بسته به الگوریتم شما، جستجوی نمایشگرهای گلوکز در TikTok یا Instagram می‌تواند شما را به ده‌ها گواهی از تأثیرگذاران سلامت و تندرستی که از مزایای این فناوری پشتیبانی می‌کنند، هدایت کند.

یکی از این تأثیرگذاران، بریتنی بوچارد، که یک استارتاپ خاص CGM را در TikTok خود تبلیغ کرد و به دنبال کنندگانش کد تخفیف ارائه داد، گفت که پوشیدن CGM به او کمک کرد رژیم غذایی خود را برای کاهش افزایش گلوکز تنظیم کند. زمانی که مردم دستگاهی را از لینک او خریدند، کمیسیون وابسته دریافت کرد.

خانم بوچارد، مربی بهداشت 41 ساله در لس آنجلس، می‌گوید: «می‌توانستم تفاوت فوری در انرژی، خواب و مه مغزم ببینم.

بریتنی بوچارد بریتنی بوچارد، مربی بهداشت، با CGM خود عکس می گیردبریتنی بوچارد

بریتنی بوچارد، اینفلوئنسر، گفت که پس از استفاده از CGM رژیم غذایی خود را تنظیم کرده است

به نظر او، CGM به او نشان داد که بدنش “متاسفانه بسیار، بسیار به کربوهیدرات ها… حتی میوه ها” حساس است و به یاد می آورد که خوردن آناناس باعث می شود او احساس “عصبی” و بیماری کند.

اگر بلغور جو دوسر بخورم تا یک ساعت دیگر خسته می شوم.

راه حلی در جستجوی مشکل

اما در حالی که برخی از محققان و کسب‌وکارها استدلال می‌کنند که CGM می‌تواند برای افراد عادی سود زیادی داشته باشد، بسیاری در جامعه علمی با استناد به فقدان شواهد شک دارند.

افزایش گلوکز یکی از نشانه‌های دیابت است نه علت. – گفت: دکتر نیکولا هس، محقق و متخصص تغذیه آکسفورد. او گفت “هیچ فایده ای” برای CGM برای کسانی که دیابت ندارند وجود ندارد.

او به بی بی سی گفت: «معمولاً شما یک مشکل را شناسایی می کنید و راه حلی برای رفع آن ارائه می کنید. “عقب است. مثل این است که ما این فناوری را داریم، حالا فقط باید گروهی از مردم را پیدا کنیم که بتوانیم متقاعد کنیم که به این فناوری نیاز دارند.»

یکی از مشکلات کلیدی که کارشناسان به آن اشاره می کنند این است که یافتن اطلاعات زیادی در مورد اینکه قند خون در افراد بدون دیابت چگونه است، به طرز شگفت آوری سخت است. این امر درک نتایج انسانی را دشوار می کند.

و سطح قند بیشتر افراد با میوه ها افزایش می یابد – گروهی از غذاهای غنی از ویتامین ها و مواد مغذی – اما این دلیلی برای توقف خوردن آنها نیست.

دکتر اتان وایس، متخصص قلب و عروق در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، موافق است که شواهد کمی وجود دارد که نظارت بر سطح گلوکز در افراد بدون دیابت می تواند به طور قابل توجهی سلامت آنها را بهبود بخشد.

من تحقیقاتی را می شناسم که نشان می دهد می توانید رژیم غذایی خود را تغییر دهید و افزایش گلوکز را کاهش دهید. من از هیچ مطالعه ای که این را نشان می دهد آگاه نیستم [tracking glucose] در واقع کار مفیدی را به شکل قابل توجهی انجام می دهد، مانند کاهش خطر ابتلا به بیماری. فکر می‌کنم بیشتر فداییان هستند که به آن اعتقاد دارند.»

اما، دکتر ویس افزود، او همچنین از هیچ تحقیقی که نشان دهد CGM ها مضر هستند، آگاه نبود.

دیگران، از جمله دکتر هس، گفتند که احتمال آسیب بسیار واقعی است. ردیاب‌هایی مانند CGM ما را تشویق می‌کنند که به‌جای تمرکز بر بلوک‌های سازنده سلامت – چیزهایی مانند ورزش منظم و رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، بر روی جزئیات معیارهای ناقص تمرکز کنیم. و در بدترین حالت ممکن است مشکلات جدیدی مانند اختلال در غذا خوردن ایجاد کنند.

او می‌گوید: «من نگران هستم که به جای انجام کارهای ساده برای بهبود سلامتی، زمان صرف غذا را به آزمایش‌های علمی تبدیل کنیم.

“فقط احساس می کنم که مردم به نوعی معنای زندگی را فراموش کرده اند.”

دیدگاهتان را بنویسید