امسال جشن عید فطر خاموش است


من از سال 1976 هر سال یک قوچ را ذبح کرده ام، اما امسال نمی توانم، فقط نمی توانم.

مانند بسیاری از مسلمانان نیجریه که حدود 100 میلیون تخمین زده می شود، ملام کبیرو تودون وادا، 78 ساله، به دلیل بحران هزینه های زندگی، عید قربان را طبق معمول جشن نمی گیرد.

مسلمانان در سراسر جهان به طور سنتی در عید قربان یک قوچ یا حیوان دیگری را ذبح می کنند تا به یاد آوری آمادگی حضرت ابراهیم برای قربانی کردن پسرش به دستور خداوند باشد.

از این گوشت برای تهیه یک جشن بزرگ برای تمام اعضای خانواده استفاده می شود و دوستان و همسایگان به دیدار یکدیگر می روند و غذای تهیه شده توسط هر خانواده را می خورند.

روحانیون نیز توصیه می کنند که مقداری از گوشت بین فقرا و نیازمندان توزیع شود.

وادا به بی‌بی‌سی در کانو، بزرگترین شهر نیجریه در شمال با اکثریت مسلمان گفت: «در سال‌های گذشته حداقل یک قوچ را می‌توانستم بخرم، اما هنوز هرگز به این بی‌رحمی نبوده است.

نیجریه در حال حاضر بدترین بحران اقتصادی خود را در یک نسل تجربه می کند که منجر به سختی و خشم گسترده شده است.

تورم سالانه – متوسط ​​نرخ رشد قیمت – اکنون بیش از 30 درصد است، بالاترین نرخ در نزدیک به سه دهه اخیر. غذا حتی گران تر شد – 50٪.

یک قوچ معمولی اکنون به قیمت 100000 نایرا (50 پوند؛ 63 دلار) به فروش می رسد که از دسترس بسیاری خارج است.

یکی دیگر از نیجریه ای ها، Mallam Auwal Yakasai، 66 ساله، گفت که تنها راهی که می توانست برای عید امسال جانوری را بکشد، یافتن یک دوست و تقسیم هزینه است.

«ما یک شتر داریم تا هر دویمان با هم برش بزنیم.

این برای بسیاری از مردم بسیار سخت است و برای برخی این ترتیب تنها راهی است که می توانند اهدا کنند.”

روحانی مسلمان ادریس گاربا ساکوتا به بی بی سی گفت که ذبح قوچ، بز یا شتر در روز عید یکی از محبوب ترین کارهایی است که یک مسلمان می تواند برای خداوند انجام دهد.

اسلام منشأ ذبح حیوانات در روز عید را به حضرت ابراهیم می‌رساند که در خواب دید و می‌خواست پسرش را قربانی کند، قبل از اینکه خداوند با قوچی مداخله کند و به جای آن قوچ را ذبح کرد. از آن زمان، این یک عمل مذهبی شده است.»

کشیش گفت: “برای گاوها و شترها، تا هفت نفر می توانند پول پس انداز کنند، با هم بخرند و ذبح کنند – اسلام این اجازه را می دهد.”

اما برای بسیاری از مسلمانان و دیگر نیجریه ای ها، اولویت اصلی در حال حاضر غذای اصلی است، نه دام، که برخی آن را لوکس می دانند.

شمسو محمد، 54 ساله، گفت که حتی اگر کسی به او پول بدهد تا دام بخرد، او تمایل بیشتری به خرید مواد غذایی ارزان‌تر برای انبار کردن خانه‌اش دارد.

«ذبح آن گونه که اسلام می گوید برای صاحبان امر واجب نیست. برای کسانی که توانایی پرداخت آن را ندارند، لازم نیست.

در آستانه عید گوشت گوسفندی، بازارها معمولا پر از مردمی است که انتخاب می کنند کدام حیوان را بخرند و به خانه ببرند. معمولاً مردم در انتخاب بزرگترین و چشمگیرترین حیوان افتخار می کنند.

اما امسال کاملا متفاوت است.

ابراهیم بالارابه وامبای از طریق فروش قوچ امرار معاش می کند و معمولاً تمام سال او به عید اختصاص دارد.

او می گوید بازار امسال بسیار متفاوت است.

سال گذشته 15 رام فروختم و امسال فقط 7 رام فروختم.

دولت نیجریه می گوید تمام تلاش خود را برای تغییر اقتصاد انجام می دهد.

حدود 15 میلیون خانواده فقیر ماهانه 25000 نایرا (16 دلار، 13 پوند) پول نقد دریافت می کنند، اما این روزها این مبلغ خیلی دور نیست.

با بازگشت میلیون‌ها مسلمان نیجریه از حضور در مساجد، بسیاری از آنها برای بهبود اوضاع دعا می‌کنند تا تا سال آینده نه تنها حیوانات را ذبح کنند، بلکه بتوانند لباس‌های نو نیز بخرند.

دیدگاهتان را بنویسید