جردن باردلا می تواند در 28 سالگی نخست وزیر فرانسه شود. اما او واقعا کیست؟


پا هیو شوفیلد، خبرنگار فرانسه

تصویر Getty Images توسط جردن باردلا پردازش شده استگتی ایماژ

فرانسوی ها واقعا دوست دارند بدانند جردن باردلا واقعی کیست.

این سوال زمانی جالب بود که آقای باردلا رئیس جمهور بزرگترین حزب کشور، اتحادیه ملی راست افراطی (RN) بود.

اکنون که آشکارا از او به عنوان نخست وزیر آینده کشور صحبت می شود، این موضوع به یک موضوع داغ تبدیل شده است.

در دو هفته دیگر، این کشور انتخابات زودهنگام برگزار می کند که امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور، پس از تحقیر شدن وی توسط RN در انتخابات یکشنبه گذشته اتحادیه اروپا، فراخوان داده است.

اگر RN بعد از دور دوم 7 جولای یک پیروزی بزرگ دیگر به دست آورد، ماکرون چاره ای جز دادن فرصتی برای رهبری به او نخواهد داشت. و اگر این اتفاق بیفتد، آقای باردلا، که رهبری حزب را با مارین لوپن شریک است، انتظار می رود به عنوان نخست وزیر منصوب شود.

همه فرانسوی‌ها اصول اولیه آقای باردلا و رشد چشمگیر او را از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان بیکار در حومه شمالی پاریس به لوپن تحت حمایت و رئیس حزب می‌دانند.

آنها می دانند که او به طرز مضحکی جوان است، تنها 28 سال دارد، اما در این روزگار که تجربه دیگر اهمیت چندانی ندارد، اهمیت کمتری به نظر می رسد. رئیس جمهور فعلی تنها 46 سال دارد و نخست وزیر 35 سال دارد.

آنها می دانند که او همیشه مرتب است، خوب صحبت می کند، فوق العاده قابل ارائه است.

اما اینکه او چه فکر می کند، از نظر ایدئولوژیک کجا ایستاده است، چه نوع فردی است – این ناشناخته است. فرانسوی‌ها حس مشخصی دارند که شخصی که می‌بینند بسته است. بسته بندی خوبی دارد، اما محتویات آن یک راز باقی مانده است.

مارین لوپن و جردن باردلا روی صحنه هستند

پتانسیل جردن باردلا به سرعت توسط مارین لوپن شناسایی شد

نسخه رسمی آقای باردلا – نسخه روی برچسب – مربوط به مرد جوانی است که در یک ملک فقیر نشین در سنت سن دنیس بزرگ شد و پس از زندگی با بلای مواد مخدر، فقر، بی قانونی و مهاجرت بی رویه، به این باور رسیدند که فقط جناح راست جوابی دارد.

این «le story-telling» است، یک وام‌گیری فرانسوی از دنیای بازاریابی.

همانطور که خودش گفته است: «من به خاطر همه چیزهایی که در آنجا تجربه کردم، در سیاست هستم. به طوری که برای تمام فرانسه عادی نمی شود. زیرا آنچه در آنجا اتفاق می افتد غیرعادی است.»

حقیقت ظریف تر است. آقای باردلا در واقع توسط مادر مجردش، لوئیز، در سیت گابریل-پری در سنت دنیس بزرگ شد، بنابراین تجربه او به اندازه کافی واقعی است. پدر و مادرش هر دو ایتالیایی تبار هستند و پدرش یک مادربزرگ الجزایری داشت.

اما پدر آقای باردلا، اولیویه، که زمانی که جردن خیلی جوان بود به آنجا نقل مکان کرد، یک مشروب فروش و نسبتاً ثروتمند بود. او در شهر حومه ای مونت مورنسی زندگی می کرد. و آقای باردلا به نزدیکترین مدرسه دولتی نرفت، بلکه به یک موسسه کاتولیک نیمه خصوصی که در میان طبقه متوسط ​​محبوبیت داشت، رفت.

پیر استفان فورت، نویسنده بیوگرافی انتقادی از رئیس جمهور RN گفت: “باردلا جوان در دو طرف مسیر ایستاده بود.”

برای نمایه اخیر در لوموند، نویسندگان به سنت دنیس بازگشتند تا دوستان و آشنایان آقای باردلا جوان را پیدا کنند.

آنها متوجه شدند که او آثار کمی از خود به جای گذاشته است. دوستان مختلط به یاد آوردند که او از طرفداران بازی های ویدیویی است و یک کانال یوتیوب راه اندازی کردند تا در مورد آخرین نسخه ها صحبت کنند. آنها به یاد آوردند که او در 16 سالگی کلاس های سوادآموزی را برای مهاجران پس از ساعت کاری در لیسه خود تدریس می کرد. اما آنها به یاد نمی آورند که او علاقه خاصی به سیاست جناح راست داشته باشد.

شانتال شاتلین، معلم لیسه او به لوموند گفت: «تئوری من این است که او به جهان سیاسی نگاه کرد و متوجه مکانی شد که در آن شانس بیشتری برای بالا رفتن از نردبان وجود داشت.

آقای باردلا در 17 سالگی به حزب پیوست و رشد او سریع بوده است. این اتفاق به این دلیل رخ داد که او بخشی از حلقه نزدیک خانم لوپن شد.

بخش عمده ای از RN حول روابط شخصی و وفاداری قبیله ای عمل می کند، همانطور که زمانی که پدر خانم لوپن، ژان ماری، رهبری حزبی را که در آن زمان به نام جبهه ملی (FN) شناخته می شد، انجام داد. آقای باردلا دوست پسر دختر یکی از کارمندان قدیمی FN به نام فردریک شاتیون شد.

جردن باردلا با دست در حال دعا

جردن باردلا در 17 سالگی به جبهه ملی پیوست

چند روز پس از ملاقات با لوپن در سال 2017، او او را به عنوان سخنگوی حزب منصوب کرد. در سال 2019، او از او خواست تا در انتخابات پارلمان اروپا که RN برنده شد، فهرست نامزدهای حزب را رهبری کند. او عضو پارلمان اروپا شد. سپس در سال 2022 او را رئیس حزب کرد.

به گفته پاسکال هومو، مربی رسانه‌ای که به مدت چهار سال با آقای باردلو کار کرده است، خانم لوپن بلافاصله دید که چگونه این مرد جوان – با داستان ایده‌آلش از مصیبت‌های خانه‌نشینی – برای مهمانی مفید خواهد بود. او را “شیر توله” نامید.

اما آقای هومو از تمجید از خود آقای باردلا فاصله زیادی دارد. این دو پس از مشاجره بر سر پول از هم جدا شدند، بنابراین شهادت او باید با احتیاط برخورد شود. اما امروز او رهبر RN را محصول روابط عمومی خالص می نامد.

او یک پوسته خالی بود. از نظر محتوا، چیز زیادی وجود نداشت.» آقای گومائو گفت. «او زیاد نمی خواند. او علاقه ای نداشت. او به سادگی عناصر زبانی را که تفنگداران دریایی به او داده بودند جذب کرد.»

آقای هیوم گفت که او ماه ها تلاش کرده است تا آقای باردلا حالت سفت خود را بشکند و به طور طبیعی لبخند بزند. من باید سایبورگ را انسانی می کردم. وظیفه من این بود که افرادی را که در غیر این صورت از او متنفر بودند مجبور کنم بروند، «آره! او برای یک فاشیست خوب است!”

زندگی‌نامه‌نویس پیر استفان فورت یکی دیگر از منتقدان آقای باردلا است که می‌گوید محتوای کمی پشت ظاهر خوب وجود دارد.

“او یک آفتاب پرست است. این کاملاً با محیط سازگار است.” و او یک فرصت طلب مزمن است. هیچ ایدئولوژی در آنجا وجود ندارد. او یک استراتژی خالص است. او احساس می کند باد از کجا می وزد و زود به آنجا می رسد.»

در واقع، شناسایی آقای باردلا با هر یک از طوایف یا طوایف سیاسی مختلف RN غیرممکن است. او در مقاطع مختلف با جناح «اجتماعی»، متمرکز بر فقرا و ساختن مسکن اجتماعی، و جناح «هویت» با تأکید بر نژاد و حفظ فرهنگ فرانسوی بود. اما بیشتر جایی می رود که خانم لو پنگ می رود.

او مانند او و حزب به عنوان یک کل، موضعی کلی دارد که حول یک واکنش سخت به جرم و جنایت و مهاجرت ساخته شده است و از “غرق شدن فرانسه از مهاجران” صحبت کرده است. اما وقتی صحبت از جزئیات می شود، پاسخ ها عمدا مبهم باقی می مانند.

امانوئل مکرون در جمع حاضران سخنرانی می کند

امانوئل مکرون فرانسه را با برگزاری انتخابات شوکه کرد

در کنار آقای باردلا، نمی توان محبوبیت او را انکار کرد. زنان جوان فکر می کنند او “زیبا” است و برای همه لبخند و سلفی دارد. اما برای مدتی تماشا کنید، خواهید دید که روال لبخند دوباره بیش از حد خودکار می شود.

و کمی گوش کنید و دوباره همان ترانه ها و فرمول ها را خواهید شنید.

در مناظره تلویزیونی اخیر با نخست وزیر گابریل آتال، آقای باردلا موضع خود را حفظ کرد، اما مشخص بود که چه کسی باهوش تر است. خوشبختانه برای آقای باردلا، آقای آتال با یک پوزخند دائمی مزیت خود را تضعیف کرد – دقیقاً همان نوعی اغماض که RN از آن تغذیه می کند.

برای خانم لوپن، شیر زن دارایی بزرگی بود و به او اجازه داد تا جذابیت حزب را بسیار فراتر از دسته بندی های اجتماعی سنتی گسترش دهد. آقای باردلا با عادت TikTok خود به وضوح با جوانان ارتباط برقرار می کند. او مرتباً ویدیوهای کوتاهی از خود (که توسط یک شرکت رسانه ای بسته بندی شده است) برای 1.3 میلیون دنبال کننده خود پست می کند.

همچنین در بین فارغ التحصیلان، بازنشستگان و شهرنشینان رتبه خوبی دارد – بخش هایی که در گذشته در برابر RN ها مقاومت نشان داده اند.

اما هنوز پاسخی برای این سوال وجود ندارد. آیا جذابیت او فقط نتیجه ارتباطات درخشان است یا او مردی است که امکانات مناسبی برای اداره کشور دارد؟

او 28 سال سن دارد، هرگز به دانشگاه نرفته است و تجربه ای در مدیریت دولتی ندارد. او هرگز خارج از RN به جز یک ماه در تابستان در شرکت پدرش کار نکرد. تا همین اواخر، این امر غیرقابل تصور بود که او به عنوان نخست وزیر فرانسه منصوب شود.

اما آیا قوانین قدیمی همچنان اعمال می شود؟

بی بی سی در عمق وب سایت و برنامه جدید خانه برای بهترین تجزیه و تحلیل و تخصص از بهترین روزنامه نگاران ما است. تحت یک نام تجاری متمایز جدید، ما دیدگاه‌های تازه‌ای را برای شما به ارمغان می‌آوریم که مفروضات و گزارش‌های عمیق در مورد بزرگترین مسائل را به چالش می‌کشد تا به شما کمک کند دنیای پیچیده را درک کنید. و ما محتوای فکر برانگیز را از BBC Sounds و iPlayer نیز به نمایش خواهیم گذاشت. ما از کوچک شروع می کنیم، اما بزرگ فکر می کنیم، و می خواهیم بدانیم که شما چه فکر می کنید – می توانید با کلیک کردن روی دکمه زیر، بازخورد خود را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید