حداقل 14 زائر در گرمای شدید جان باختند


مقامات عربستان سعودی اعلام کردند که دست کم 14 شهروند اردنی در جریان سفر حج در عربستان سعودی بر اثر گرمای شدید جان خود را از دست داده اند.

وزارت خارجه اردن اعلام کرد که 14 نفر از شهروندان این کشور “در اثر سکته خورشیدی به دلیل گرمای شدید” جان خود را از دست داده اند و 17 نفر دیگر مفقود شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هلال احمر ایران کشته شدن 5 زائر ایرانی را تایید کرد، اما نحوه مرگ آنها را مشخص نکرد.

مقامات اردنی گفتند که جستجو برای یافتن مفقودان ادامه دارد.

وزارت خارجه اردن در بیانیه‌ای اعلام کرد که با مقامات سعودی در مورد مراحل دفن یا انتقال اجساد متوفیان مطابق با خواست خانواده‌هایشان هماهنگ می‌شود.

حج یکی از بزرگترین مراسم دسته جمعی در جهان است. به گفته مقامات سعودی، امسال بیش از 1.8 میلیون زائر در این مراسم شرکت می کنند.

اما سابقه بلایای مرگبار از جمله ازدحام و آتش سوزی چادرها را دارد. اما در اکثر سال ها مشکل اصلی به دلیل گرمای شدید به وجود می آید.

دمای هوا در این هفته به بالای 46 درجه سانتیگراد (114.8 فارنهایت) رسیده است که بسیاری از مراسم پیاده روی و بیرون از خانه را به خصوص برای افراد مسن دشوار می کند.

ایمن غلام، رئیس مرکز ملی هواشناسی عربستان هفته گذشته هشدار داد: آب و هوای پیش بینی شده برای حج امسال به طور متوسط ​​1.5 تا 2 درجه افزایش دما را نشان می دهد. [Celsius] بالاتر از حد معمول در مکه و مدینه.'

این دو شهر در کانون زیارت پنج روزه حج قرار دارند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گزارش داد که یک مرکز پزشکی در نزدیکی کوه عرفات 225 مورد استرس گرمایی را ثبت کرده است.

نران خان، یک زائر کانادایی به خبرگزاری فرانسه گفت: «از نظر جسمی خسته کننده است، اما بسیار معنوی است.

او افزود که در طول برخی از مراسم در “نوعی وضعیت گرمازدگی” بود.

زیارت روز چهارشنبه پایان می یابد. مقامات سعودی می گویند که مناطق تحت کنترل آب و هوایی بسیاری را به عنوان بخشی از اقدامات برای کاهش دما ایجاد کرده اند. آنها آب توزیع می کنند و به زائران توصیه می کنند که چگونه از خود در برابر آفتاب محافظت کنند.

وزارت بهداشت عربستان همچنین با صدور توصیه‌ای از زائران خواست در ساعات 10 صبح تا 16 بعدازظهر در گرمترین ساعات روز در هوای آزاد نباشند و در هوای آزاد نباشند.

حداقل 240 نفر در سال گذشته جان خود را از دست دادند. و در نتیجه بدترین حج، ازدحام مرگبار در سال 2015، بیش از 2000 نفر جان باختند.

دیدگاهتان را بنویسید