پدر آویچی در مورد میراث پسرش، سلامت روانی و گناه بازمانده


Getty Images Avicii اجرا می کندگتی ایماژ

خانواده برگلینگ از مردم می خواهند که تیم، پسرشان را با نام مستعار Avicii بشناسند

در 20 آوریل 2018، جهان فوق ستاره موسیقی، دی جی آویسی را از دست داد. او در سن 28 سالگی در حالی که در تعطیلات در عمان بود به طرز غم انگیزی جان خود را از دست داد.

برای کلاس برگلینگ، او پسرش تیم را از دست داد.

کلااس برگلینگ در یک تماس ویدیویی صمیمانه و بسیار شخصی می گوید: “من هر دقیقه دلم برایش تنگ می شود.” “البته من هر روز با او صحبت می کنم. اما، – مکث می کند، – اعتراف می کنم، گاهی اوقات با او قهر می کنم. چرا این کار را کردی؟ چرا ما را ترک کردی؟”

آویسی به همان سرعتی که سینت های خشن در سطوح خشن خود مشهور شد.

موفقیت سال 2011، با نمونه‌ای شاد از آهنگ “احساس خوب” اتا جیمز، این سوئدی 22 ساله را به سوپراستار پاپ رساند.

طی پنج سال بعد، زمانی که موسیقی رقص کلوپ به ژانر فراگیر معروف به EDM تبدیل شد و Levels سرود آن بود، آویسی به بلوند استخوان گونه بلندش تبدیل شد و طبق گزارش ها، شبی 250000 دلار (180000 پوند) در تور کسب می کرد.

اما در 26 سالگی از کنسرت کناره گیری کرد. او در یادداشتی شخصی برای هواداران، به سلامت جسمی و روحی خود اشاره کرد، بدون اینکه جزئیاتی از مبارزات خود را که شامل اضطراب، پانکراتیت، اعتیاد به الکل و مسکن می‌شد، بیان کند.

تیم علیرغم یک دوره بهبودی – ساختن موسیقی به دور از کانون توجه – به مبارزه با شیاطین درونی خود در جستجوی پاسخ های وجودی در مورد زندگی خود ادامه داد. دو سال بعد تاریکی در آخرین زمان مرگبار او را فرا گرفت.

Björn Terring/Avicii Music AB Avicii پشت عرشه روی صحنهبیورن تورینگ/Avicii Music AB

اکنون خانواده او از مردم می خواهند که تیم را فراتر از کانون توجه ها بشناسند و یک کتاب تصویری برای احترام به میراث او منتشر کنند. این بخشی از تلاش خانواده از طریق بنیاد تیم برگلینگ است که به یاد او در سال 2019 تأسیس شد تا گفت‌وگویی درباره بحران سلامت روان در میان جوانان آغاز کند.

کلاس که با دقت تصاویری از دوران کودکی تیم تا زندگی او به عنوان یک سوپراستار را تهیه کرده است، توضیح می دهد: «ما می خواهیم به مردم کمک کنیم فراتر از شهرت آویسی را ببینند. به همین دلیل آلبوم پس از مرگ او را «تیم» نامیدیم.»

کلاس با تأمل در ارتباط عمیقی که طرفداران هنوز احساس می‌کنند، گواه آن هزاران نامه و یادبودی است که در وب‌سایت او ارسال شده است، می‌گوید: «تیم برای جوانان ارزش زیادی داشت – موسیقی او، اشعار او، شخصیت او.

“ابتدا متوجه نشدم چرا، اما بعد یکی از طرفداران گفت: “تیم واقعی بود.” فهمیدم. بسیاری از جوانان با آن اصالت، صداقت و سختی های آن ارتباط دارند.”

ستاره هزاره

تیم هزاران سال با انتشار آهنگ‌هایی در اینترنت به شهرت رسید. او در سال 2008 نام Avicii را برگزید که اشاره ای به سطوح بودایی جهنم پس از کشف نام خود در MySpace بود.

او که پس از برنده شدن در یک مسابقه استعدادیابی توسط دی جی رادیو بی بی سی 1 امضا شد، با ارسال پستی در انجمن خود توجه دی جی لیدبک لوک را به خود جلب کرد.

اما تیم از دوران جوانی با اضطراب دست و پنجه نرم می کرد، اغلب افکار فاجعه بار داشت و می ترسید که سرطان داشته باشد. مصرف حشیش منجر به ترس از جنون، تجزیه و غیرواقعی شدن شد.

کلاس به یاد می آورد که تیم در نوجوانی «سوالات هویتی» شدیدی داشت. پس از چندین جلسه با یک روانشناس، تیم بهتر شد. با این حال، این تور اضطراب او را تشدید کرد.

یک پیام متنی در بیو 2021 تیم نگرانی کلاس را آشکار کرد: «سلام تیم، امیدوارم برای این تور بزرگ با کنسرت های هر روز به اندازه کافی الهام گرفته باشید. شما باید کمی مکث کنید و نفس بکشید، اما این انتخاب شماست. بوسه ها و آغوش ها. پیرمرد.”

مشغله کاری تاثیر خودش را گذاشت. در حالی که Levels قبل از انتشار رسمی، نزدیک به 20 میلیون بازدید در یوتیوب به دست آورد، تور تیم شامل اجراهایی در سراسر ایالات متحده، نیوزیلند، استرالیا و آسیا بود که اغلب در یک روز چندین کنسرت در شهرهای مختلف اجرا می کردند.

Cim Ek/Avicii Music AB Avicii در محاصره مردم، ظاهراً در یک کلوپ شبانهCim Ek/Avicii Music AB

پدر آویچی عکس‌هایی را که قبلاً ندیده‌اند در کتابی منتشر می‌کند

تیم برای آرام کردن اعصابش به الکل روی آورد. او در مستند Avicii: True Stories گفت: “من یک درمان جادویی پیدا کردم: فقط چند نوشیدنی قبل از ادامه دادن بنوشید.” این اعتیاد با سفر بیشتر شد، گفتن GQ در سال 2013: “سفر، زندگی در چمدان، رسیدن به این مکان، الکل رایگان همه جا.”

در سال 2012، او یک تور 26 روزه در ایالات متحده را آغاز کرد که باعث درد شکم ناشی از نوشیدن الکل شد، که منجر به بستری شدن در بیمارستان و تجویز داروهای مخدر برای بدتر شدن پانکراتیت شد، که چرخه ای از مشکلات سلامتی و اعتیاد را آغاز کرد.

سال بعد در استرالیا، پانکراتیت او بازگشت، اما او از برداشتن کیسه صفرا خودداری کرد تا از لغو خرمای بیشتر جلوگیری کند و دوباره برای او مواد افیونی تجویز شد. آپاندیس او در نهایت ترکید و مجبور به جراحی شد.

این کلاس بر نیاز به تغییر سیستماتیک در صنعت موسیقی تاکید می کند، اما سعی می کند از اتهامات فردی اجتناب کند.

“من هنوز اینطور فکر می کنم [record] برچسب ها، تورها، نمایندگان و مدیران واقعاً باید گواهینامه رانندگی داشته باشند تا نشان دهند که مناسب هستند. او مدعی است که باید با هنرمندان اینگونه رفتار کرد.

در حالی که او برخی تغییرات مثبت را از زمان مرگ تیم تصدیق می کند، و خاطرنشان می کند که “مدیران اصلی برچسب سوئدی امروز دانش بیشتری دارند”، او تأکید می کند که اقدامات جامع تری برای اطمینان از رفاه هنرمندان مورد نیاز است.

گناه بازماندگان

مشکلات سلامتی تیم با موفقیت تجاری او (که اکنون نامزد جایزه گرمی شده) همزمان شد. اولین آلبوم او True، که صداهای کانتری را معرفی می کرد، موفق به تولید آهنگ هایی مانند Wake Me Up و Hey Brother شد.

تا سال 2015، وضعیت روانی او به دلیل مصرف قرص، فوران خشم و رفتارهای نامنظم بدتر شد. علیرغم اینکه قول داده بود آلبوم دومش Stories بهتر باشد، مشکلات او منجر به تاخیر، پوچ گرایی روی صحنه و درگیری با پاپاراتزی ها شد.

آن تابستان، کلاس و مدیریتش می دانستند که باید کاری انجام دهند. با درمانگر، آنها مداخله را در ایبیزا برنامه ریزی کردند. در مصاحبه با تایمز، کلاس گفت که احساس می کند به پسرش خیانت کرده است. می پرسم منظورش چیست و چشمانش خوب است.

“شما با فرزند خود روبرو هستید که مطلقاً هیچ ایده ای ندارد که قرار است چه اتفاقی بیفتد.” واکنش ناراحت کننده تیم آشکار بود. می بینید که او متوجه می شود که چیزی پشت سر او برنامه ریزی شده است.

کلاس Getty Images Bergling اجرا می کندگتی ایماژ

کلاس در کنسرت ادای احترام Avicii 2021 برای افزایش آگاهی سلامت روان اجرا می کند

کلاس می گوید، اما لازم بود. هیچ سوالی در مورد انجام آن وجود ندارد، اما رسیدن به آن آسان نیست.

تیم که همیشه سرسخت بود، با این فکر که با وجود کار بی پایانش مورد انتقاد قرار گیرد، گیج به نظر می رسید. پس از چندین ساعت مقاومت، او با بازتوانی موافقت کرد و به کلاس گفت: “چند ساعت پیش تصمیمم را گرفتم، اما فقط می خواستم شما را بررسی کنم.”

کلاس لبخند می زند و از “شجاعت” پسرشان احساس غرور می کند. پس از بازپروری، تیم برای فرار از آنچه که او آن را “ماشینی که آویچی بود” می نامید تلاش کرد و از همکاری با مدیرش دست کشید.

Hillergen Andreas/Aftonbladet/IBL Bildbyrå Avicii پدر و مادر کلااس و بازیگر آنکی لیدن پشت سر او روی صحنه در سال 2016 ایستادند.Hillergen Andreas/Aftonbladet/IBL Bildbyrå

والدین آویچی، کلاس و هنرپیشه آنکی لیدن در سال 2016 پشت سر او روی صحنه ایستادند

مستند Avicii: True Stories که قبل از مرگش فیلمبرداری شد، تیم را در یک ساحل نشان می دهد که ظاهرا در آرامش است و دیگر در حال تور نیست. واقعیت خودکشی او باید به عنوان یک پس فیلمنامه تلخ اضافه می شد.

کلاس اعتراف می کند که غم و اندوه با این واقعیت تشدید می شود که “همسرم و خواهر و برادرهایش خوشحال بودند که او از بسیاری جهات پیشرفت کرده است.”

“ممکن است متناقض به نظر برسد، اما این طور بود – او داشت بهتر می شد.”

کلاس توضیح می دهد که احساس گناه برای بازماندگان “بسیار سنگینی” است و آنها اغلب می پرسند “چه اشتباهی انجام دادم؟” او اعتراف می کند که همانطور که درمانگران به او گفته اند، “بسیاری از اوقات کاری نمی توانید انجام دهید.”

“میراث 50 ساله”

این سردرگمی با از دست دادن، تأثیر فراگیر خودکشی را بر کسانی که پشت سر گذاشته‌اند و همچنین قربانیان فوری را برجسته می‌کند. کمک مالی این بنیاد از خط تلفن ملی جدید پیشگیری از خودکشی در سوئد حمایت کرده است و دولت در حال کار بر روی قانونی برای بررسی بهتر خودکشی ها است. این بخشی از برنامه 50 ساله کلاس برای ادامه میراث پسرش است.

در کنسرت ادای احترام، کلاس قول داد که خودکشی را در دستور کار سیاسی قرار دهد. ما سعی کردیم تا حد امکان جوانان و همچنین سیاستمداران را در آنجا جمع کنیم.» کلاس به یاد می آورد.

«یکی از تکان‌دهنده‌ترین لحظات، گروه بزرگ والدینی بود که روی صحنه رفتند و فرزندان خود را به دلیل خودکشی از دست دادند. لحظه بسیار قدرتمندی بود.”

Private/Avicii Music AB Avicii سوار بر اسب به سمت غروب آفتاب می رودخصوصی / Avicii Music AB

«مهمترین چیز این است که ننگی را که جوانان با آن مواجه هستند از بین ببریم. [With] او می‌گوید، یک دنیای جنگ‌زده و بی‌ثبات که با نسل بعدی روبروست، فکر می‌کنم اینجاست که می‌توانیم مفید باشیم.»

پس از مرگ تیم، ورزشگاه استکهلم به آویسی آرنا تغییر نام داد و کنسرت‌های Together for a Better Day به یاد او ادامه دارد.

کلاس با تأمل در مورد تأثیر ماندگار تیم، می‌گوید: «اگرچه او دیگر در میان ما نیست، او هنوز با ماست.»

Avicii: The Life and Music of Tim Bergling توسط Max Ström در 13 ژوئن منتشر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید