کارشناسان درباره خطرات گردشگری آتشفشانی هشدار می دهند


پا فریا اسکات-ترنر، اخبار بی بی سی

لیلا میچل لیلا و لویی برای عکس گرفتن در بالای کوه با دره پشتلیلا میچل

لیلا میچل در سال 2022 با دوست پسرش لوئیس مارتل از آتشفشان دیدن کرد.

در یکی از محبوب ترین نقاط توریستی آمریکای مرکزی، می توانید چند صد متر از گدازه های آتشفشانی در حال جوشیدن بایستید.

با هر توریستی در یک بار هاستل در آمریکای مرکزی ملاقات کنید، و به احتمال زیاد آنها به آتشفشان های دوقلوی آکاتنانگو و فوئگو رفته اند یا قصد رفتن به آن را دارند.

لیلا میچل، 23 ساله، که در سال 2022 از این سایت بازدید کرد، به یاد می آورد: «چیزی که بیشتر به یاد دارم صدای غرغر است. – پاشش عظیم گدازه های درخشان نارنجی. نفس گیر بود.”

افزایش اخیر فعالیت های آتشفشانی منجر به افزایش چشمگیر محبوبیت تورها شده است، اما آنها را نیز خطرناک تر کرده است.

متیو واتسون، استاد آتشفشان‌ها و آب و هوا در دانشگاه بریستول، می‌گوید: «تنها مسئله زمان است که کسی کشته شود.

گردشگران Getty Images ایستاده بودند و به Fuego نگاه می کردند، آتشفشانی که در پس زمینه دود می کند.گتی ایماژ

فوران های فوئگو را می توان از همسایه اش آکاتنانگو دید

آتشفشان های دوقلو در حومه آنتیگوا، شهری در مرکز گواتمالا قرار دارند.

بالا رفتن از آنها برای مسافرانی که از این کشور بازدید می کنند یک آیین در نظر گرفته می شود، و Fuego است که برای دیدن آن می آیند، زیرا این آتشفشان فعال می تواند 200 بار در روز فوران کند.

بسیاری از شرکت‌های تور از این شاهکار طبیعت استفاده می‌کنند و گروه‌ها را به طرز خطرناکی به دهانه جوشان Fuego نزدیک می‌کنند. مشخص است که برخی از آنها در فاصله 100 متری از لبه آن قرار دارند.

Getty Images خیابانی که از انبوه سنگ و خاکستر حکاکی شده و چندین خانه ویران شده استگتی ایماژ

فوران مرگبار در سال 2018 شهر سن میگل لوس لوتس را مدفون کرد

پروفسور واتسون قبلاً دانش‌آموزان را به سفری سالانه به Fuego می‌برد، اما در سال 2015 زمانی که این سفر شدیدتر شد متوقف شد. او می‌گوید: «آتش‌فشان‌شناس INSIVUMEH توصیه کرد که به آنجا نروید و ما از آن زمان به آنجا نرفتیم.

INSIVUMEH آژانس دولتی است که بر Fuego نظارت دارد. از سال 1999، 79 فوران بزرگ – به اصطلاح پاروکسیسم – ثبت شده است که بیش از 47 مورد از آنها پس از سال 2015 رخ داده است.

شش سال پیش، این افزایش فعالیت عواقب غم انگیزی داشت.

در 3 ژوئن 2018، یک فوران قدرتمند بیشتر مناطق اطراف را غافلگیر کرد. او تمام شهر سن میگل لوس لوتس را زیر خاکستر و سنگ دفن کرد.

Getty Images محلی ها به دنبال بقایای سان میگل لوس لوتس هستند که زیر خاکستر و سنگ مدفون شده بودند.گتی ایماژ

مردم محلی می گویند که فوران سال 2018 حدود 3500 نفر را کشته است

جاناتان دوگان پررو در آن روز با گروه توری که رهبری آن را برعهده داشت، از فوئگو به آکاتنانگو باز می گشت.

به یاد می‌آورم که یک فشار شنیدم. راهنمای ارشد گفت اتفاق بدی در شرف وقوع است… «فقط فرار کن».

گروه پیاده‌روی او در آن روز متشکل از ورزشکاران کالج بود که موفق شدند بدون آسیب به کمپ اصلی برگردند. او به خاطر می‌آورد: «می‌توانی احساس کنی که خاکستر و سنگ‌های کوچک با تو برخورد می‌کنند. این یکی از ترسناک ترین لحظات زندگی من بود.

آمار رسمی قربانیان این فوران 218 نفر بود، اما مردم محلی می گویند حدود 3500 نفر در آن روز مفقود شدند.

پروفسور واتسون می گوید که داده های سرشماری منسوخ شده این اختلاف و همچنین دشواری در شناسایی بقایای باقی مانده را توضیح می دهد.

علیرغم تجربه نزدیک به مرگ، جاناتان به صعود فوئگو ادامه داد و هفته ای دو یا سه گروه تور را به آتشفشان فعال هدایت می کند.

روبرتو مریدا، یک آتشفشان شناس در INSIVUMEH می گوید: «فعالیت فوران روزانه و تقریباً پیوسته ادامه دارد. این چیزی است که توجه گردشگران را به خود جلب می کند.»

با این حال، بسیاری از خطرات مرتبط با این تجربه سفر بسیار تبلیغ شده کاملاً بی اطلاع هستند.

دوست پسر لیلا، لوئیس مارتلوکس 23 ساله، با او از آتشفشان ها دیدن کرد. ما یک تکه کاغذ را امضا کردیم و از اینکه داریم زندگی خود را نقاشی می کنیم خندیدیم.

تنها پس از بازگشت آنها بود که مسافر دیگری درباره فوران سال 2018 به آنها گفت. لیلا گفت: “احمق بودم که متوجه نشدم چقدر می تواند بد باشد.”

از آنجایی که برای گردشگران ساخته شده است و این فقط یک اتفاق است، فکر کردم کاملاً ایمن است.

گردشگران لوئیس مارتلو به نزدیکی آتشفشانی در حال فوران که گدازه های قرمز-نارنجی را بیرون می زند، نگاه می کنند.لویی مارتل

Luis Martleux این عکس را در چند متری لبه Fuego گرفته است

شش سال پیش، پیاده روی بیش از هر زمان دیگری محبوب شد.

راهنماهای محلی تخمین می زنند که روزانه بین 200 تا 400 نفر از آتشفشان ها بازدید می کنند که در جمعه یا شنبه بیش از 1000 نفر از این آتشفشان ها بازدید می کنند.

مت هارتل یکی از اولین راهنمایان تور ماجراجویی بود که در سال 1998 فروشگاهی را در این منطقه راه اندازی کرد. او به یاد می آورد: «ما تنها مردم روی کوه خواهیم بود. اکنون هر روز هفته 30 شرکت دیگر وجود دارد.

گردشگری یک محرک اقتصادی بزرگ برای آنتیگوا به طور خاص و گواتمالا به طور کلی است. در سال 2018، صنعت گردشگری بیش از 838 میلیون پوند به خزانه این کشور آمریکای مرکزی کمک کرد.

و این کسانی هستند که گروه های راهنمای زندگی خود را به آتشفشان ها می رسانند که بیشتر در معرض خطر هستند، زیرا آنها زمان بسیار بیشتری را در منطقه خطر سپری می کنند.

مت هارتل می گوید: “بعضی از راهنمایان من نمی خواهند مردم را به آنجا ببرند.”

بنابراین، آیا جایگزینی وجود دارد؟

تراس‌های آکاتنانگو، دوقلوی خوابیده فوئگو، مناظری تماشایی از گدازه‌های فوئگو را ارائه می‌دهند.

همه تورها ابتدا به آکاتنانگو می روند و در کمپ اصلی آنجا استراحت می کنند. کسانی که به دنبال ماجراجویی هستند به Fuego ادامه می دهند.

Getty Images گردشگران در خیابان های آنتیگوا ازدحام می کنندگتی ایماژ

شهر همسایه آنتیگوا اغلب به عنوان توقفگاهی برای گردشگرانی که می خواهند از آتشفشان ها بالا بروند استفاده می شود.

پروفسور واتسون از اینکه گروه های تور به بازدید از آتشفشان فعال ادامه دادند گیج شد. با توجه به اینکه سکوی دید از تراس ها چقدر خوب است [of Acatenango] به نظر یک ریسک کاملا غیر ضروری است.»

INSIVUMEH روزانه بولتن هایی را به زبان اسپانیایی در فیس بوک، X و وب سایت خود منتشر می کند و در مورد خطر آسیب یا مرگ برای کسانی که خیلی به دهانه فوئگو نزدیک می شوند هشدار می دهد.

اما از آنجایی که صعود از Fuego غیرقانونی نیست، INSIVUMEH فقط می تواند در مورد خطرات هشدار دهد و هیچ قدرتی برای جلوگیری از رفتن بازدیدکنندگان به آنجا ندارد.

در زمین مشخص نیست چه کسی مسئول است. شهرداری های محلی برای قسمت های مختلف هر آتشفشان و اطراف آن هزینه ورودی دریافت می کنند.

گاید مت می گوید گردشگری آتشفشان برای مقامات محلی “گاو نقدی” است و دولت مرکزی “به سادگی آنقدر قوی نیست” که بتواند هر گونه محدودیتی را اعمال کند.

روبرتو مریدا، آتشفشان شناس INSIVUMEH، بدبین است که همه چیز با گذشت زمان تغییر خواهد کرد تا از یک فاجعه جلوگیری شود.

شهرداری ها، مجریان تور و موسسه گردشگری بهره برداری اقتصادی را بر پیشگیری از بلایای طبیعی در اولویت قرار داده اند.

«اقدامات معمول است [only taken] او می افزاید: در پاسخ به این فاجعه. در این صورت، تا زمانی که یک یا چند گردشگر در آتشفشان فوئگو بمیرند، ادامه خواهد داشت.

گردشگران در مسیری کوچک در امتداد دامنه کوه از آتشفشان بالا می روند

بسیاری از گردشگران بدون آگاهی از خطر از آتشفشان بالا می روند

در پاسخ، موسسه ملی گردشگری گواتمالا (INGUAT) به بی‌بی‌سی گفت که «توصیه‌ها و پیشنهادهایی را برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی بر اساس اطلاعات منابع رسمی در مورد پیشگیری از خطرات و مطابق با قوانین هر پارک ملی مربوطه ارائه می‌کند. که محافظت می شود. قلمرو یا رزرو».

INGUAT افزود که گردشگری را «در مکان‌هایی که خطری برای گردشگران ایجاد می‌کند» تبلیغ نمی‌کند و «هیچ درآمد یا سودی از بازدید از هیچ پارک ملی، پارک طبیعی یا آتشفشانی به‌دست نمی‌آورد».

برای اظهار نظر با شهرداری های آکاتنانگو و سن خوان آلاتنانگو تماس گرفته شده است.

برخی پیشنهاد می کنند که کانال های ارتباطی بهتر می تواند کمک کند.

دکتر ایلسا نایسمیت پایان نامه دکترای خود را در مورد Fuego نوشت. در طول سفرهای تحقیقاتی خود، او با بسیاری از راهنماها صحبت کرد که می خواستند درباره آتشفشان هایی که در اطراف آنها شغل خود را ایجاد کرده اند، اطلاعات بیشتری کسب کنند. با تجربه ای که در تحقیق داریم، ممکن است بدیهی به نظر برسد که این خطرناک است. اما گاهی اوقات اینطور نیست.»

راهنما جاناتان دوگان پرائرو وقتی از او پرسیده شد که آیا مایل است بیشتر با آتشفشان شناسان و رصدخانه ها تعامل داشته باشد، گفت که این کار را خواهد کرد. “این به ما چیزهای بیشتری در مورد انتظارات را می آموزد.”

راهنمای همکار او، مت هارتل، مایل است میزگردهای رسمی بین گروه هایی که به طور منظم از آتشفشان ها بازدید می کنند و افراد متخصص برای ارائه پیشنهادهایی برای مدیریت موثر گردشگری و حفاظت از آتشفشان ها ببیند.

اما آتشفشان شناسان معتقدند که این کافی نیست.

روبرتو مریدا “منطقه ای محدود که شعاع آن به سطح فعالیت آتشفشانی بستگی دارد” پیشنهاد می کند.

دیگران به سادگی بر این باورند که خطر بسیار زیاد است و ترجیح می دهند که به جای صعود فقط از آکاتنانگو، اصلاً کسی از فوئگو صعود نکند.

Getty Images الکس گوردون در بالای یک آتشفشان پوشیده از خاکستر برای دوربین لبخند می زند.گتی ایماژ

الکس گوردون در اوایل سال جاری به فوئگو صعود کرد

اما متقاعد کردن ماجراجویان کار آسانی نیست.

برخی، مانند الکس گوردون 24 ساله، می گویند نزدیک شدن به یک دهانه در حال جوش منحصر به فرد است – و آنها حاضرند این خطر را بپذیرند.

“احساس [of being] بر فراز آتشفشان برای همیشه با من خواهد نشست.”

لیلا کمتر مطمئن است. پس از صعود به هر دو، او می گوید که مناظر از آتشفشان خاموش خیره کننده است، و “هنوز هم قدم زدن در مناظر زیبا یک چالش خواهد بود.”

با توجه به آنچه که او اکنون در مورد خطرات می داند، خوشحال خواهد شد که از فوران های تماشایی فوئگو از فاصله ای مطمئن لذت ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید