یک تأثیرگذار کنیایی که انکار را ترویج می کند


X/JusperMachogu کشاورز کنیایی و مدافع سوخت های فسیلی Jusper MachoguX/YusperMachogu

منکران تغییرات آب و هوایی قهرمان جدیدی در کشاورز کنیایی جوسپری ماچوگو پیدا کرده اند. او در رسانه‌های اجتماعی به عنوان قهرمان سوخت‌های فسیلی در آفریقا شناخته شده است، اما کمپین او چیزی بیش از آنچه که به نظر می‌رسد وجود دارد.

در نگاه اول، آقای ماچوگو، 29 ساله، فقط یک کشاورز جوان با مهارت در رسانه های اجتماعی است.

در X، که قبلا توییتر بود، او مرتباً ویدیوهایی از خود در حال علف‌کش کردن زمین، کاشت سیر یا چیدن آووکادو، پست می‌کند و به بینندگان دریچه‌ای به زندگی در روستایی Kisii در جنوب غربی کنیا ارائه می‌دهد.

در حالی که محتوای کشاورزی ممکن است برای او کلیک، لایک و ریتوییت کند، این انکار تغییرات آب و هوایی دست ساز آقای ماچوگو است که به تقویت نمایه آنلاین او کمک کرده است.

از زمانی که او شروع به انتشار تئوری های رد شده درباره تغییرات آب و هوا کرد، هزاران دلار کمک مالی دریافت کرده است که برخی از آنها از سوی افرادی در کشورهای غربی مرتبط با شرکت های سوخت فسیلی بوده است.

آقای ماچوگو اصرار می‌ورزد که این دیدگاه‌های او را تحت تأثیر قرار نداده است و می‌گوید که این دیدگاه‌ها واقعاً وجود دارند.

دانشمندان ثابت کردند زمین در حال گرم شدن است به دلیل گازهای گلخانه ای که هنگام سوزاندن سوخت های فسیلی – مانند نفت، گاز یا زغال سنگ – در جو منتشر می شوند.

اما آقای ماچوگو مخالف است.

«تغییرات آب و هوا بیشتر طبیعی است. آب و هوای گرم‌تر برای زندگی خوب است.

این توسط هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC) گزارش شده است. آفریقا “یکی از کوچکترین مشارکت کنندگان در انتشار گازهای گلخانه ای است که باعث تغییرات آب و هوایی می شود.”

با این حال، همچنین “یکی از آسیب پذیرترین قاره هاتغییرات آب و هوایی و اثرات آن – از جمله امواج گرمای شدیدتر و مکرر، خشکسالی های طولانی مدت و سیل های ویرانگر.

با وجود همه اینها، آقای ماچوگو همچنان اصرار دارد که “بحران آب و هوایی وجود ندارد.”

او بارها در شبکه های اجتماعی ادعاهای بی اساس منتشر کرده است مبنی بر اینکه تغییرات آب و هوایی دست ساز انسان نه تنها یک «تقلب» یا «فریب» است، بلکه ترفندی از سوی کشورهای غربی برای «فقیر نگه داشتن آفریقا» است.

“[His views] جویس کیموتای، دانشمند کنیایی آب و هوا که در گزارش های IPCC مشارکت داشت، می گوید که قطعاً ناشی از عدم درک است.

دکتر جویس کیموتای دکتر جویس کیموتای میکروفون را در دست می گیرددکتر جویس کیموتای

جویس کیموتای می گوید که نظرات آقای ماچوگو با بسیاری از کنیایی ها موافق نیست

«این یک دین نیست، فقط یک اعتقاد نیست. این در مورد تجزیه و تحلیل داده ها و مشاهده تغییرات در آن است.

«گفتن که آب و هوا [change] دکتر کیموتای افزود: این یک فریب است، واقعاً درست نیست.

آقای ماچوگو در اواخر سال 2021 پس از انجام “تحقیقات خود” در مورد این موضوع، شروع به توئیت ادعاهای نادرست و گمراه کننده در مورد تغییرات آب و هوایی کرد.

او از آن زمان شرکت خود را راه اندازی کرد که آن را سوخت های فسیلی برای آفریقا نامید، با این استدلال که این قاره باید از ذخایر عظیم نفت، گاز و زغال سنگ خود بهره برداری کند.

آقای ماچوگو سال گذشته در توییتی نوشت: «ما برای توسعه آفریقا به سوخت‌های فسیلی نیاز داریم.

این نظر ظاهراً مورد قبول دولت‌های برخی از کشورهای آفریقایی است که علی‌رغم وعده‌ها، به پروژه‌های جدید نفت و گاز مجوز داده‌اند.انتقال دور“از سوخت های فسیلی.

رهبرانی مانند یووری موسوینی، رئیس جمهور اوگاندا، این را استدلال کرده اند ریاکارانه است کشورهای غربی زمانی که کشورهای آفریقایی از سوخت های فسیلی ثروتمند شده اند، محدودیت هایی را بر آنها اعمال کنند.

اما فعالان آب و هوا مانند نیکلاس آمونوک 24 ساله از اوگاندا اشاره می کنند که اکتشاف سوخت فسیلی همیشه مترادف با رشد و توسعه در آفریقا نبوده است.

“U [Nigeria’s] دلتای نیجر از دهه 1900 نفت تولید می کند، اما مردم آنجا هنوز فقیر هستند و هنوز از خطرات بهداشتی و آلودگی رنج می برند.

Getty Images در حالی که آلودگی نفت خام خط ساحلی خور در منطقه دلتای نیجر در نیجریه را فرا می گیرد، قایق های ماهیگیری متروکه به گل نشسته اند.گتی ایماژ

آلودگی نفت خام بر جوامع ماهیگیری و کشاورزی در دلتای نیجر نیجریه تأثیر می گذارد

با این حال، آقای ماچوگو معتقد است که مخاطبان مشتاقی برای پیام خود پیدا کرده است – او بیش از 25000 دنبال کننده در X دارد.

او به بی‌بی‌سی گفت: «فکر می‌کنم آفریقایی‌ها واقعاً این واقعیت را می‌پذیرند که من می‌گویم «سوخت‌های فسیلی برای آفریقا».

اما با ردیابی مکالمات مرتبط با کنترل کننده X آقای ماچوگو، BBC Verify دریافت که اکثر کاربرانی که با حساب کاربری وی تعامل دارند در واقع در ایالات متحده، بریتانیا و کانادا مستقر هستند.

بسیاری از این کاربران همچنین تئوری های توطئه را به صورت آنلاین تبلیغ می کنند – نه تنها در مورد تغییرات آب و هوا، بلکه در مورد واکسن ها، کووید-19 یا جنگ در اوکراین.

هر چقدر هم که دیدگاه های او جالب باشد، این جامعه آنلاین است که از آقای ماچوگا حمایت کرده و به کمپین او کمک کرده است.

او گفت: «از طریق آنچه می‌گویم، شاهد رشد فالوورهایم هستم و مردم با من تماس می‌گیرند و می‌گویند چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟»

تصویری از توییت ژوسپر ماچوگو که فعالان اقلیم را به ریاکاری متهم می کند و نشان می دهد که آنها ممکن است ناشی از منافع مالی باشند.

در X، آقای ماچوگو فعالان آب و هوا را به ریاکاری متهم کرد

BBC Verify به صفحات جمع آوری کمک های مالی که توسط آقای ماچوگو راه اندازی شده بود نگاه کرد و دریافت که او در دو سال گذشته بیش از 9000 دلار (7000 پوند) کمک مالی جمع آوری کرده است.

آقای ماچوگو به صورت آنلاین در مورد استفاده از برخی از این بودجه برای تجهیز خانه جدیدش پستی منتشر کرد.

اما او همچنین ادعا می کند که از کمک های مالی برای کمک به ده ها خانواده محلی با ساختن یک چاه آب، توزیع بطری های گاز برای پخت و پز یا وصل کردن خانه های آنها به برق استفاده کرده است.

اهداکنندگان او شامل افراد مرتبط با صنعت سوخت های فسیلی و گروه هایی بودند که به ترویج انکار تغییرات آب و هوایی معروف بودند.

اما آقای ماچوگو این پیشنهادها را رد می‌کند که نشان می‌دهد این کمک‌ها بر دیدگاه‌های او در مورد تغییرات آب و هوایی تأثیر گذاشته است.

آقای ماچوگو اصرار دارد: «هیچکس به من نگفت که دیدگاهم را تغییر دهم.

“من هیچ مشکلی برای پول درآوردن ندارم که آنچه را که احساس می کنم باید بگویم یا کاری انجام دهم که برای جامعه من خوب است.”

او با به اشتراک گذاشتن نظرات خود به صورت آنلاین، بدون شک توجه بسیاری را در غرب که موضع او را در مورد اکتشاف سوخت های فسیلی و تغییرات آب و هوایی مشترک دارند، به خود جلب کرده است.

جوردن پترسون، نویسنده کانادایی، یکی از پست های خود را در مورد سوخت های فسیلی بازنشر کرد و او را یک “آفریقایی واقعی” توصیف کرد، برخلاف آنچه آقای پیترسون به عنوان “آفریقایی فقیر، سرکوب شده، بی فایده” توصیف کرد که گفته می شود توسط “گلوبالیست های آرمانگرا” به تصویر کشیده شده است.

یکی از حامیان آمریکایی سوخت فسیلی هزینه سفر آقای ماچوگ به آفریقای جنوبی را برای کنفرانسی برای ترویج نفت و گاز آفریقا در اواخر سال گذشته پرداخت کرد.

و چند ماه قبل از آن، یک گروه فیلمبرداری از بریتانیا به کیسی آمده بودند تا با او برای یک مستند جدید مصاحبه کنند که تغییرات آب و هوایی را به عنوان یک “ترس محیطی عجیب و غریب” توصیف می کند.

برای برخی، محبوبیت جدید آقای ماچوگو تعجب آور نبود.

امی وسترولت، گزارشگر تحقیقاتی آب و هوایی مستقر در ایالات متحده که تلاش‌ها برای خنثی کردن سیاست‌های آب و هوایی را پوشش می‌دهد، می‌گوید: «یک انفجار واقعی در پروژه‌های توسعه سوخت‌های فسیلی در آفریقا رخ داده است.

و با توجه به سیاست های بسیاری از کشورها که سوخت های فسیلی را محدود می کند، آفریقا نیز به عنوان یک بازار بزرگ دیده می شود.

بنابراین زمانی که مردم آفریقا می گویند ما این پروژه ها را می خواهیم بسیار مفید است.

این قطعاً چیزی است که آقای ماچوگو بارها و بارها در رسانه های اجتماعی بر آن تأکید کرده است.

اما دکتر کیموتای می‌گوید ترویج سوخت‌های فسیلی در کنار انکار تغییرات آب‌وهوایی ساخته دست بشر می‌تواند پیامدهایی داشته باشد.

زیرا ما هنوز سطح سواد آب و هوایی در آفریقا و کنیا پایین داریم و اگر این تئوری توطئه به جوامع یا مردم سرایت کند، می‌تواند اقدامات اقلیمی را تضعیف کند.

“این واقعاً بسیار خطرناک است.”

داستان های بیشتر از BBC Verify:

دیدگاهتان را بنویسید