یک نشست بزرگ در حمایت از تمامیت ارضی اوکراین برنامه ریزی شده است


رهبران جهان در نشست صلح اوکراین در سوئیس باید اعلامیه ای را تصویب کنند که تمامیت ارضی کیف را تایید کند.

بیش از 90 کشور و سازمان بین المللی در این اجلاس شرکت می کنند که هدف آن ایجاد گسترده ترین حمایت ممکن از روندی است که می تواند به پایان جنگ در اوکراین کمک کند.

روسیه دعوت نشد و بزرگترین حامی آن چین نیز غایب است، که باعث شد برخی در مورد اثربخشی این نشست تردید کنند.

اما شرکت کنندگان، که همه آنها از نزدیک ترین حامیان اوکراین نیستند، امیدوارند در مورد مسائلی مانند ایمنی هسته ای و صادرات مواد غذایی به توافق برسند.

از جمله عربستان سعودی که وزیر خارجه آن هشدار داده است که اوکراین باید مصالحه های دشواری انجام دهد و کنیا که علیه تحریم های اخیر علیه روسیه صحبت کرده است.

با این وجود، انتظار می‌رود که تمامی هیئت‌ها بیانیه نهایی در محکومیت تهاجم روسیه را تایید کنند.

پیش نویس سندی که خبرگزاری رویترز آن را مشاهده کرده است، بازگرداندن کنترل اوکراین بر نیروگاه اتمی زاپوریژژیا و بنادر این کشور در دریای آزوف را که در حال حاضر توسط روسیه اشغال شده است، پیش بینی می کند.

او همچنین تهاجم روسیه را “جنگ” می نامد، برچسبی که مسکو آن را رد می کند.

مسائل بشردوستانه مانند بازگشت کودکان اسیر و ربوده شده نیز مورد بحث قرار گرفته است.

بحث برانگیزترین موضوعات مانند وضعیت سرزمین های تحت اشغال روسیه را برای بعد می گذاریم.

سازمان دهندگان اجلاس امیدوارند که کنفرانس دوم را احتمالاً در عربستان سعودی اعلام کنند تا بر اساس آنچه که به دست آمده است، توسعه یابد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز شنبه گفت که نتایج نشست سوئیس به مسکو اعلام می‌شود تا بتوانیم پایان واقعی جنگ را در دومین نشست صلح ثبت کنیم.

روسیه رویداد سوئیس را اتلاف وقت خواند و روز جمعه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت اگر اوکراین نیروهای خود را از چهار منطقه که روسیه تا حدی اشغال کرده و می‌گوید آن‌ها را ضمیمه کرده است خارج کند، با آتش‌بس موافقت خواهد کرد.

اما بعد از یک روز رهبران غربی که در این اجلاس شرکت کردند، به شدت پیشنهاد پوتین را رد کردند.

جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، آن را “تبلیغات” توصیف کرد و ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، پوتین را به “گسترش روایت های نادرست درباره تمایلش به مذاکره” متهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید