چین باید هزینه حمایت از جنگ روسیه در اوکراین را بپردازد


پا سومی ساماسکندا، اخبار بی بی سی

ناتو: ینس استولتنبرگ: چین برای حمایت از روسیه باید با “هزینه های اقتصادی” روبرو شود

پا تیفانی ورتایمر، اخبار بی بی سی

رئیس ناتو به بی‌بی‌سی گفت که چین باید با عواقب حمایت از جنگ روسیه در اوکراین مواجه شود، مگر اینکه روش خود را تغییر دهد.

ینس استولتنبرگ گفت که پکن با حمایت از تلاش‌های نظامی روسیه و در عین حال تلاش برای حفظ روابط با متحدان اروپایی، «سعی می‌کند هر دو طرف را داشته باشد».

استولتنبرگ در جریان بازدید از واشنگتن به بی بی سی گفت: «این نمی تواند در درازمدت کارساز باشد.

در این مصاحبه گسترده، آقای استولتنبرگ به سلاح های هسته ای و هزینه های دفاعی نیز اشاره کرد.

اظهارات وی در زمانی بیان شد که روسیه هیچ نشانه ای از کاهش جنگ خود علیه اوکراین نشان نمی دهد.

نشست صلح در سوئیس برگزار شد در آخر هفته، ده‌ها کشور متعهد شدند از کیف حمایت کنند، اما روسیه آن را اتلاف وقت خواند و گفت تنها در صورتی با مذاکرات صلح موافقت خواهد کرد که اساسا اوکراین تسلیم شود.

آقای استولتنبرگ در پاسخ به این سوال که اعضای ناتو در مورد حمایت چین از روسیه چه کاری می توانند انجام دهند، گفت که “مکالمه ای در حال انجام است” درباره تحریم های احتمالی.

چین “تکنولوژی زیادی را به اشتراک می گذارد، [like] میکروالکترونیک که برای روسیه برای ساخت موشک‌ها، سلاح‌هایی که علیه اوکراین استفاده می‌کند، کلیدی است، و افزود که اگر چین رفتار خود را تغییر ندهد، در مرحله‌ای باید هزینه‌های اقتصادی را بررسی کنیم.

پکن در حال حاضر به دلیل حمایت از روسیه تحت برخی تحریم‌ها قرار دارد – ماه گذشته ایالات متحده محدودیت‌هایی را برای حدود 20 شرکت مستقر در چین و هنگ‌کنگ اعلام کرد.

چین از تجارت خود با مسکو دفاع می کند و می گوید تسلیحات مرگبار نمی فروشد و “با دقت صادرات اقلام دو منظوره را مطابق با قوانین و مقررات انجام می دهد.”

رویترز والنتینا دمورا، 70 ساله، در نزدیکی ساختمانی که آپارتمانش در آن قرار دارد، که در طی درگیری اوکراین و روسیه ویران شده، در شهر بندری جنوبی ماریوپول، اوکراین، در 27 مارس 2022، واکنش نشان می دهد.رویترز

تهاجم همه جانبه روسیه اوکراین را ویران کرده است و ولادیمیر پوتین به صراحت گفته است که قصد عقب نشینی ندارد.

سفر آقای استولتنبرگ به واشنگتن در حالی انجام شد که کرملین آن را تایید کرد ولادیمیر پوتین به کره شمالی خواهد رفت در روز سه شنبه

این به دنبال سفر جنجالی او به چین در ماه گذشته صورت گرفت.

روسیه پس از آغاز یک جنگ تمام عیار با اوکراین در سال 2022، به طور فزاینده ای در صحنه جهانی منزوی شده است. آقای پوتین بارها گفته است که توازن قدرت در غرب در حال تغییر است و او برای تقویت روابط با رهبران همفکر تلاش کرده است.

آقای استولتنبرگ با نام بردن از ایران، پکن و کره شمالی به بی‌بی‌سی گفت: «روسیه اکنون بیش از پیش خود را با رهبران اقتدارگرا هماهنگ می‌کند.

وی گفت که کره شمالی گلوله های توپخانه ای را به روسیه فرستاده است و در مقابل روسیه فناوری پیشرفته ای را برای برنامه های موشکی و هسته ای کره شمالی فراهم کرده است.

بنابراین، کره شمالی به روسیه کمک می کند تا یک جنگ تجاوزکارانه علیه اوکراین به راه بیندازد.

رئیس ناتو پیش از دیدار با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، همچنین اعلام کرد که انتظار می‌رود بیش از 20 کشور به هدف 2 درصدی هزینه‌های دفاعی در سال جاری دست یابند – بیش از هر سال دیگری از زمان تعهد در سال 2014.

او گفت: «این برای اروپا و برای آمریکا خوب است، به خصوص که بسیاری از این پول اضافی در اینجا در ایالات متحده خرج می شود.

آقای استولتنبرگ همچنین به اظهاراتی که روز یکشنبه به تلگراف داد، گفت که ناتو ممکن است در حال بررسی افزایش تعداد کلاهک‌های قابل استقرار به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر تهدیدهای فزاینده روسیه و چین باشد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین این اظهارات را “چیزی جز تشدید تنش دیگر” خواند.

اما آقای استولتنبرگ گفت که آنها یک “پیام کلی” هستند مبنی بر اینکه ناتو یک اتحاد هسته ای است و هر گونه حمله به یکی از اعضای ناتو “باعث پاسخی از سوی کل ائتلاف خواهد شد”.

او گفت: «هدف ناتو راه اندازی جنگ نیست، هدف جلوگیری از جنگ است.

دیدگاهتان را بنویسید