یک هندی متهم به برنامه ریزی برای قتل سیک ها به آمریکا تحویل داده شد


انتظار می رود مرد هندی متهم به توطئه برای کشتن یک جدایی طلب سیک در خاک آمریکا روز دوشنبه به اتهام قتل در دادگاه نیویورک حاضر شود.

نیکیل گوپتا در آخر هفته به ایالات متحده مسترد شد. این مطلب توسط واشنگتن پست گزارش شده استپس از اینکه سال گذشته در جمهوری چک دستگیر شد.

او اینجاست شارژ می شود توسط مقامات ایالات متحده به دلیل تلاش برای استخدام یک قاتل برای کشتن رهبر جدایی طلب سیک، Gurpatwant Singh Pannoon، شهروند آمریکایی.

دادستان های ایالات متحده می گویند که آقای گوپتا توسط یک مقام دولت هند که نامش فاش نشده فرستاده شده است. هند هر گونه دخالت در توطئه ادعایی را رد می کند.

ماه گذشته، دادگاه قانون اساسی جمهوری چک رد شد دادخواست آقای گوپتا، که اتهامات علیه خود را رد می کند، علیه استرداد او به ایالات متحده.

گوپتا، 52 ساله، قرار است در منهتن پایین به اتهام قتل فدرال برای اجاره محاکمه شود. اتهام او تا 20 سال حبس دارد.

سوابق زندان نشان می دهد که او در حال حاضر در بازداشتگاه پایتخت فدرال در بروکلین نگهداری می شود.

بی بی سی برای اظهار نظر با وکلای او تماس گرفته است. هیچ پیام فوری از سوی مقامات چک وجود نداشت.

در ماه نوامبر، دادستان های ایالات متحده آقای گوپتا را به توطئه برای کشتن حداقل چهار جدایی طلب سیک در آمریکای شمالی از جمله آقای پانون متهم کردند.

دادستان ها گفتند که آقای گوپتا 100000 دلار (79000 پوند) پول نقد به قاتلان پرداخت تا آقای پانان را بکشند. آنها افزودند که قاتل یک مامور مخفی فدرال بود.

پانون دارای تابعیت دوگانه ایالات متحده و کانادا است و در نیویورک زندگی می کند.

او مشاور ارشد سیک‌ها برای عدالت است، یک سازمان مستقر در ایالات متحده که از جنبش خالستان حمایت می‌کند، جنبشی که خواستار یک سرزمین مستقل برای سیک‌ها است که حدود ۲ درصد از جمعیت هند را تشکیل می‌دهند.

آقای پانون در سال 2020 توسط دولت هند به عنوان تروریست معرفی شد و او این اتهامات را رد می کند.

او همچنین یکی از همکاران هاردیپ سینگ نجار، رهبر جدایی طلب سیک ها بود که سال گذشته در ماشینش در کانادا به ضرب گلوله کشته شد.

این قتل پس از آن که نخست وزیر کانادا جاستین ترودو گفت که “ادعاهای معتبر” در مورد دخالت دهلی وجود دارد، روابط هند و کانادا را تیره کرد. هند این اتهامات را رد می کند.

در ماه نوامبر، کاخ سفید اعلام کرد که موضوع طرح ادعایی کشتن آقای پانون را در بالاترین سطح با هند مطرح کرده است.

مقامات هندی از توطئه ادعایی فاصله گرفته و گفته اند که چنین اقداماتی خلاف سیاست دولت است. دهلی گفت که کمیته ای را برای بررسی اتهامات علیه گوپتا تشکیل داده است.

در ژانویه، دادگاه عالی هند رد شد درخواستی از آقای گوپتا، که برای آزادی او و کمک به او برای محاکمه عادلانه درخواست کمک کرد. در دادخواست در هند ادعا شده بود که آقای گوپتا توسط ماموران فدرال “خودخوانده” ایالات متحده دستگیر شده و هنوز محاکمه عادلانه ای دریافت نکرده است.

دادگاه عالی هند اعلام کرد که در این پرونده مداخله نخواهد کرد و افزود که دولت باید اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید