انویدیا با شکست مایکروسافت به ارزشمندترین شرکت جهان تبدیل شد


انویدیا پس از اینکه سهامش در روز سه شنبه به بالاترین حد خود رسید، تبدیل به با ارزش ترین شرکت جهان شد.

این سهام روز معاملاتی را با نزدیک به 136 دلار به پایان رساند که 3.5 درصد رشد داشت و ارزش بیشتری نسبت به مایکروسافت داشت. اوایل این ماه از اپل پیشی گرفت.

انویدیا تراشه‌های کامپیوتری مورد نیاز برای نرم‌افزار هوش مصنوعی (AI) را تولید می‌کند و تقاضا برای محصولاتش در چند سال گذشته فروش و سود آن را افزایش داده است.

بسیاری از سرمایه گذاران بر این باورند که درآمد آن می تواند بیشتر افزایش یابد و قیمت سهام آن را افزایش دهد، اگرچه برخی ارزش بالای آن را زیر سوال می برند.

افزایش قیمت سهام در روز سه‌شنبه به این معنی است که بازار اکنون ارزش شرکت را به 3.34 تریلیون دلار (2.63 تریلیون پوند) می‌رساند که این قیمت از ابتدای سال جاری تقریباً دو برابر شده است.

هشت سال پیش ارزش سهام کمتر از 1 درصد قیمت فعلی بود.

رقابت بین توسعه دهندگان هوش مصنوعی شدید است. مایکروسافت، مالک گوگل، آلفابت، متا و اپل تنها تعدادی از شرکت‌های بزرگ فناوری هستند که برای خلق بهترین محصول جهان رقابت می‌کنند.

این رقابت به نفع انویدیا است که بر اکثریت قریب به اتفاق بازار تراشه های هوش مصنوعی تسلط دارد.

بنابراین سرمایه گذاران بر این باورند که ارزش شرکت همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. اعداد فروش و درآمد انویدیا در سال های اخیر از انتظارات بسیاری از تحلیلگران فراتر رفته است.

در ماه مه، پس از انتشار آخرین نتایج مالی خود، بن بهرینگر، تحلیلگر فناوری Quilter Cheviot گفت که این شرکت “یک بار دیگر یک سد بسیار بالا را شکسته است”.

وی افزود: «تقاضا نیز نشانه‌ای از کاهش را نشان نمی‌دهد.

با این حال، یک اقلیت محتاط تر هستند.

در ماه فوریه، Sandeep Gupta، تحلیلگر اعتباری Barclays، استدلال کرد که حفظ سهم بازار بزرگ انویدیا در مواجهه با رقابت فزاینده دشوار خواهد بود و این سوال را مطرح کرد که چگونه مشتریان انویدیا از نرم افزار هوش مصنوعی آن کسب درآمد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید