بایدن به همسران شهروندان آمریکایی بدون مدرک موقعیت قانونی اعطا می کند


به گفته مقامات دولت، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قرار است سیاست جدیدی را اعلام کند که از صدها هزار همسر شهروندان غیرقانونی ایالات متحده در برابر اخراج محافظت می کند.

این ترفیع شامل افرادی می شود که حداقل 10 سال در این کشور بوده اند و به آنها اجازه می دهد تا به طور قانونی در ایالات متحده کار کنند.

از زمانی که دولت اوباما در سال 2012 اقدام به تعویق برای ورود به دوران کودکی یا داکا را اعلام کرد، این مهم ترین برنامه برای کمک به مهاجران غیرقانونی در ایالات متحده است.

کاخ سفید تخمین می زند که بیش از 500000 همسر از شهروندان ایالات متحده، علاوه بر 50000 جوان زیر 21 سال که والدین آنها با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده اند، بهره مند خواهند شد.

در اوایل ماه ژوئن، آقای بایدن متعهد شد که سیستم مهاجرتی ایالات متحده را “عادلانه تر و منصفانه تر” کند.

نظرسنجی ها نشان می دهد که مهاجرت موضوع اصلی بسیاری از رای دهندگان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری نوامبر امسال است.

این اعلامیه پیش از برگزاری رویدادی در روز سه‌شنبه به مناسبت دوازدهمین سالگرد برنامه داکا، که بیش از 530000 مهاجری را که در کودکی به ایالات متحده آمده‌اند – معروف به Dreamers – در برابر اخراج محافظت کرده است.

مقامات ارشد دولت روز دوشنبه گفتند که همسران شهروندان آمریکایی بدون مدرک اگر به مدت 10 سال در این کشور زندگی کرده و از 17 ژوئن ازدواج کرده باشند، واجد شرایط خواهند بود.

افرادی که واجد شرایط هستند، سه سال فرصت دارند تا برای اقامت دائم درخواست دهند و واجد شرایط برای مجوز کار سه ساله خواهند بود.

به طور متوسط، کاخ سفید تخمین می زند که واجدین شرایط برای این فرآیند به مدت 23 سال در ایالات متحده بوده اند. بیشتر آنها در مکزیک متولد خواهند شد.

آنها “در جای خود آزاد می شوند” و می توانند تا زمانی که وضعیتشان تغییر کند در ایالات متحده بمانند.

NumbersUSA، یک گروه اصلاحات مهاجرتی، سیاست جدید را “غیر صادقانه” خواند.

جیمز ماسا، مدیر اجرایی این سازمان، در بیانیه‌ای گفت: «پرزیدنت بایدن به‌جای پایان دادن به بدترین بحران مرزی تاریخ، از اختیارات خود فراتر رفت و از فرآیندی غیرقانونی استفاده کرد و رأی‌دهندگان و نمایندگان منتخب آنها در کنگره را دور زد تا پیامی مبنی بر عفو صادر کند. در دسترس کسانی است که به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده می شوند.”

الکس کوئیک، وکیل مهاجرت و استاد دانشگاه کیس وسترن رزرو در اوهایو، به بی بی سی گفت که در حالی که این اقدام یک “گروه محدود” را تحت تاثیر قرار داد، “شروعی” برای بخشی از مهاجران آمریکایی بود که در طول تاریخ با مشکلاتی در عادی سازی زندگی خود مواجه بوده اند. وضعیت در کشور، حتی اگر آنها حق داشته باشند.

“اکثریت خوبی از آنها [would have] وی با بیان اینکه برای بازگشت قانونی از کشور خارج می شوند، گفت: گویی به صورت فیزیکی وارد آمریکا می شوند، اما «روح» مهاجرت آنها با آنها نمی آید.

آقای کوئیک افزود، با اجازه دادن به ذینفعان در محل به آزادی مشروط، مقامات “نیاز به جداسازی خانواده ها” را زمانی که یکی از زوجین نیاز به ترک کشور برای درخواست اقامت دائم قانونی داشته باشد، از بین می برند.

یک مقام ارشد دولت دوشنبه گفت که روند درخواست احتمالاً تا پایان تابستان باز خواهد شد.

کاخ سفید همچنین قصد دارد روند روادید را برای مهاجران غیرقانونی بسیار ماهر که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه های ایالات متحده دریافت کرده اند یا پیشنهاد شغلی در رشته خود دریافت کرده اند، از جمله Dreamers، تسهیل و تسریع کند.

اعلامیه آقای بایدن دو هفته پس از علنی شدن آن صورت گرفت یک فرمان اجرایی گسترده که به مقامات ایالات متحده اجازه می دهد تا به سرعت مهاجرانی را که به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده می شوند بدون در نظر گرفتن درخواست های پناهندگی آنها خارج کنند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: این امر زمانی اتفاق می‌افتد که به آستانه روزانه برسد و مرزها «تجاوز کند».

هفته گذشته اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا یا ACLU از دولت بایدن شکایت کرد و مدعی شد که این اقدام قانون مهاجرت ایالات متحده را نقض می کند.

در زمان اعلام این خبر، آقای بایدن از کسانی که این اقدام را «خیلی سخت» می‌دانند، خواست «صبور باشند».

“[In] در هفته‌های آینده، من در مورد اینکه چگونه می‌توانیم سیستم مهاجرت خود را عادلانه‌تر و عادلانه‌تر کنیم، صحبت خواهم کرد.»

آرون رایشلین-ملنیک، مدیر سیاست شورای مهاجرت آمریکا، گفت که اگرچه این دو اطلاعیه «به هیچ وجه همپوشانی ندارند»، آخرین اقدام می تواند به دولت کمک کند «بعد از واکنش هایی که دریافت کردند، تیترهای مثبتی دریافت کنند». هشدار مرزی

وی افزود: «دولت بایدن انتقادات زیادی از سوی افرادی دریافت کرده است که می‌گویند در شرایطی که بسیاری از مهاجران غیرقانونی برای مدت‌های طولانی در تلاش برای هدایت سیستم پیچیده مهاجرت ما هستند، تمرکز خود را بر مهاجران جدید گذاشته‌اند.»

آقای رایشلین ملنیک افزود: «من فکر می‌کنم اقداماتی که رئیس‌جمهور در چند هفته گذشته انجام داده است، واقعاً با هدف پرداختن به این دو موضوع است.

دیدگاهتان را بنویسید