بورس لندن بار دیگر به بزرگترین بازار سهام اروپا تبدیل شد


داده ها نشان می دهد که بازار اصلی سهام بریتانیا برای اولین بار در نزدیک به دو سال اخیر عنوان با ارزش ترین بازار اروپا را به دست آورده است.

بر اساس داده های بلومبرگ، ارزش کل شرکت های پذیرفته شده در بورس لندن (LSE) روز دوشنبه به 3.18 تریلیون دلار رسید که از ارزش کل شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار پاریس 3.13 تریلیون دلار پیشی گرفت.

هر دو ارزش گذاری از آن زمان تغییر کرده و نزدیک به هم هستند، اما تحلیلگران آن را به عنوان یک نقطه عطف توصیف می کنند.

آنها می گویند که بازار فرانسه در بحبوحه ابهامات پیرامون انتخابات آن سقوط کرده است، در حالی که بازار بریتانیا پس از سال ها عملکرد ضعیف در حال بهبود است.

LSE سالهاست که بزرگترین بازار سهام اروپا بوده است تا نوامبر 2022 که از آن سبقت گرفت.

تحلیلگران در آن زمان عملکرد LSE را ناشی از پیامدهای کوچک بودجه نخست وزیر سابق لیز تراس، کاهش پوند، ترس از رکود اقتصادی و برگزیت دانستند.

در سال 2016، LSE حدود 1.4 تریلیون دلار بیشتر از رقیب پاریسی خود ارزش داشت.

تحلیلگران می گویند که سرمایه گذاران بازار عموماً عدم اطمینان را دوست ندارند – و سؤالات زیادی در مورد معنای انتخابات زودهنگام فرانسه که توسط رئیس جمهور برگزار می شود وجود دارد.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور آمریکا در اوایل ماه جاری پس از پیروزی حزب راست‌گرای مارین لوپن، رقیبش، اتحادیه ملی در انتخابات اتحادیه اروپا، انتخابات زودهنگام برگزار کرد.

با این حال، سوزان استریتر، رئیس پول و بازار هارگریوز لنزدان پیشنهاد کرد که مانیفست لوپن حاوی “هزینه های غیر منطقی” است.

خانم استریتر گفت: «آن‌ها روی برنده شدن در بازار تمرکز ندارند.

بازارهای مالی اغلب زمانی که نمی دانند پول وعده های دولت از کجا تامین می شود، واکنش خوبی نشان نمی دهند.

به این دلیل که ارزش اوراق قرضه را تحت تأثیر قرار می دهد، یعنی پولی که سرمایه گذاران با نرخ توافقی بازار به دولت قرض می دهند.

وقتی سرمایه گذاران بر این باورند که سیاست های یک دولت یا دولت بالقوه اهمیتی ندارد، نرخ بهره اوراق قرضه که به عنوان بازدهی شناخته می شود، تمایل به افزایش دارد.

این امر بیشتر به ارزش شرکت‌های بورسی لطمه می‌زند، زیرا زمانی که بازده اوراق قرضه بسیار بالا است، سرمایه‌گذاران اغلب می‌توانند با وام دادن به دولت پول بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت به دست آورند.

خانم استریت با نگاهی به بریتانیا اضافه کرد که حزب کارگر که در حال حاضر در نظرسنجی‌ها پیش از انتخابات عمومی بریتانیا پیشتاز است، در تلاش است تا به سرمایه‌گذاران و شهر اطمینان دهد که این یک “جفت دست امن” است. .

حزب محافظه کار نیز تلاش کرد تا سرمایه گذاران را به رویکرد خود متقاعد کند.

جرمی هانت صدراعظم ماه گذشته در نشست مدیرعامل وال استریت ژورنال گفت: “من فکر می کنم سقوط در بازار سهام لندن به شدت اغراق شده است.”

ما مشکلاتی داریم و آنها را حل می کنیم.»

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که LSE در دهه گذشته با آن روبرو بوده است، پیشنهاد سرمایه‌گذاران و شرکت‌هایی است که توسط مبادلات ایالات متحده وسوسه شده‌اند.

تعدادی از شرکت‌های بزرگ، از جمله شرکت‌های انگلیسی، ترجیح داده‌اند به جای بریتانیا، در ایالات متحده فهرست شوند.

این امر منجر به افزایش ارزش سهام آمریکا شده است که پس از آن شرکت‌های بیشتری را تشویق می‌کند تا در آنجا فهرست شوند.

شاخص S&P All-Share که ارزش هر شرکت سهامی عام در ایالات متحده را ردیابی می کند، در پنج سال گذشته بیش از 85 درصد افزایش یافته است.

شاخص کل سهام FTSE معادل کمتر از یک دهم در همان دوره زمانی افزایش یافت.

با این حال، شاخص بریتانیا از ابتدای سال جاری افزایش یافته است، که راس مولد، مدیر ارشد سرمایه گذاری AJ Bell گفت که تا حدودی به دلیل شفافیت در مورد نرخ بهره است.

انتظار می‌رود که آنها در مقطعی در سال جاری سقوط کنند، به این معنی که شرکت‌های بریتانیایی می‌توانند پول کمتری را وام بگیرند.

با وجود این، سهام بریتانیا نسبت به درآمدشان بسیار ارزان‌تر از سهام‌های آمریکایی است، و مولد پیشنهاد می‌کند که سرمایه‌گذاران ممکن است شرکت‌های آمریکایی را بیش از حد ارزش‌گذاری کنند و شرکت‌های بریتانیایی را کم‌ارزش کنند.

او خاطرنشان کرد که بازارهای سهام عمده ایالات متحده به شدت به چندین سهام فناوری با ارزش از جمله گوگل، اپل و آمازون وابسته هستند، اما او معتقد نیست که در بلندمدت پایدار باشد.

او گفت: “اگر همه در یک طرف قایق سوار شوند، در نهایت واژگون خواهد شد.”

دیدگاهتان را بنویسید