ثروتمندترین خانواده بریتانیا به جرم قاچاق انسان در سوئیس محاکمه می شود


پا ایموژن فولکز، خبرنگار بی بی سی ژنو

    EPA Ajay Hinduja و همسرش Namrata برای پیاده روی با وکیل رابرت Asael EPA

آجی هندوجا (سمت چپ) و همسرش نامراتا با وکیل خود رابرت اسائل به دادگاهی در ژنو می‌رسند.

چهار عضو از ثروتمندترین خانواده بریتانیا در حالی در سوئیس محاکمه می شوند که ادعا می شود بیشتر از خدمتکاران خود برای نظافت سگ خود پول خرج کرده اند.

خانواده هندوجا که دارایی آنها 37 میلیارد پوند (47 میلیارد دلار) تخمین زده می شود، متهم به استثمار و قاچاق انسان است.

این خانواده صاحب یک ویلا در منطقه مرفه ژنو مستعمره هستند و تمام اتهامات علیه آنها مربوط به اعمال آنها در واردات خدمتکاران از هند برای مراقبت از فرزندان و خانواده است.

گفته می شود که پراکاش و کمال هندوجا به همراه پسرشان آجی و همسرش نامراتا، پاسپورت کارمندان را مصادره کردند، برای یک روز 18 ساعته فقط 8 دلار (7 پوند) به آنها پرداخت کردند و از خروج آنها از خانه جلوگیری کردند.

اگرچه هفته گذشته توافق مالی بر سر این استثمار انجام شد، اما هندوها همچنان به دلیل قاچاق انسان که یک جرم جنایی جدی در سوئیس است، مورد شکایت قرار می گیرند. آنها این اتهامات را رد می کنند.

در دادگاه این هفته، یکی از شناخته‌شده‌ترین دادستان ژنو، ایو برتوسا، حدود 10000 دلار در سال را که خانواده برای سگ‌شان خرج می‌کرد، با مبلغ روزانه‌ای که گفته می‌شود به خدمتکاران خود پرداخت می‌کردند، مقایسه کرد.

وکلای خانواده هندوجا به طور خاص اتهامات مربوط به دستمزدهای پایین را رد نکردند، اما گفتند که باید در زمینه آنها بررسی شود – با اشاره به اینکه کارکنان مسکن و غذا نیز دریافت می کردند.

ادعای ساعات طولانی نیز مورد مناقشه قرار گرفت و یکی از وکیل ها استدلال کرد که تماشای یک فیلم با فرزندان هندوجا واقعاً نمی تواند کار محسوب شود.

برخی از خدمتکاران سابق به نفع هندوجاها شهادت دادند و آنها را خانواده ای صمیمی توصیف کردند که با خدمتگزاران خود با وقار رفتار می کردند.

اما این اتهامات مبنی بر اینکه پاسپورت خادمان گرفته شده و حتی نمی توانند بدون اجازه از خانه خارج شوند، جدی است چرا که می توان آن را قاچاق انسان تلقی کرد.

آقای برتوسا به دنبال مجازات زندان و میلیون ها دلار غرامت و همچنین هزینه های قانونی است.

سمت تاریک ژنو

این اولین باری نیست که ژنو، مرکزی برای سازمان‌های بین‌المللی و همچنین ثروتمندان جهان، به دلیل سوء استفاده از کارمندان مورد توجه قرار می‌گیرد.

در سال 2008 هانیبال قذافیپسر معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی، در هتل پنج ستاره خود در ژنو توسط پلیس بر اساس اطلاعاتی مبنی بر اینکه او و همسرش خدمتکاران خود را از جمله با چوب لباسی کتک زده اند، دستگیر شد. پرونده بعداً منتفی شد.

اما جرقه یک درگیری دیپلماتیک بزرگ بین سوئیس و لیبی شد و دو شهروند سوئیسی در طرابلس دستگیر شدند.

همین سال گذشته، چهار کارگر خانگی از فیلیپین علیه یکی از نمایندگی‌های دیپلماتیک ژنو در سازمان ملل شکایت کردند و مدعی شدند که سال‌ها حقوق دریافت نکرده‌اند.

پرونده پرمخاطب هندوجا بار دیگر توجه را به سمت تاریک تر و زشت تر شهر که دوست دارد خود را “شهر صلح” بنامد، جلب کند.

دیدگاهتان را بنویسید