رهبر کنگره هند در انتخابات شرکت خواهد کرد


این حزب اعلام کرده است که پریانکا گاندی، خواهر رهبر اصلی اپوزیسیون کنگره هند، راهول گاندی، به زودی در اولین انتخابات خود شرکت خواهد کرد.

خانم گاندی از نوادگان خانواده نهرو گاندی، مشهورترین سلسله سیاسی هند است.

این زن 52 ساله پس از انصراف برادرش برای کرسی Wayanad در ایالت کرالا در جنوب هند رقابت خواهد کرد.

پیروزی خانم گاندی به معنای حضور هر سه عضو خانواده گاندی در پارلمان هند است.

مادرش سونیا گاندی، رئیس سابق حزب کنگره، عضو راجیا سبها، مجلس علیای پارلمان است.

برادرش آقای گاندی در انتخابات پارلمانی اخیر از وایاناد و رائه بارلی در اوتار پرادش پیروز شد.

آقای گاندی که از سال 2019 نماینده وایاناد به عنوان نماینده مجلس بوده است، کرسی خود را رها می کند زیرا طبق قوانین هند می تواند تنها یک کرسی پارلمان را حفظ کند. او روز دوشنبه از مردم ویاناد به خاطر “محبت، محبت و حمایت”شان تشکر کرد.

هنوز تاریخی برای انتخابات میان‌دوره‌ای اعلام نشده است، اما خانم گاندی می‌گوید که «اصلاً عصبی نیست».

من بسیار خوشحالم که می توانم نماینده وایاناد باشم و اجازه نمی دهم آنها احساس کنند که مال من هستند [Rahul Gandhi’s] غیبت، او دوشنبه گفت: “من سخت کار خواهم کرد و تمام تلاشم را می کنم تا همه را خوشحال کنم و نماینده خوبی باشم.”

انتخابات میان‌دوره‌ای پایان دهه‌ها انتظار حامیان کنگره برای دخالت خانم گاندی در سیاست‌های انتخاباتی است.

برای سال‌ها، خانم گاندی در میان خواهر و برادران گاندی محبوب‌تر بود و بسیاری «رهبری ضعیف» برادرش را به دلیل شکست‌های کنگره بین سال‌های 2014 و 2019 مقصر می‌دانستند.

از همان دوران کودکی، مردم به شباهت خانم گاندی به مادربزرگش و نخست وزیر سابق ایندیرا گاندی توجه داشتند.

خانم گاندی از اواخر دهه 1990 در مبارزات انتخاباتی مادرش فعال بوده است. زمانی که برادرش در سال 2004 فعالانه به سیاست پیوست، او همچنین برای برادرش مبارزات انتخاباتی انجام داد.

رهبران عالی رتبه هوش سیاسی و توانایی او در تعامل با مردم را ستودند.

گاندی به طور رسمی وارد سیاست شد، زمانی که پیش از انتخابات عمومی سال 2019 در ایالت شرقی اوتار پرادش رهبری کمپین کنگره را برعهده داشت.

کنگره متعاقباً در این انتخابات و در انتخابات مجلس ایالتی سال 2022 عملکرد ضعیفی داشت، اما خانم گاندی سرزنش نشد. رهبران ارشد حزب گفتند که این عملکرد بازتابی از کار او نبود و مطابق با انتظارات آنها بود.

خانم گاندی که در سال 2019 به عنوان دبیر کل کنگره منصوب شد، از آن زمان بر مبارزات انتخاباتی حزب در چندین ایالت نظارت داشته است.

رهبران حزب می گویند که او نقش مهمی در تثبیت دولت کنگره در هیماچال پرادش امسال در میان شورش برخی از قانونگذاران خود ایفا کرد.

روز دوشنبه، حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (BJP) در واکنش به اخبار مربوط به اولین حضور خانم گاندی در انتخابات، از سیاست های خاندانی انتقاد کرد.

شهزاد پوناوالا، رهبر BJP گفت: “کنگره یک حزب نیست، بلکه یک تجارت خانوادگی است.”

با این حال، اعلام نامزدی او مورد تحسین آنی راجا، یکی از اعضای حزب کمونیست هند (CPI) قرار گرفت که در انتخابات اخیر علیه آقای گاندی در وایاناد به رقابت پرداخت.

خانم راجا که در انتخابات با بیش از 360 هزار رای شکست خورده است، تایید نکرده است که آیا در انتخابات میان‌دوره‌ای با خانم گاندی رقابت خواهد کرد یا خیر.

اما او گفت: ما به زنان بیشتر و بیشتری در پارلمان نیاز داریم.

دیدگاهتان را بنویسید