ناوهای جنگی روسیه پنج روز بعد کوبا را ترک کردند


ناوگانی از کشتی های جنگی روسیه پس از یک سفر پنج روزه به کوبا پس از تمرینات نظامی برنامه ریزی شده، بندر هاوانا را ترک کردند.

این کشتی ها شامل یک زیردریایی هسته ای و یک ناوچه در خلیج هاوانا لنگر انداخته بودند – حدود 90 مایل (145 کیلومتر) از ایالت فلوریدا آمریکا.

ایالات متحده گفت که در این دیدار هیچ تهدیدی نمی بیند اما افزود که دادگاه ها را از نزدیک دنبال می کند.

پس از ورود نیروی دریایی آمریکا، زیردریایی یو اس اس هلنا روز پنجشنبه در پایگاه دریایی گوانتانامو در کوبا پهلو گرفت.

ساکنان محلی پرچم های روسیه را همزمان با حرکت کشتی های روسی در روز دوشنبه به اهتزاز درآوردند.

بر اساس پیام رئیس جمهور در X، میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا، روز شنبه از ناو – بخشی از ناوگان – بازدید کرد و با ملوانان صحبت کرد.

وزارت خارجه کوبا گفت که هیچ یک از کشتی‌ها دارای سلاح هسته‌ای نبودند و این سفر هیچ تهدیدی برای منطقه ایجاد نمی‌کند.

اما وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ناوچه آدمیرال هورشکوف و زیردریایی کازان حامل سلاح های پیشرفته از جمله موشک های مافوق صوت زیرکون هستند. پیش از این، آنها تمرینات موشکی را در اقیانوس اطلس انجام دادند.

این دیدار نماد مهمی از حمایت از دولت کمونیستی کوبا و متحد سوسیالیست آن ونزوئلا است، جایی که کشتی‌های جنگی ممکن است پس از پایان در هاوانا به آنجا بروند.

روسیه در گذشته ناوهای جنگی به کوبا فرستاده است و این دو کشور متحدان دیرینه ای هستند، اما زمان برگزاری این رزمایش مشخص است.

در بحبوحه افزایش تنش‌ها بر سر تهاجم تمام‌مقیاس روسیه به اوکراین در سال 2022، برخی این عملیات را به‌عنوان صدای تق تق توسط مسکو تعبیر می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید