پوتین برای اولین بار در 24 سال گذشته به کره شمالی سفر می کند


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه برای اولین بار پس از 24 سال از کره شمالی دیدار خواهد کرد.

پوتین در پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار خواهد کرد.

این دو رهبر آخرین بار در ماه سپتامبر در شهر ولادی وستوک روسیه ملاقات کردند، اما این اولین دیدار پوتین از پیونگ یانگ از سال 2000 است.

ایالات متحده گفت که نگران «تعمیق روابط بین این دو کشور» است.

کرملین این رویداد را یک “دیدار دولتی دوستانه” توصیف کرد و رسانه های روسی گزارش دادند که پوتین و کیم ممکن است توافقنامه مشارکتی از جمله در مورد مسائل امنیتی امضا کنند و بیانیه های رسانه ای مشترکی را بیان کنند.

رژه در میدان کیم ایل سونگ انتظار می رود. همچنین قرار است پوتین این کنسرت را تماشا کند و از کلیسای ارتدکس تثلیث مقدس در پیونگ یانگ، تنها کلیسای ارتدکس در کره شمالی، بازدید کند.

بر اساس گزارش ها، پوتین در مهمانسرای کومسوسان در پیونگ یانگ، جایی که شی جین پینگ، رهبر چین آخرین بار در جریان سفر دولتی خود به کره شمالی در سال 2019 اقامت داشت، اقامت خواهد کرد.

انتظار می رود پوتین با خود وارد شود وزیر جدید دفاع آندری بلاوساواین هیئت همچنین شامل سیارهی لاوروف وزیر امور خارجه و الکساندر نواک معاون نخست وزیر خواهد بود.

رئیس جمهور روسیه پیش از سفرش از کره شمالی به دلیل “حمایت قاطع” از جنگ مسکو در اوکراین تمجید کرد.

او همچنین در مقاله‌ای که در روزنامه کره شمالی Rodong Sinmun چاپ شده است، از تلاش‌های پیونگ یانگ برای دفاع از منافع خود با وجود آنچه «فشار، باج‌گیری و تهدیدات نظامی آمریکا» نامید، حمایت کرد.

او قول داد با کره شمالی سیستم‌های تجاری و امنیتی بسازد که تحت کنترل غرب نیستند.

آقای کیم هفته گذشته گفت که روابط با روسیه “به یک رابطه ناگسستنی رفقای اسلحه تبدیل شده است”.

پوتین در دیدار سال گذشته آنها گفت که “فرصت هایی” برای همکاری نظامی با کره شمالی می بیند، در حالی که کیم برای رئیس جمهور روسیه آرزوی “پیروزی” در اوکراین داشت.

کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده نگران روابط نزدیکتر بین روسیه و کره شمالی است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: ما نگران سفر پوتین نیستیم. ما نگران تعمیق روابط این دو کشور هستیم».

در سال 2000، در اوایل دوران ریاست جمهوری خود، آقای پوتین با پدر آقای کیم، کیم جونگ ایل، که هنوز رهبر عالی بود، ملاقات کرد. روابط بین دو کشور در سال های اخیر به ویژه پس از تهاجم گسترده روسیه به اوکراین تقویت شده است.

واشنگتن و سئول پیونگ یانگ را متهم کرده اند که مسکو را با توپخانه و تجهیزات دیگر، احتمالاً در ازای دریافت غذا، کمک نظامی و فناوری، تامین می کند. هم کره شمالی و هم روسیه وجود یک قرارداد تسلیحاتی را رد می کنند.

پس از کره شمالی، آقای پوتین قرار است از ویتنام، یک کشور کمونیستی و متحد دیرینه بازدید کند، جایی که انتظار می رود دو کشور در مورد موضوعاتی مانند تجارت گفتگو کنند.

دیدگاهتان را بنویسید